Okres dzialania telewizorow lcd

jaki jest okres działania telewizorów lcd?

Masz na myśli żywotność lamp podświetlających czy trwałość obudowy? :slight_smile: W tym pierwszym przypadku ok. 60000 godzin, w tym drugim jakieś 30-40 lat

no, żywotniość. co tak krótko?

Krótko? Przyjmując, że będziesz oglądał TV po 12 godzin dziennie to masz 5000 dni, czyli niecałe 14 lat

ok, ja patrzę koło 5 godzin dzienne + gram 2 godziny na ps3 :lol:

Zwykle trzy cztery lata ,co z tego ze matryca wytrzyma lata .Jak reszta jest robiona tak by się popsuła akurat po gwarancji ,czytałem gdzieś ze jeśli producent nie gwarantuje serwisu do 5 lat za dodatkową opłatą ,to jego telewizor się popsuje po gwarancji (a interes się dobrze kręci).Nie mam tyle pieniędzy by co dwa lata dawać 1500 tyś zł za 32 LCD,więc puki co oglądam TV kineskopowy ,Jak się zepsuje to kupię LCD lub LED .

Jeśli masz Soniaka to się nie przejmuj ,Zwykle najsolidniejsze telewizory.

Im droższy tym dłużej działa, ale nie zawsze.

To zmienna losowa, np. 10% się popsuje w ciągu 1 roku, 90% w ciągu 10 lat.

Jeśli sprzęt elektroniczny nie ma zużywających się części ruchomych, to nie ma większego znaczenia czy działa, czy jest wyłączony, procesy starzeniowe tak samo następują. A nawet przy wyłączonym urządzeniu nieco szybciej. Najbardziej szkodliwe jest samo włączanie, bo wtedy następują naprężenia termiczne.

Teoretycznie półprzewodniki z powodzeniem wytrzymują kilkanaście lat eksploatacji. Wytrzymałyby kilkadziesiąt, ale w popularnym sprzęcie są w obudowach plastikowych zamiast ceramicznych, a plastik chłonie wilgoć.

Rezystory i kondensatory raczej nie mają okresu trwałości, z wyjątkiem elektrolitycznych - niższej klasy według zapewnień producenta utrzymują parametry przez 5 lat, wyższej klasy 10 lat. Później stopniowo pojemność się zmniejsza, ale to nie ma większego znaczenia, co najwyżej zasilacz będzie gorzej stabilizował (mogą pojawić się szumy czy przydźwięk) i padnie. Serwisant bez problemu powinien potrafić wymienić uszkodzony kondensator elektrolityczny zasilacza.

Dużo zależy też od rodzaju płytki drukowanej. W popularnych telewizorach często stosowany jest papierowy laminat (najczęściej jasno lub ciemnobrązowego koloru), a ten chłonie wilgoć, choć w warunkach domowych powinien wystarczyć na kilkanaście lat. Dużo lepszy jest laminat szklany (taki kolorowy, najczęściej zielony, ale zdarza się czerwony lub niebieski), wytrzymuje co najmniej kilkadziesiąt lat.

Najmniej trwała może okazać się lampa podświetlająca. Podobno da się wymienić, ale w tej sprawie powinien się wypowiedzieć jakiś serwisant (nie wiem jak z dostępnością lamp). Wytrzyma kilkadziesiąt tysięcy godzin, szkodzą jej głównie częste włączania i wyłączania.

Z kolei podświetlanie LED jest niewrażliwe na częstość włączania, ale mam obawy co do trwałości diód (zwykłe PowerLEDy wytrzymują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy godzin).

Częściej niż kiedyś mogą występować drobne usterki związane z niską jakością lutowania, to wina lutów bezołowiowych nakazanych przez Unię Europejską. Tu dużo zależy od producenta, od doświadczenia zatrudnionych przez niego inżynierów (ważne są parametry lutowania, kształt ścieżek itp.). Ale da się to naprawić, wystarczy lutownica z gorącym nadmuchem.

Podsumowując, jeśli nie popsuje się na gwarancji, nie jest narażony na wilgoć (typu mieszkanie socjalne z grzybem na ścianie), oraz nie jest często włączany i wyłączany a raczej pracuje jednorazowo dłuższy czas, to bez problemu powinien wytrzymać minimum 5 lat (kiepskie marki), raczej bliżej 10 lat (lepsze marki) lub dłużej, choć na 15 lat to bym nie liczył.

ja mam sony, a rodzice mają samsung, a brat panasonic

Ja bym obstawiał, że Sony najdłużej wytrzyma (dużo zależy od miejsca produkcji, ten sam model może być z Japonii, Czech, Chin, niby to samo a jednak), choć Panasonic też jest niezły, ale chyba ostatnio wykupili go Chińczycy i nie wiem jak to wpłynęło na jakość. Samsung nie ma długiego doświadczenia i zdarzają im się wpadki, celują raczej w rynek masowy i niższą cenę.

ok, zobaczymy. sony ma wbudowany tuner dvb-t :slight_smile: