OpenOffice - wygląd rodem z win98

Witam

Zacznę od tego, że moja dystrubcja to Arch Linux, a wersja OpenOffice to 3.1.1.

Po instalacji OO z repozytoriów i jego uruchomieniu, moim oczom ukazał się straszny wygląd tejże aplikacji, do złudzenia przypominający przedpotopowego win98.

Wygląda to tak jak na poniższym screenie:

screen1.jpg

Próbowałem wielu rzeczy, zainstalowałem wszystko co było możliwe z repozytoriów, w tym jakieś gtk-engines.

Zastosowałem porady z tego artykułu: http://wiki.archlinux.org/index.php/OpenOffice odnośnie wyglądu OO w KDE4, ale dalej wygląda tak samo.

Absolutnie nigdzie nie mogę znaleźć w OO opcji zmieniania stylów. Wygląda na to, jakby styl ustawił się domyslnie na “Redmond” i nie szło tego zmienić. Skończyły mi się pomysły.

Co dziwne, wszystkie inne aplikacje oparte na GTK wyglądają znakomicie. Używam standardowo stylu QtCurve we wszystkich aplikacjach GTK i nie ma żadnego problemu. Tylko ten nieszczęsny OpenOffice forsuje na siłę zupełnie inny styl, do tego niezwykle ohydny.

Jakieś rady? Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Zainstaluj gtk-theme-switch2 i spróbuj za pomocą niego zmienić wygląd. W innych aplikacjach gtk też tak masz ?

Zupdatowałem posta po tym jak napisałeś i dopisałem, że wszystkie inne aplikacje GTK wyglądają pięknie.

Ok, spróbuję tego co poradziłeś.

Zadam głupie pytanko - jak uruchomić tego gtk-theme-switch ? W konsoli nie znaleziono takiego polecenia, a w menu KDE nic takowego nie widzę :>

Wcześniej zainstalowałem pakiet gtk-chtheme i za jego pomocą próbowałem zmienić styl GTK, ale na nic się to zdało.

Spróbuj tego:

echo "export OOO_FORCE_DESKTOP=kde" >> $HOME/.profile

Pozdrawiam!

Niestety, dalej OO wygląda tak samo. O ile to ma jakieś znaczenie, to wklejam treść swojego /etc/profile.d/openoffice.sh:

export OOO_FORCE_DESKTOP=kde

export SAL_GTK_USE_PIXMAPPAINT=1

Domyślny styl z Windowsów serii 95 i 98 to raczej nie jest to, co powinno funkcjonować w głównym pakiecie biurowym na najnowszej wersji KDE na Linuxie. Ale mogę się mylić oczywiście :slight_smile:

Ogółem to OOo pięknym GUI nie grzeszy a twórcy bardziej zwracają uwagę na funkcjonalność niż na wygląd :slight_smile:

Pozdrawiam!

Masz rację, wiele razy na różnych dystrybucjach miałem problemy z dopasowaniem wyglądu OOo.

Ale kiedyś na Ubuntu pamiętam, że doinstalowałem jakieś paczki, pozmieniałem coś tam w opcjach OOo i było git. Na bank była gdzieś możliwość wyboru pomiędzy stylem “Redmond” a innymi stylami. Nie oczekuję jakichś cudów, wystarczy, aby istniała jakakolwiek alternatywa dla tego domyślnego theme’u.

Musi się to dać zrobić. Pytanie tylko jak?

mateo1990 - wynik przeszukania repo

[root@archer xxx]# pacman -Ss gtk-theme-switch2

extra/gtk-theme-switch2 2.0.5-1

    Gtk2 theme switcher

pozdrawiam

P.S. fakt generalnie wygląd OO taki sobie - ale moim zdaniem to nie “wygląd” pracuje.

Ciekawi mnie, dlaczego w Kubuntu z KDE 4.3.2 nie było takiego problemu i wszystko się ładnie integrowało.

Czyżby była to kwestia jakichś dodatkowych pakietów dla OOo? Tutaj w repo Archa widzę praktycznie tylko podstawowy pakiet openoffice-base, paczki językowe i jakieś dodatki dla developerów, natomiast w repozytoriach Ubuntu czy Debiana było mnóstwo tych dodatków - wszystkie style i inne bajery. Czy istnieje może jakieś dodatkowe repozytorium Archa z tymi wszystkimi pakietami?

No i dlaczego OOo zachowuje się zupełnie inaczej, niż wszystkie inne aplikacje GTK? Dlaczego OOo wymusza za wszelką cenę swój styl i nie pozwala na zastosowanie systemowego motywu GTK? Czy naprawdę nie ma nigdzie w tym programie opcji zmiany domyślnego stylu?

Co do tego programu gtk-theme-switch2, to owszem, działa on prawidłowo - zmienia style w aplikacjach GTK. Ale robi to we wszystkich aplikacjach GTK za wyłączeniem nieszczęsnego OpenOffice’a. W Firefoxie, Deluge itd. wygląd reaguje natychmiastowo na zmianę styli, natomiast OOo pozostaje całkowicie oporny.

Treść mojego pliku /etc/profile.d/openoffice.sh:

export SAL_GTK_USE_PIXMAPPAINT=1

export OOO_FORCE_DESKTOP=kde

W /etc/profile mam dopisane:

export OOO_FORCE_DESKTOP=kde

To samo mam dopisane w ~/.bashrc i ~/.profile (ale nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie). Próbowałem również uruchomić OOo poleceniem:

OOO_FORCE_DESKTOP=kde soffice

ale w żaden sposób nie wpłynęło to na zmianę jego wyglądu.

Te wszystkie wpisy nic nie dały. Dodam, że oczywiście sprawdzałem to na dwóch kombinacjach ustawień - z zastosowaniem aktualnego stylu KDE w aplikacjach GTK, a także z zastosowaniem jakiegokolwiek innego stylu (chodzi o ustawienia z Wygląd -> GTK styles and fonts).

Mam jeszcze pytanie do innych ArchLinux userów z tego forum - jakie macie środowisko graficzne i jak w waszym przypadku zachowuje się OpenOffice? Czy u was też wygląda to tak jak u mnie?

Ja mam arch z xfce i wygląda tak jak reszta aplikacji gtk, czyli jest okej, skąd instalowałeś OO? Może tego spróbuj http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=22383

OO zainstalowałem z oficjalnego repozytorium Archa.

Przy polskich adresach repozytoriów miałem ciągle błędy połączenia i komunikaty, że nie znaleziono paczki, albo przekroczono czas połączenia, tak więc je zahaszowałem i korzystam obecnie z adresów USA, które działają.

Ten fix co zapodałeś, to jest od naprawiania bugu z ciemnym tłem w OO (jak czytałem po forach, to niektórzy mieli takie coś), ale mnie to się raczej nie tyczy. Aczkolwiek przetestuję to :slight_smile:

Tak przy okazji. Które to wersja KDE4(KDE4.0?). Wyglądem jest trochę toporne.

Mam KDE w wersji 4.3.4.

Dodane 08.12.2009 (Wt) 18:23

Odinstalowałem OOo 3.1.1 i w nadziei na jakąś poprawę zainstalowałem obecnie z repo OpenOffice 3.2.0 beta, jednakże nic się nie zmieniło, ale:

zauważyłem, że polecenie uruchamiające nie powinno wyglądać tak:

OOO_FORCE_DESKTOP=kde soffice

tylko tak:

OOO_FORCE_DESKTOP=KDE4 soffice

Dopiero teraz uruchamiając OOo tym poleceniem mam normalny wygląd, zintegrowany z KDE4. Jak odpowiednio zedytuję plik /etc/profile.d/openoffice-beta.sh i wpiszę tam linijkę:

export OOO_FORCE_DESKTOP=KDE4

to aplikacje OOo uruchamiają się zawsze zintegrowane z KDE4. – Dodane 08.12.2009 (Wt) 20:57 – Jeszcze mały update do tego tematu: W wersji OpenOffice 3.2.0 beta pojawił mi się bardzo nieprzyjemny bug dotyczący nieszczelnego wypełnienia okna we wszystkich aplikacjach OOo (pomiędzy przybornikiem a tekstem powstawała dosyć znaczna luka, przez którą było widać tło np. tapetę), wobec tego musiałem zrezygnować z tej wersji (niestety nie znalazłem jakiegoś rozwiązania tego problemu). Musiałem więc wrócić się do stabilnej wersji OOo 3.1.1. Tutaj jednak pojawiał się inny problem, mianowicie taki, że uruchomienie aplikacji poprzez polecenie:

OOO_FORCE_DESKTOP=KDE4 soffice -writer

nie powodowało integracji okienek OOo z KDE4. Co dziwne, w wersji Beta nie było z tym problemu i doskonale się wszystko integrowało. Jako że styl okien żywcem zerżnięty z Windowsa 95 nie bardzo mi odpowiadał, tak więc muszę każdą aplikację OOo odpalać poprzez polecenie:

OOO_FORCE_DESKTOP=gnome soffice

Pomimo iż występuje tu parametr gnome, to OOo wygląda teraz o wiele lepiej i nawet całkiem nieźle integruje się z moim KDE4. Wygląda to tak jak na screenie poniżej:

screen2.jpg

Tak to wszystko opisuję dokładnie, gdyż może komuś przyda się to co napisałem i wykorzysta moje doświadczenie w konfigurowaniu wyglądu swojego OpenOffice’a :slight_smile: