Open Suse 11.3 obok Windows 7

Mam zamiar zainstalować sobie Open Suse 11.3 obok Windows 7 na próbę. Jak będzie spełniał moje wymagania to całkowicie przesiądę się na niego. I mam klika pytań co do tego. Dziś próbowałem instalować Open Suse na Virtual PC, gdyż chciałem zobaczyć jak będzie przebiegała instalacja normalnie i gdy tworzył partycje zobaczyłem że zrobił z 3 lub 4 nie pamiętam już a ja mam na komputerze 2 partycje jedna systemowa 149gb i druga na plik 148 i ukryta recovery. Mam zamiar wziąć miejsca z systemowej i na pliki tylko ile potrzebuje pod open suse żeby dobrze chodził i co będzie jak będzie chciał tworzyć aż 4 partycje?? a nie można zainstalować bo na 1 partycji bo jeśli będzie tworzył 4 partycje żeby mi się nie dobrał do plików z win7. I co będzie z uruchamianiem?? Będzie ekran wyboru systemu na początku ??

Wydziel miejsce - najlepiej “nieprzydzielony obszar”. Podczas instalacji sformatuj w systemie plików ext4 i wybieraj 'ręczne partycjonoiwanie dysku". Uważaj, żeby nie skasować partycji recovery.

A potem normalnie będzie tylko korzystał z tego nieprzydzielonego obszaru ?? A co z uruchamianiem windowsa i linuxa , nie będę musiał nic z tym robić ??

Nie o to chodzi, zrób miejsce na linuxa, ponieważ pod Windowsem i tak tego nie zrobisz. Nie będzie to nieprzydzielony obszar, tylko z poziomu instalatora Open Suse sformatujesz go na system plików ext4.

Może to Ci pomoże:

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Pamiętaj tylko, żeby nie uszkodzić / usunąć partycji recovery …

Dobra kapuje :wink: a co z bootowaniem ??

Masz dwa wyjścia:

  1. Stworzyć nową partycję jako partycja rozszerzona i na tej jednej partycji będziesz mógł zrobić nieograniczoną liczbę partycji logiczny (partycji w partycji), jedynym ograniczeniem jest wielkość partycji. W tym celu zapoznaj się z tym tematem partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

  2. Zainstalować OpenSUSE na jednej partycji według tego przepisu http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Inst … 20822.html

Co do bootowania, zainstaluje się program rozruchowy Grub i będziesz miał wybór systemów pomiędzy Windowsem, a OpenSUSE.

Pozdrawiam!