Ograniczenie zużycia RAM'u przez proces

Witam

Mam problem następujący: server X po chwili działania zapycha mi ram, no może nie do oporu, ale zaczyna na dzień dobry od 40MB i sukcesywnie powiększając się kończy na blisko 2GB i tak się trzyma. No gdybym miał ramu z 16Gb to by mi to pewnie nie robiło, ale tyle nie mam tyle i po takim rozmnożeniu się, połowy ramu nie mam.

Googlowałem, jak to zwykle na linuxie bywa, znalazłem kilka wątków z tym problemem na Ubuntu, rozwiązania jednak jeszcze nie znaleźli.

Stwierdziłem więc, że może problem rozwiąże limitując zużycie RAM dla X’ów, jak to ktoś na forum którymś napisał.

w /etc/security/limits.conf dodałem proponowane przez niego dwie linijki i nie pomogło, pisał, że u niego dzięki temu trzyma się w granicach 100MB było 500MB więc stwierdziłem, że sam zmniejszę do 100MB dla soft i 200 dla hard, długo nie musiałem czekać i X’y doszły do owych limitów i zaczęły wchodzić na procka ;-/

czy ktoś ma pomysł/sposób na ten problem?

P.S. czy problemem może być to, że karta jest po wizycie w piekarniku? ale nie ma np problemu z filmami w 720p, więc wstępnie sądzę, że to nie tu problem.

To może być właśnie problem, najpierw jednak zajrzyj do plików :

/var/log/Xorg.0.log

~/.xsession-errors

Poza tym szukaj też pod kątem modelu karty graficznej, sterowników, wersji X.Org. Informacji dostarczą Ci komendy:

lspci -k | grep -A3 VGA

X -version

Jakie masz jądro systemu i wersję Ubuntu?

lsb_release -a && uname -a

/var/log/Xorg.0.log

.xsession-errors -> tylko błędy z conky’iego

lspci -k | grep -A3 VGA:

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G92 [GeForce 8800 GT] (rev a2)

	Subsystem: Giga-byte Technology Device 3468

	Kernel driver in use: nvidia

	Kernel modules: nvidia

X -version:

X.Org X Server 1.12.0

Release Date: 2012-03-04

X Protocol Version 11, Revision 0

Build Operating System: Linux 3.2.6-gentoo x86_64 Gentoo

Current Operating System: Linux gore 3.2.6-gentoo #5 SMP Tue Mar 20 20:05:40 CET 2012 x86_64

Kernel command line: BOOT_IMAGE=New_3.2.6 ro root=100 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/sda4

Build Date: 21 March 2012 05:10:25PM


Current version of pixman: 0.24.4

	Before reporting problems, check http://wiki.x.org

	to make sure that you have the latest version.

Jądro:

3.2.6-gentoo #5 SMP Tue Mar 20 20:05:40 CET 2012 x86_64 Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00GHz GenuineIntel GNU/Linux

Może na początek zainstaluj acpid i dododaj daemon przed startem X-ów.

Na razie jakby pomogło :smiley:

póki co (bo nie testowałem zbyt długo) dzięki za pomoc :smiley:

jak się zużycie ram wzrośnie to dam znać

Dodane 22.03.2012 (Cz) 2:14

jednak to nie to, choć jest lepiej, to po 6h mam juz 715MB w X’ach

Dodane 01.04.2012 (N) 16:17

może komuś się przyda.

Oto moje rozwiązanie:

ważna jest wersja nvidia-drivers ja mam: 295.33 (295.40 [najnowsza] na dzień dzisiejszy nie spełnia moich potrzeb)

dodałem w sekcji Device w pliku /etc/X11/xorg.conf te dwie opcje:

Option "AddARGBGLXVisuals" "True"

    Option "BackingStore" "True"

i działa, po 2 dniach 123MB :wink: