Ołów i rtęć w monitorze - szkodzą w jakimś stopniu?

Cze. przymierzam się do kupna monitora lg M2362D-PC

lecz niepokoi mnie fakt że zawiera ołów i 12mg rtęci .

Czy ta rtęć i ołów mogą się wydostać i w ten sposób mi zaszkodzić , a może

sam fakt że się tam znajduje może mieć negatywne działanie na moje zdrowie .

Z góry za mądre odpowiedzi .

Nie mogą się wydostać. Obecnie normy ekologiczne są tak wyśrubowane, że żaden producent nie dostał by zezwolenia na wprowadzenie do obrotu urządzenia szkodliwego dla użytkownika.

12 miligramów - 12 tysięcznych części grama czyli ilość bardzo mała, podejrzewam, że powietrze w miastach jest bardziej szkodliwe, niż ta ilość rtęci.

Cytat ze strony LG:

Jeszcze niedawno każde lutowanie oparte było na lutach ołowiowych i każde urządzenie zawierało nawet kilkadziesiąt gramów ołowiu i jakoś nikt się tym się nie przejmował i z tego powodu nie chorował.

Urządzenie spełnia dyrektywę RoHS http://pl.wikipedia.org/wiki/RoHS

Jako student 5 roku Przemysłowych Technologii Ochrony Środowiska i w pełni zgadzam się z przedmówcą - normy które musi spełniać teraz sprzęt są tak restrykcyjne i ostre że nie ma się co obawiać. Zawartość takich szkodliwych substancji musi być minimalizowana jeżeli istnieją bezpieczne (nawet jeżeli droższe) zamienniki, a normy bezpieczeństwa na wypadek skażenia są jeszcze ostrzejsze i doprowadzone do stopnia takiego że tak naprawdę wszystko może się sypnąć ale skazić nie ma prawa. Możesz kupować spokojnie! :slight_smile:

PS. Wiele komponentów jest teraz oznaczanych symbolami świadczącymi o ekologiczności - dotyczy się to NIE TYLKO niskiego zużycia energii ale także bezpieczeństwa sprzętu pod względem substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska. Warto patrzeć za takimi produktami i dbać o Naszą planetę!

Rtęć znajduje się zapewne w świetlówce. Jak nie rozbijesz świetlówki, rtęć ci nie zagrozi. Masz w domu tzw. żarówki kompaktowe (energooszczędne)? W nich też świecą pary rtęci i są o wiele łatwiejsze do “rozszczelnienia”.

Ołów pewnie będzie na ścieżkach drukowanych. Dopóki nie będziesz ich lizał to też nie powinien szkodzić.