Ograniczenie transferu innym użytkownikom : router TP Link W8961 ND

Witam,

Mam pewien problem. Otóż korzystam na mieszkaniu z routera ( model jak w temacie ) wspólnie z innymi użytkownikami. Niestety bardzo często stwierdzam, że moi współlokatorzy nie potrafią korzystac z internetu non stop coś ściągając, oglądając jakieś filmy online czy inne rzeczy o których nie chce nawet myśleć. W związku z tym mam pytanie: Czy da się jakoś ograniczyć im transfer? Na internecie próbowałem coś znaleźć na ten temat, ale jedynie udało mi się dowiedzieć, iż router musi mieć jakąs zakładkę Qos, ale co dalejz tym zrobić to już nie mam zielonego pojęcia. Czy ktoś, kto się w tym orientuje mógłby mi podpowiedzieć jak ograniczyć transfer innym użytkownikom routera? Będę wdzięczny za każdą pomoc

Teoretycznie twój router wspiera QoS, ale Tobie potrzebne będzie bardziej kontrolowanie szekości pasma (bandwith control). Jeśli nie życzysz sobie, aby w twojej sieci ktoś coś pobierał, zablokuj dostęp do tych rzeczy na poziomie ACL. Teraz nie mam czasu szczegółowo opisywać co i jak, ale jak dasz zrzuty ekranu z panelu routera, dotyczące QoS i bandwith to coś pomyślimy.

Ok więc w załączniku są 3 screeny dotyczące: Dwa Qos i jeden ACL. W tym routerze jest jeszcze więcej zakładek ale nie wiem czy Cie reszta interesuje - jeśli tak to powiedz tylko które to oczywiście dokleję :slight_smile: Z góry dziękuje za pomoc

post-223996-0-15246600-1386100108_thumb.

post-223996-0-18509700-1386100117_thumb.

post-223996-0-28170500-1386100125_thumb.

W tym routerze masz tylko kolejkowanie czym głównie zajmuje się właśnie QoS, natomiast nie posiada on kontroli pasma, czyli nie możesz zrobić na tym routerze czegoś takiego, że ktoś osiągnie tylko 1Mb/s, a ktoś inny 2Mb/s. Możesz najwyżej dać niższy priorytet pozostały osobom w sieci po adresach IP i/lub MAC.

Destination MAC i to co poniżej dotyczy adresu docelowego, tego raczej nie musisz uzupełniać. Source MAC i poniżej dotyczy adresów żródłowych, czyli tych w twojej sieci, tam podajesz IP, możesz też podać porty, jeśli chcesz blokować coś określonego, a pole queue oznacza kolejkowanie i tu się nadaje priorytet. Niestety nie wiem jak to dokładnie działa w tym routerze, więc musisz troszkę popróbować, sobie daj najniższy priorytet, a pozostały najwyższy i zobacz czy jest jakaś różnica.

Natomiast w ACL określasz, które IP mają mieć ograniczenia dostępu.