Okno wyboru po podłączeniu słuchawek do komputera

Cześć, mam taki problem. Dawniej jak podłączałem słuchawki czy mikrofon do portu jack laptopa - pojawiało się okno wyboru co to jest.

Kiedyś przez przypadek zaznaczyłem nie pytaj ponownie i wybrałem słuchawki. Teraz nawet jak podłączę mikrofon to nie działa bo myśli że każdy wtyk to słuchawki.

Gdzie mogę znaleźć aby ponownie takie okno się pojawiało? szukałem już wszędzie i nigdzie nie wiem gdzie na to natrafić. Nie mam ustawień Realtek w panelu sterowania aby tam coś zaznaczać bo po prostu nie mam takich ustawień.

Windows 10 poprawnie wykrywa, co jest podłączone do wejścia audio jack „combo” (bo o takim wejściu chyba mowa, czyli jednym dla słuchawek i mikrofonu z odpowiednim czteropolowym wtykiem jack).
Natywnie system Windows 10 nie pokazuje podczas podłączania okna wyboru sprzętu.
Takie okno wyboru sprzętu pojawia się jedynie jak ma się sterowniki Realteka z panelem graficznym, w którym można włączyć opcje pokazywania okna wyboru sprzętu „i”.


Możliwe, że zaktualizowały ci się sterowniki Realteka i nie masz obecnie takiego okna wyboru.
Jeśli nie ma się tego panela Realteka, to taką możliwość dają niektóre firmowe programy audio, czy też sterowniki od producenta lapka jak HP, Lenovo i inni producenci, więc może masz zainstalowany taki program na swoim laptopie.

Swoją drogą mikrofon nie będzie prawidłowo wykryty w gnieździe combo, jeśli podłączysz go bezpośrednio do wejścia combo w laptopie (słuchawki i słuchawki z mikrofonem będą).
Więc, aby działał ci sam mikrofon to trzeba go podpiąć do takiej przejściówki
114
Podłączasz wówczas tylko mikrofon do różowego wejścia bez słuchawek.
Wówczas, będzie działał ci zewnętrzny podłączony mikrofon i w zależności jak sobie wybierzesz
klikając lewym przyciskiem myszy na ikonkę głośnika i znaczek ^ będziesz miał możliwość włączenia głośnika, który automatycznie wyłączy ci się po włożeniu wtyku od mikrofonu do gniazda.
„Każdy wtyk to słuchawki” jest tylko wówczas, kiedy podłączasz urządzenie z wtykiem jack trzy polowym, czyli samych słuchawek lub samego mikrofonu.
Podłączając wtyk jack czteropolowy system zachowa się inaczej i rozpozna, że to dwa urządzenia, czyli zestaw słuchawek z mikrofonem, czy też mikrofon podpięty do wcześniej podanej przejściówki.
111
Niektóre laptopy posiadają zamienione przez producenta piny masy i mikrofonu, Lenovo tak miał (ma) na przykład i wówczas potrzeba również takiej „zamienionej” przejściówki, aby zewnętrzny mikrofon był prawidłowo wykryty.
Zamienione piny 3 i 4.

1 polubienie

U mnie del, jest tylko 1 gniazdo jack i tylko combo. Może i sterownik nie ma tego okna bo mam najnowszy realteak i tego okna nie ma. Wcześniej działały mikrofony na tym gnieździe obecnie nie.

Sprawdź nowy panel Realtek z MS Store?

Z tym panelem Realtek Microsoftu, to też to - co w nim się pokazuje zależy od sterowników.
Ja mam bardzo okrojony z ustawień.
Nie ma w nim niczego, co umożliwiałoby jakieś kombinacje na przełączanie wejścia combo tylko na mikrofonowe…przynajmniej ja takiej możliwości na swoim lapku nie mam (?) a trochę dziwi mnie, że u kolegi bez przejściówki same mikrofony podpięte do tego gniazda działały…
Jak podłączę sam mikrofon do gniazda combo (czyli trzy polowy wtyk) to pokazuje mi się wszędzie „podłączone słuchawki” a ikonka zewnętrznego mikrofonu jest nieaktywna i działa mikrofon wbudowany.
Tutaj panel Realteka Microsoftu


i kart dźwięki
33
66
a jak podłączę zestaw słuchawek z mikrofonem (czyli czteropolowy wtyk)
to mam jak najbardziej dostępną opcję zewnętrznego mikrofonu
tutaj nawet śmiesznie przetłumaczony zestaw


77
I jeszcze są takie efekty mikrofonu

Więc wszystko jest logiczne.
Przy podłączeniu samego mikrofonu przez przejściówkę, też zewnętrzny mikrofon będzie wykryty.
Wychodzi na to, że jeśli koledze wcześniej z tego gniazda działał sam mikrofon podłączony do wejścia combo z wtykiem trzypolowym, bez przejściówki…to sterowniki miały jakąś fajną funkcję, zamiany wyjścia słuchawkowego na wejście mikrofonowe.
Sam tego nigdy nie testowałem, bo miałem lapka z dwoma osobnymi wejściami a na tym używam tylko wbudowanego mikrofonu lub zestawu słuchawek z mikrofonem.
Sam jestem ciekaw, jakie sterowniki umożliwiają zamianę wyjścia słuchawek na wejście mikrofonu.
Skoro koledze wcześniej tak działało, to trzeba kombinować ze starszymi sterownikami Realteka, a nie tymi uniwersalnymi jakie dziesiątka instaluje.

słuchawki po czesku - Szukaj w Google = sluchátka, cząstka „s mikrofonem” też czeska (pewnie gdzieś się da znaleźć wytłumaczenie czemu z zmniają na s), najpewniej nie kombinowali jak przetłumaczyć mikrofon (a Słowacy już tak: mikrofón - tylko nie czytają jako „fUn”).

słowacki = slúchadlá s mikrofónom
słoweński = slušalke z mikrofonom

Żarcik owocowy: