Opcja "wsuń" w cd-romie (?)

hej

W menu kontekstowym dla DC-ROM/DVD w “mój koputer” jest opcja “wysuń”, jest jakiś sposób żeby sobie włączyć/stworzyć/dograć/czy cokolwiek tam opcję “wsuń”??

Pojawia się jak wysuniesz ;]

Chyba nie do końca.

Sprawdziłem na 3 komputerach z windows xp home i w żadnych nie można było zamknąć klapki od cd-romu. Jest tylko opcja wysuń

możesz urzywać programów do tego http://www.cdrinfo.pl/downloads/Utils-DVD-CDROM

To jest czy nie ma. ;]

Jest opcja “wysuń”

woroo chodzi chyba o opcję “wsuń” która będzie zamykać klapkę :slight_smile:

No o to chodzi. Kiedyś pojawiała się jak wysunąłem kieszeń. Teraz faktycznie nie. No cóż. Windows zagadka jest. Programik podany wyżej. :slight_smile:

tak, chodziło mi o to by móc również zamykać tę “klapę”:wink: ten programik to jest pewne rozwiązanie… choć wolałbym jakby jednak istniał sposób dodania takowej opcji do menu kontekstowego.

wielkie więc dzieki za odpowiedź, lecz wciąż czekam (i łudzę się, że istnieje) na osobę, która będzie umiała to zrobić :lol:

Znalazłem pewną pomoc na innym forum Może okazać Ci się pomocna ale ja jej osobiście nie spradzałem :slight_smile:

Sprawdziłem u mnie nie działa. Choć opcja pojawia się.

Ja może dodam, że taką opcję ma też kalendarz XP.

Gdzieś kiedyś wyczytałam, że ten problem pojawia się po zainstalowaniu SP2.

Jest to prawda, bo miałem opcje wysuń.

a ja sprawdziłem i działa :smiley: - dzięki!

co prawda to tez jest sposób z użyciem osobnego programu, ale używanie go nie jest tak “widoczne” jak w poprzednim sposobie;)

przepiszę ten sposób tez na nasze forum, może komuś się jeszcze przyda, a nie będzie musiał klikać i skakać po kilku forach…

a więc: (sposób spisany, z pewnymi poprawkami, stąd)

  1. należy ściągnąć sobie taki programik.

  2. rozpakować to i wgrać powiedzmy do katalogu “%SystemRoot%\system32” (można też do innego, ale należy wtedy pamiętać, że jeżeli nie będzie to katalog do którego mamy dostęp bez podawania całej ścieżki dostępu to będzie trzeba tę ścieżkę podać przy wywołaniu programu - o tym też trochę niżej)

  3. teraz troszku zmodyfikować rejestr, najłatwiej skopiować to co jest poniżej do nowego pliku tekstowego i nazwać np. FIX.REG

    Windows Registry Editor Version 5.00

    [HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\ZamknijCD]

    @="&Zamknij CD"

    [HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\ZamknijCD\command]

    @=“cdr.exe close all”

po czym kliknąc na ten plik 2 razy, i 2 razy potwierdzić OK.

uwagi:

  • oczywiście klucz “ZamknijCD” można se nazwać inaczej,

  • samą nazwę opcji, która będzie widoczna w menu kontekstowym - “&Zamknij CD” - też se można nazwać inaczej (znaczek ampersand (&) poprzedza literę, którą chcielibyśmy aby aktywowała naszą funkcję z klawiatury - o ile już inna opcja tej litery nie wykorzystuje :smiley: - i można se go pominąć),

  • jeśli program cdr.exe wgraliśmy do katalogu, do którego ścieżka nie jest dopisana do zmiennej systemowej PATH, to przed wywołaniem programu trzeba jeszcze napisać ścieżkę dostępu do niego,

  • słówko “all” możemy zastąpić literą napędu który chcemy zamykać, gdy jest “all” to pewnie zamyka każdy/wszystki napędy - nie sprawdziłem tego bo mam tylko jeden :D,

  1. no i to wszystko, teraz w menu kontekstowym dla napędu optycznego pojawi się nowa opcja “Zamknij CD” (albo inna, którą se wybraliście)

  2. są też małe minusiki tego sposobu, ale jak dla mnie są tak małe, że można się przyzwyczaić, a mianowicie po pierwsze: nowa opcja nie jest obok opcji “wysuń”, tylko trochę wyżej w menu, przemieszana razem z opcjami innych zainstalowanych programów, i po drugie: nowa opcję mają nie tylko ikonki napędów optycznych ale i ikonki dysków twardych :smiley:

  3. osoba na forum z którego jest spisany sposób miała jakieś problemy:

ja tych problemów nie zaobserwowałem

  1. ten programik ma jeszcze możliwość otwierania napędu (wywoływany z opcją “open LITERA_NAPĘDU”), można se dorobić dodatkową opcję otwierania w podobny sposób, ale nie wiem po komu by była druga opcja otwierania CD :smiley:

8 ) no i na koniec wspomnę, że ów programik działa równie dobrze z linii komend

chyba dość szczegółowo to opisałem (może aż za bardzo), ale mam nadzieję że po przeczytaniu tego każdy będzie w stanie dorobić sobie dodatkowa opcję zamykania napędu optycznego :wink:

jeszcze raz dzięki wszystkim, którzy mi tu pomogli…

dziwne …

mi otwiera to w notatniku :roll:

I widzę to co wkleiłem :stuck_out_tongue:

PS. powinno być fix. reg

heh. racja :wink: - to taki mały błąd drukarski :lol: (już poprawiam)

Witam!

Program z linka wygasł więc zamieszczam nowego.

http://www.klmsoftware.net/downloads/CDR.zip

EDIT:

Udało mi się znaleźć ciekawsze rozwiązanie i pozbawione tych wad. Pomogła mi Picasso.

http://www.searchengines.pl/index.php?showtopic=35715&st=0&p=390198entry390198

To zapytaj a dopiero po tym pisz. Kosz.