Ogromna baza w MySQL?

Witam!

Mam znajomą, która otwiera swoją firmę - pośrednictwo w sprzedaży ofert biur podróży. I zachciała sobie strony internetowej, na której mają być oferty. Jestem jedynym “informatykiem”, którego zna, więc poprosiła mnie o pomoc. No i dobra, zrobiliśmy stronkę, bazę danych z ofertami jednej firmy, wszystko OK. Teraz znajoma chce umieścić oferty kilkunastu kolejnych firm. Dostarczane są one w formie plików xml, jest w nich prawie 5,8 mln ofert. Szacuję, że baza z nimi zajmie ok. 3GB.

Moje pytania: Czy to jest w ogóle wykonalne? Czy serwer (hosting) MySQLowy da sobie radę z taką ilością danych? Czy będzie potrzebny serwer dedykowany? Czy wyszukiwarka (w PHP) będzie w stanie przeszukiwać to w sensownym czasie?

Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:

Google korzysta z MySQL i z pewnością ma jeszcze więcej danych w swoich bazach:) Baza danych została właśnie stworzona do tego, żeby przechowywać dużo danych.

Niemniej jednak dla takiej ilości danych proponowałbym wykupienie serwera dedykowanego. Skoro firma ma tyle ofert to z pewnością będzie ją na to stać :slight_smile:

Jeśli chodzi o wyszukiwanie, to tutaj trzeba już będzie pomyśleć. Nie wiem na jakiej zasadzie opiera się to u Was obecnie. Hmmm… zastanawiam się nad FULLTEXTEM, ale mam wątpliwości czy to będzie tu rozsądne. Proponowałbym się zainteresować jednak cachowaniem.

Zastanów się raczej nad PostgreSQL, dużo szybciej będzie :slight_smile:

No i tu właśnie jest problem, bo chyba ta znajoma nie zdaje sobie sprawy z tego, na co się rzuciła.

Wierzę na słowo :slight_smile: Mam nadzieję, że skoro to i to baza danych, to różnicy większej z punktu widzenia użytkownika nie ma.

W takim razie spytam - jak to jest z serwerami dedykowanymi? Jest do nich normalny panel administracyjny jak do hostingu i można z niego zarządzać bazami, plikami, itp., czy odbywa się to jakoś inaczej?