Open Suse czy Mendrive. Komercyjne Linux'y?

Witam!

O co chodzi z tymi komercyjnymi linuxami?? Bo niby to GNU/GPL a coś tam słyszy się o ich komercyjnych wersjach (mam na myśli zwłaszcza Mandrive)?? To takie ogółne pytanie…

A dokładnie chciałem zapytać o openSUSE 11.1 (plik instalacjny o nazwie: openSUSE-11.1-DVD-i586.iso ).

Sciągłem go i chciałem zainstalować… ale zamiast spodziewanej gotowej licencji GNU/GPL wyskoczyła mi jakaś dziwna licencja związana z firmą Novell… nie za bardzo się w odnalazłem.

Czy ktoś może mi wyjażnić i rowiać me wątpiwości jak to jest z tym openSUSE 11.1.

Czy jest to produkt GNU/GPL, lub też o innej licencji który mogę legalnie wykorzystywać w celach komercyjnych??

Mandriva jak i openSUSE występują także w wersjach płatnych, takowe wersje posiadają dodatkową funkcjonalność i usprawnienia ale przede wszystkim użytkownikowi wersji płatnej przysługuje pomoc techniczna.

która można uzyskać za darmo na tym forum :slight_smile:

no fakt… :smiley:

ale nie o takiej mowa, profesjonalna pomoc ze strony producenta, przydatna głownie dla firm gdzie nikt nie będzie czekał aż ktoś odpowie, zadzwonią i dostaną profesjonalną pomoc w rozwiązaniu problemu.

Tzn. że w przypadku płatnych wersji płaci się za obsługę i pomoc techniczną?? zaś sam produkt jest na licencji GNU/GPL!!??

Nie licząc tych dodatków??

No ale co jeśli chodxi o me konkretne pytanie o openSUSE 11.1 które ściągłem z neta ( openSUSE-11.1-DVD-i586.iso ).

Czy jest to wersja GNU/GPL, czy jakaś z ograniczeniami, np. na temat komercyjnego użytku ??

Noo… tak ;).

http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU#Prawa_ … 4.85dzanie

Z wersjami komercyjnymi jest tak, że wielu dystrybutorów, głównie Red Hat i Novell tworzą komercyjne odmiany dystrybucji Linuksa, głównie edycje serwerowe, takie jak Red Hat Linux Eterprise albo Suse Linux Enterprise Server czy Suse Linux Enetrprise Desktop, które zawierają komercyjne oprogramowanie i zamknięte rozwiązania samych producentów, dodatkowe narzędzia oraz udziela pełnego wsparcia technicznego czy prowadzi nawet szkolenia itd.

Natomiast w przypadku samej Mandrivy, wersja komercyjna tj. Power Pack, Discovery czy PowerPack zawiera oprócz wielu “ułatwiaczy życia” dla przeciętnego użytkownika komputera oraz wsparcia technicznego, komercyjne oraz niewolne oprogramowanie, które równie dobrze sam możesz dokupić do wersji darmowej.

Wersje komercyjne czy płatne nie występują (mowa tu głównie o produktach MDV) na GPL, ponieważ większość komercyjnych dodatków jest zintegrowana z tymi dystrybucjami i wydawane są na innych licencjach niż GPL, np. LGPL.

Jest jeszcze kilka dystrybucji komercyjnych jak Xandros czy Linpus, jednak większość jest w pełni darmowych. Jeśli chodzi o Mandrivę i dystrybucję Novella wersje darmowe odróżnisz tym, że mają w nazwie Open lub Free, czyli Suse to wersja płatna a OpenSuse wersja darmowa i otwarta, natomiast Mandriva Discovery, PowerPack czy Extreme to wersje płatne, natomiast Mandriva Free to wersja wolna i darmowa. Jest jeszcze wersja One, która zawiera niewolne sterowniki i kodeki ale również darmowa, stąd podziała na dwie wersje: darmowa i wolna Free i darmowa z niewolnymi kodekami i sterownikami wersja One.

Pozdrawiam!

PS. Określenie dystrybucja lub system wolny, oznacza wolny od słowa wolność.