Open Suse , Ubuntu jakie są różnice U 10.04 / O.S. 11.3?

Jakie są różnice między O.Suse a Ubuntu (o środowisku graficznym gnome / kde wiem) i czy instalacja kodeków, różnego typu paczek z oprogramowaniem odbywa się tak samo (czy są) jak w centrum oprogramowania Ubuntu. Na stronie jakilinux czytałem porównanie systemów ale jest niezmienne od x czasu a chodzi mi o wersje O.Suse 11.3 i Ubuntu 10.04

susa zadługo nie miałem ale wiem że w ubuntu paczki masz .deb a w suse masz .rpm i tam menedżer pakietów to zypper i YaST a w ubu apt i dpkg

a tak pozatym to chwila szukania http://jakilinux.org/jaki-linux/porowna … 2=openSUSE

stanek dzięki za odpowiedź jednak niezupełnie o to mi chodziło, miałem na myśli to czy wszystko co jest mi potrzebne znajdę w menadżerze programów susła (o ile jest) tak jak znajduję to w centrum op… ubuntu -> podział na kategorie itd.

Każda dystrybucja ma swoje repozytoria i format pakietów,dominujące to .deb i .rpm

deb ma Debian i dystrybucje się od niego wywodzące,np. Ubuntu

rpm ma np. Fedora,Mandriva i Suse

Johny dzięki za odpowiedź ale w samodzielnym montowaniu pakietów jestem jeszcze raczej raczkujący" chodzi mi głównie o to czy wszystkie kodeki, jave, flash-a … znajdę w centrum oprogramowaniu tak jak ma to miejsce w Ubuntu

Dziwne problemy sobie generujesz. Nie będzie flasha w GUI pakietów to pobierasz ręcznie rpm z Adobe, Java też jest samodzielna. SUSEŁ to nie Ubuntu (na szczęście)! Niemniej z pewnością je znajdziesz. Chcesz fajny i prosty system to postaw na Susła - Ubuntu to już nie to co kiedyś (mówię jako 3 letni user Ubuntu, były user). Nie wiem co masz na myśli nówiąc o samodzielnym montowaniu pakietów. Masz OSUSE w LiveCD, wypal, zobacz, zdecyduj.

Jusko dzięki za info. i sugestie. Pozdrawiam.

Z tego co mi wiadomo, to w openSUSE nie ma czegoś takiego jak Centrum Oprogramowania z Ubuntu. Yast2 oferuje coś bardziej w stylu Synaptica.

Nie ma problemu. W ciągu lat z Linuksem przeszedłem przez Ubuntu, Debiana i ostałem na Fedorze (no prawie, ostatnio po latach wywaliłem pingwina i wskoczyłem na Windows), która jak SUSE jest na pakietach rpm. Jakoś Ubuntu po wersji 8.04 poszło nie tędy po prostu. Sentyment do distra tego mam, nawet wielki, ale sentyment nie ukryje że z wydania na wydanie jest gorzej, gdyż Canonical koncentruje się na durnych pierdołach jak ikonki w apletach głośności czy Centrum Oprogramowania (jakby stare Dodaj/Usuń złe było lub Synaptic). System natomiast siada coraz bardziej, gdyż ficzery graficzne pochłaniają lwią część ich prac, a reszta systemu to zwykła aktualizacja pakietów i jądra. No dobra, tapetę nową co wydanie jeszcze dorzucają i nowy motyw po 2 latach mowy o nim. Open Suse natomiast idzie inną drogą i stara się być dobrym systemem zarówno w stabilności (choć Linux to Linux i nadal czasem jak i Windows sfiksować może na nietypowym sprzęcie) jak i ogólnie. Dodatkowo dzięki YaST może chyba wszystko wyklikać - nawet w Ubuntu nie było tak łatwo jak dzięki YaSTowi w SUSE. Choć fakt, że używałem tego distro parę godzin tylko - wywaliłem, gdyż taka automatyka nie była mi potrzebna i wolałem bardziej konsolowe distro :smiley:

jaki-linux-wybor-dystrybucji-t188867.html

Temat można już zamknąć sprawdzam O.Suse widzę różnice ale co wyjdzie mi lepiej to zobaczę dzięki wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam.