Ograniczenie przepustowości łącza dla jednego użytkownika

Mam problem ze współlokatorem który ściąga filmy przez co wczytywanie strony trwa kilka minut. U siebie w pokoju mam router Philips SNB5600, mam dostęp do panelu administracyjnego ale nic tam takiego nie znalazłam. Czy istnieje jakaś inna możliwość ograniczenia prędkości pobierania tylko dla niego? On łączy się po kablu ja po wifi, rozmowy i prośby nic nie dają.

Hej,

By skutecznie ograniczyć pełne wykorzystanie łącza przez jednego z użytkowników, niezbędna jest obecność w routerze usługi QoS (Quality Of Services) - niestety ten model jej nie posiada. Oczywiście nie oznacza to, że w ogóle jakiekolwiek działanie nie jest możliwe. Z tego, co wyczytałem w instrukcji do tego modelu, posiada on możliwość blokowania poszczególnych stron oraz przekierowywania portów. Jeśli więc:

:arrow: kolega ściąga filmy bezpośrednio ze stron, możesz je zablokować korzystając z blokowania adresów (URL blocking) - po prostu wpisujesz adresy stron, zapisujesz - i już nie ma do nich dostępu,

:arrow: kolega ściąga filmy przy pomocy jakiegoś programu, warto pomyśleć o przekierowaniu portów. Musisz się dowiedzieć, jakich portów używa program, następnie korzystając z funkcji wirtualnych serwerów (Virtual Servers) przekierować go na inny adres lokalny niż przydzielany jest koledze. To powinno znacznie zmniejszyć prędkość, z jaką będzie mógł ściągać. :expressionless:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Albo zablokować port na firewallu wbudowanym w router.

Pozdrawiam!

Możesz też spróbować programem NetCut całkowicie mu odciąć neta , tylko nie wiem czy Ty jako użytkownik przez Wi-Fi będziesz mógł to zrobić , ale spróbować możesz.

Hej,

No tak, tyle że użytkownikowi nie chodziło o całkowite odcięcie neta, tylko o ograniczenie samego transferu. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus