Opel Corsa B, jak podłączyć gniazdo zapalniczki?

Witam,

wiem, że to nie forum motoryzacyjne, ale zapewne wielu z was posiada autka i zna się na takich prostych sprawach.

Więc mój brat posiada opla corsę B. Wersja goła, jest w niej gniazdo zapalniczki jednak nie podłączone. Nie ma tam nawet kabli, chyba (te co na zdjęciu raczej od radia).

Dlatego prosiłbym o łopatologiczne wyjaśnienie co, gdzie i jak podłączyć ?

Szczególnie jakie kabelki (+/-) mają iść do gniazdka, do której blaszki mają być podpięte. Zaznaczę, że jest tam również żaróweczka.

Fotka niezbyt dobrej jakości - robiona telefonem mam nadzieję, że ktoś mi wyjaśni co i jak.

315ac989.jpgea73e97d.jpg

Na powiększeniu trochę widać te blaszki, ale nie wiem jaki kabelek gdzie podłączyć :frowning:

Do środkowego styku podłączasz + , bezwzględnie po bezpieczniku!. Do zasilania żarówki dołącz 12V tak aby pojawiało się ono po włączeniu świateł postojowych(n.p. z wyłącznika oświetlenia). Masa prawdopodobnie będzie wspólna dla gniazda i żarówki, możesz ją poprowadzić z jakiegoś miejsca nadwozia. Koniecznie solidnie połącz przewód z nadwoziem na wypadek większego obciążenia gniazda(duże prądy).Na prawym zdjęciu masz złącze ISO do radia. Pozdrawiam.

A jaki bezpiecznik tam dać ? I jak możesz to napisz jeszcze, od którego styku ma iść masa, bo w takim razie zostają mi jeszcze 2 lewy i prawy.

Sorki za takie pytania, ale na elektryce się nie znam.

Z reguły w skrzynce bezpiecznikowej w samochodach są wolne miejsca, jest 12 volt ale nie ma bezpiecznika. Włóż tam bezpiecznik a po bezpieczniku przewód do zapalniczki. Do zapalniczki z reguły daje się bezp. 20A. Masę podłącz tak aby znalazła się na tej metalowej tulejce w którą wkładasz zapalniczkę. Ten styk który pozostanie będzie do żarówki. To tak"łopatologicznie". A najlepiej gdybyś dysponował multimetrem, byłoby prościej.

Posiadam go :slight_smile: więc ułatwi mi pracę ?

A + pociągnąć z akumulatora ? I czy kabel może być sztywny i mocny ? Czy lepiej zwykły giętki ?

Witam.

Zajrzyj tutaj:

http://www.google.pl/search?q=pod%C5%82 … =firefox-a

Powiedzmy pierwsze cztery linki mówią o problemie.

Bezpiecznik na zapalniczkę to 30 Amper najlepiej podłącz bezpośrednio pod akumulator tylko daj grube przewody na plus i minus o średnicy 3mm.

-Ułatwi zdecydowanie. Choćby po to żeby sprawdzić który styk do czego służy i gdzie jest +12V. Z akumulatora możesz ale może uda ci się znaleźć nieużywane pole w skrzynce bezpiecznikowej to go wykorzystaj.Sprawdź na opisie bezpieczników na pokrywie, może nawet będzie tam któryś bezpiecznik przewidziany do tego celu w innej wersji. Odradzam podłączanie gniazda po stacyjce. Niewygodne gdy chcesz coś pozostawić podłączone ale wysiadasz i zabierasz kluczyki. Poza tym po co niepotrzebnie obciążać styki stacyjki. Kable użyj zdecydowanie miękką linkę o przekroju 4mm2, wystarczy. Kolory-czerwony+ a czarny jako masowy. Bezpiecznik jeżeli nie przewidujesz podłączania do gniazda jakichś wielkich obciążeń to 15-20A w zupełności wystarczy. Pozdrawiam.

Wszystko fajnie, pięknie, ale nie wiem jak podłączyć się pod bezpiecznik ? Mam dużo wolnego miejsca, jednak musiałbym wyjąć całą skrzynkę bezpieczników to raz, a dwa, to nie ma tam w wolnych miejscach tych takich blaszek, żebym mógł wpiąć bezpiecznik.

Jak to w końcu zrobić ?

a8c6ebcb.jpg

A i orientuje się ktoś gdzie najlepiej podłączyć masę ? Szukałem jakiejś śrubki pod maskownicami koło siedzeń, ale niestety nic tam nie ma.

Faktycznie w wolnych polach"elektrowni" nie ma styków pod bezpieczniki. W tym układzie najlepiej pociągnąć kabel plusowy od akumulatora. Można(n.p. w Norauto) dostać gotowe kawałki kabla wraz z gniazdem bezpiecznikowym. Ten bezpiecznik umieścisz od strony akumulatora aby mieć do niego łatwy dostęp. Masę można pociągnąć z dowolnego miejsca. Zasadą jest aby było to najbliższe możliwe miejsce od odbiornika, czyli gniazda zapalniczki. Połączenia muszą być pewne, nie na lakierze czy na skorodowanej blasze.

Tak tylko u mnie nie ma takiego sklepu. No nic jakoś sobie poradzę. Teraz chociaż wiem co i jak.

Pozdro.

-to nie musi być Norauto. W każdym sklepie gdzie sprzedają na przykład akcesoria do CarAudio dostaniesz to bez problemów. Może jakiś elektryk samochodowy poratuje. Radomsko to miasto przecież. Dasz radę :slight_smile: .

Pojechałem rano do sklepu, kupiłem bezpiecznik, podłączyłem. Sprawdziłem i … hula ładnie :slight_smile:

Dzięki xyzzyx za wszelkie info i porady. :slight_smile:

Pozdrawiam - temacik można zamknąć.

=D> =D> =D>

mam podobny problem t309466_fota1.jpg t309467_fota2.jpg t309469_fota3.jpg ktores z tych koncowek jest od zapalniczki??

Chyba ta z pierwszego zdjęcia jest do zapalniczki, a jak nie to podłącz sobie pod akumulator :slight_smile: Bez problemu będzie działać.

aha, ale ja mam zerowe pojecie o eletryce :oops: jak to podlączyć pod akumulator?

Kupujesz 1 kabel albo 2 kable. Do niego końcówki takie, w które wpinasz kabel a na końcu jest takie oczko - które podłączysz pod akumulator. Z drugiej strony końcówki pasujące pod zapalniczkę, ewentualnie przylutuj kable do zapalniczki.

aha teraz to wszystko jasne :shock: w sklepie widzialem taka zapalniczke z zaciskami na akumulator lepiej pujde taka kupic…