OMV - problem z certyfikatem SSL

Witam,

Chodzi o Openmediavault na Debianie. Próbuję ustawić na nim sensownie OwnCloud, jednak utknąłem na wstępie, czyli przy dodawaniu/tworzeniu certyfikatu SSL. Co bym nie ustawił (a ustawień właściwie tam nie ma), przy odwiedzaniu OwnCloud przeglądarki witają mnie komunikatem: (tu na przykładzie Firefox)

_ To połączenie jest niezaufane _

(…)

Szczegóły techniczne:

192.168.1.100:8443 używa nieprawidłowego certyfikatu bezpieczeństwa.

Certyfikat nie jest zaufany, ponieważ jest on samopodpisany.

(Kod błędu: sec_error_unknown_issuer)

 

Jak stworzyć w OMV certyfikat, żeby nie dawał takich efektów? Czy samopodpisany certyfikat skazany jest na takie zachowanie i jedyne co mogę robić to dodawać go do wyjątków, w miejscach z których będę chciał mieć dostęp?

Czy może posłużyć się jakąś zewnętrzną aplikacją do tworzenia certyfikatu? Jaką?

Jest on na to skazany. Jeśli masz swoją domenę i do OMV masz dostęp z zewnątrz (nie z wewnętrznej sieci) możesz się zainteresować Let’s Encryptem.

Powinieneś mieć opcję by kontynuować mimo self signed cert.

To normalne zachowanie.

Te/)go/) możesz spróbować.

 

 

Dzięki Panowie!

 

@saitoh

Chciałbym wypróbować ten sposób, ale że jestem zielony w linuksie, a już totalnie w konsoli, proszę o jakąś wskazówkę jak ruszyć. Póki co zalogowałem się przez ssh jako root, jednak wklejanie komend z tej strony daje taki efekt:

_login as: root

The programs included with the Debian GNU/Linux system are free software;

Debian GNU/Linux comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY, to the extent_

Nie loguj się przez SSH jako root. Poczytaj o konfiguracji i zabezpieczeniu dostępu poprzez SSH.

Jak już to ogarniesz, to musisz zrozumieć co oznaczają poszczególne polecenia. Bezmyślne kopiowanie nie ma sensu bo zawsze wymagane jest dostosowanie instrukcji do swoich specyficznych potrzeb.

Symbol $ oznacza, że polecenia ma być wykonywane z konta użytkownika, a więc nie jak ty to teraz próbowałeś. Polecenia wymagające konta roota są oznaczone symbolem #.

Daj sobie spokój z tymi certyfikatami do czasu aż przyswoisz sobie absolutne podstawy obsługi systemu.

okey, tyle że na konto admin, czy inne użytkownika mam Access denied… z rootem się udało :wink:

od czegoś kiedyś trzeba zacząć, poczytam. dzięki i pozdrawiam :slight_smile: