Olympus E520 czy Nikon D80?

Witam

Co bardziej się opłaci do użytku amatorskiego i półprofesjonalnego.

Czy Nikon w wszystkim jest lepszy?

Czy coś oprócz ceny przemawia na stronę Olympusa?

użytek amatorski i półprofesjonalny(jeżeli taki w ogóle istnieje) się wzajemnie wykluczają albo amatorsko np. zrobisz fotkę na jakiś uroczystościach rodzinnych lub tak sobie w jakimś plenerze lub profesjonalnie czyli w studio, lub w terenie gdzie zanim zrobisz fote “pół godziny” będziesz myślał co zrobić w jaki sposób, jaki efekt zamierzasz uzyskać

ogólnie to brałbym dla początkującego- olympusa, napisz co chcesz fotografować

Niezależnie od tego, jaką fotografią będziesz się zajmował teraz, a jaką w przyszłości - Nikon jest rozwiązaniem znacznie bardziej przyszłościowym. Jeśli za jakiś czas zechcesz zmienić body na coś bardziej “odpowiedzialnego” - pozostanie Ci znakomita nikonowska optyka. Olympus nie jest brany pod uwagę do poważniejszych zastosowań - i nie bez racji.

Jest tu jednak pewno “ale”. Otóż D80 to aparat pierwszej generacji cyfrowych lustrzanek Nikona - na Twoim miejscu zastanowiłbym się raczej nad jego następcą - D90, który jest w gruncie rzeczy odpowiednikiem D300 (tak jak D80 był zubożonym D200). Ale jeśli cena jest czynnikiem decydującym - na Twoim miejscu i tak wybrałbym Nikona i “kitowy” obiektyw 3,5-5,6/18-55 VR, który jest naprawdę świetnym szkłem za bardzo niską cenę.

nawski , dzięki wielkie, tak myślałem, że jednak nikon okaże się górą, poczekam, aż D90 trochę spadnie z ceny, mam nadzieje, że tak się stanie po świętach

devil33 , trochę nie masz racji, ponieważ użytek półprofesjonalny to ogólnie przyjęty termin, oznacza on aparat do takich zadań jak np. amatorska fotografia artystyczna, ale tez np. zrobienie dobrych zdjęć do materiałów reklamowych dla znajomego :slight_smile:

smoq5 , a ja bym polecił kupić D80 i do tego porządny obiektyw.

no ok tylko że ja użytek amatorski rozumiem tak że dopiero zaczynasz przygodę z lustrem i chcesz się rozwinąć fotograficznie, a półprofesjonalny że nie masz własnego studia a znasz się na foto ale chciałbyś jeszcze więcej się nauczyć, dobra ale mniejsza z tym, jeżeli nie wchodzą w grę tylko te dwa modele aparatów to mogę ci tez polecić pentax’a k200d plus z czasem dokupujesz sobie manualne obiektywy m42 które są dość tanie i jak znalazł na początek bawić się w podstawy a potem samemu ustawiać wszystkie parametry zdjęcia

Prawdopodobnie lepszy Kitowy obiektyw, i to by było chyba wszystko moim zdaniem.

w takiej sytuacji to już to bym już kupował obiektywy z bagnetem K, dedykowane, dobrze działające, równie dobrze dostępne i stosunkowo niedrogie, a przeważnie lepsze jakościowo.

Dzięki Serdeczne za wszystkie odpowiedzi :slight_smile:

Ostatecznie po zasięgnięciu opinii profesjonalisty wybór padł na D80-tkę z obiektywem AF-S DX 18-55 i myślę, że powinienem być zadowolony.

Teraz już tylko czekam, aż przesyłka wpadnie w moje łapki :wink:

Pozdrawiam