OpenOffice czy LibreOffice?

Po przejęciu firmy Sun przez Oracle organizacja The Software Foundation powołała do życia projekt LibreOffice. Ich ścieżki powoli się rozchodzą. Który z nich zainstalować? Przedstawcie argumenty za i przeciw. Który z nich ma szansę szybszego rozwoju? Który warto zainstalować?

OpenOffice.org

  1. Wsparcie dużej firmy (Sun -> Oracle)

  2. Duża baza dodatków i rozszerzeń

  3. Ładniejszy interfejs (pomijając ikony dokumentów)

  4. Dalej rozwija najważniejsze rozszerzenia (PDF Import, DOCX)

LibreOffice

  1. Wsparcie społeczności i kilku dużych firm

  2. Dodatki OO pasują też do LO

  3. Szansa na szybszy rozwój (?)

  4. Dołączony do Ubuntu i wielu innych dystrybucji

Funkcje, o których było głośno w LibreOffice, znalazły się także w OpenOffice. Sytuacja jest niepewna. Oracle dalej rozwija produkt, część twórców przeszła do The Document Foundation, a opinie na temat przejścia na LibreOffice są różne. Czym właściwie różnią się oba pakiety? Który jest szybszy? Który z nich uruchamia się szybciej?

Wcześniej miałem 60-dniową wersję Office 2007. Wygasła licencja, więc szukam pakietu alternatywnego. Nie musi to być koniecznie OO/LO. Mogą być inne programy. Obecnie mam Microsoft Works , ale jest mocno ograniczony - nie ma stylów, programu do prezentacji… Potrzebuję głównie na studia do przygotowania sprawozdań, obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym, może kiedyś prezentacji…

powiem krótko

Całe lata pracowałem na OpenOffice

LibereOffice zainstalowałem do testów, miałem z nim problemy podczas otwierania plików w standardowych rozszerzeniach tworzonych przez OpenOffice z hasłem.

Więc szybko wróciłem do OpenOffice który otwiera totalnie wszystko co powinno.

Wydaje mi się, że na dzień dzisiejszy warto zainstalować OpenOffice. Jest to sprawdzony pakiet, który zwykłemu śmiertelnikowi starczy w zupełności.

Jeżeli chodzi o rozwój obu pakietów, jak to się mówi: pożyjemy, zobaczymy.

Czy ktoś porównywał czas startu oraz pracy obu aplikacji? Jeżeli nie ma różnicy, instaluję OpenOffice.

Źle, że drogi się rozeszły. Oracle nie zrezygnuje z OpenOffice, a The Document Foundation nie dogada się z Oracle. Może da się to zmienić? Podobno w LibreOffice naprawiono stare błędy OpenOffice’a, ale nie wiadomo, ile powstało nowych. LibreOffice bazuje na Go-OO rozwijanym przez Novell

Do porównania:

Co nowego w OpenOffice 3.3

Co nowego w LibreOffice 3.3

Większość zmian się pokrywa :slight_smile:

Rzeczywiście szkoda, że wszystko się tak potoczyło. Jeżeli chodzi o czas startu, jest on prawie taki sam w obu pakietach (w moim przypadku rzecz jasna).

Osobiście polecam OpenOffice, gdyż jak już wspomniałem, jest on sprawdzony i niezły w swoim fachu. Poza tym jest to również kwestia przyzwyczajenia i sentyment.

A ja wykombinowałem sobie tak, że korzystam z - jak wspomniano - sprawdzonego OpenOffice, tyle że ze swojskim duchem, bo od rodzimego UX Systems :wink:

Na stacjonarnym kiedyś miałem OpenOffice.ux.pl od wersji 2.0. Rzeczywiście był lepiej spolszczony i miał lepsze słowniki. Od wersji 3.0 niewiele wnosił do pakietu, więc wróciłem do (jeszcze wtedy) w pełni wolnego OpenOffice.org. Czym obecnie różnią się oba pakiety - OpenOffice.org i Openoffice.ux.pl? Może na laptopie zainstaluję właśnie polską modyfikację :slight_smile: Chociaż coraz lepiej zapowiada się LibreOffice… Trzeba poczekać, co z tego wyniknie.

Niedługo na uczelnię zawita Oracle. Spróbuję dowiedzieć się więcej, choć sam wykład na 99% będzie dotyczył innych produktów (Java? bazy danych?).

Jeśli chodzi o funkcjonalność - jest jeszcze za wcześnie, by widoczne były różnice wizji deweloperów. To ujawni się jeszcze za jakiś czas. Jeśli chodzi o szybkość i stabilność (linux) - tutaj mogę stwierdzić, że Libre Office jest bardziej responsywne, szybciej się uruchamia i nie powoduje “freezów” - co zdarzało się ostatniej wersji Open Office.

Ferrari , OpenOffice w moim przypadku działa płynniej.

Aktualnie OpenOffice nie różnie się bardzo od LibreOffice. Zobaczymy co czas pokaże.

Czym obecnie OpenOffice.ux.pl różni się od zwykłego OpenOffice.org? Na oficjalnej stronie jest napisane:

Zwykła wersja OpenOffice.org ma polski słownik, tezaurus i moduł dzielenia. Jakie poprawki wprowadza modyfikacja firmy Ux Systems? Jest różnica w szybkości działania?

Ostatnio zacząłem używać Works’a z OpenOffice.pl na Mincie 9 64bity z 3GB Ramu AMD x2 1,8GHz, i niestety działa on bardzo ociężale, to znaczy zdarzają mu się zwiechy gdy okno robi się szare i program nie odpowiada. Mimo że pracuję jedynie na jednej stronie A4, na której są 3 kolumny tekstu i jedno zdjęcie (jpg - 500kb), przewijanie strony przy powiększeniu ok 500% to horror.

Czy ktoś również się z tym spotkał, a może nie odczuwa takich zalezności przy Libre Office.

EDIT: Wrzuciłem dla testów Linux Mint Debian - jest tam Libre Office - w trakcie używania jako LiveCD problem z ociężałością nie występuje.