OpenSuse 10.1 jak zainstalować

Witam serdecznie pobrałem przed system OpenSuse 10.1 w wersji minimalnej a dodatki ściągnę z neta podczas instalacji. Opis instalacji jes w gazecie ale chciałbym aby Windows zastąpić Suse i mieć tylo jeden system (linux) niestety nie wiem jak to zrobić żeby usunąć całego windowsa i mieć tylko Suse. Mam dysk podzielony na 2 partycje 5,85 GB i 6,84 GB na obu jest windows na pierwszym system plików NTFS na drugim FAT32. Jak zainstalować żeby pierwszy był na instalkę a drugi na programy itp

Bootujesz kompa z płyty z Suse - pod instalatorem zdejmujesz partycje windy i tworzysz nowe - z systemem plików już od Susła.

eee możesz jaśniej troszku?? i jak podzielić mam jaki system plików żeby było dobrze

Taki podział nie ma sensu w Linuksie. Lepiej jest: pierwsza partycja na / (czyli partycja na system). Druga na /home (czyli pliki użytkowników)

czyli potrzebne jest tylko 2 systemy plików : / i /home ?? żeby wszystko ładnie działało

i jeszcze partycja na plik wymiany /swap.

JAk chcesz miec samego susla na dysku to pozwól instalatorowi wyczyscic i rozpartycjonowac dysk automatycznie, nic nie bedziesz musial robic dodatkowo.

To nie są systemy plików. Systemy plików to np. Reiserfs lub ext3.

W Linuksie potrzebujesz 1 ale lepiej 2 lub 3 partycje:

swap - pamiec wirtualna (mozna miec pamiec wirtualna w pliku, wiec ta partycja nie jest wymagana, ale dobrze jest stworzyc)

/ - to partycja głowna, tam bedzie caly system

/home - to partycja na pliki uzytkownika itp(takie linuksiane Documents and Settings). Nie musisz jej tworzyc - wtedy twoj profil bedzie po prostu w katalogu /home

Poczytaj troche o ukladzie katalogow w Linuksie i punktach montowania.

No to sie pogubiłem knapik pisze że sam ustawi sobie instalka jak rozmieścić to ale czy rozmieści to tylko na jednym dysku czy na obu??

kinemator z tego co rozumiem to przy instalacji mogę zrobić tak:

Dysk pierwszy

swap - około - 300 mb

/ - 5,4GB

Dysk drugi

/home - cały dysk na pliki

a czy będzie tam funkcja sformatowania partycji windowsowskich??

tak.

a czy takie rozmieszczenie jest dobre?? jak myślicie?? coś zwiększyć, zmniejszyć itp

słuchaj…bardzo dobrze sie sklada ze masz drugą partycję FAT - nie bedziesz musial jej w ogóle ruszać a i dane na niej moga spokojnie sobie zostać. Suse bedzie mogl odczytywac i zapisywac tam co chcesz.

Podczas instalacji bedziesz pewnie mial opcje - wyczysc cały dysk i automatycznie utwórz partycje, wiec jesli chcesz zachowac tą partycję FAT to nie klikaj tego tylko kliknij opcje zeby samemu zrobic partycjonowanie. Usun partycje NTFS i na jej miejsce utwórz /swap (partycja logiczna, ustaw jej wielkosc mniej wiecej 2x twoja pamieć ram) oraz / czyli partycja podstawowa na reszte systemu. I to wszystko, pamietaj zeby robic wszysto ostroznie, zebys nie stracil tej partycji FAT.

Powodzenia :wink:

Złączono Posta : 17.08.2006 (Czw) 23:13

uupss bylo mówic ze masz 2 dyski :roll: No dobre rozmieszczenie. Ale ty masz 2 dyski czy 2 partycje bo sie juz pogubilem. Jesli masz dwa dyski to przy takim rozmieszczeniu pozostanie wolne mniejsce na pierwszym dysku, mozesz stworzyc jeszcze jakąś partycje zeby je wypelnic np. /Dane czy /Muzyka, co ci przyjdzie do glowy.

aha spoko a jak jest z instalacją Neostrady?? bo gdy usunę wszystko to nie będe mial dostępu do neta i nie vbęde wiedział co zrobić, dlatego jeśli są potrzebne jakieś pliki do tego to prosiłbym o linki i jeśli można to bardzo szczegółową instrukcję instalacji tego oprogramowania (wypakowanie itp)

bo nie znam się na tym kompletnie,.

Pozdrawiam

najpierw mi odpowiedz czy ty masz 2 dyski czy 2 partycje bo albo cos zamotales albo ja sie pogubilem.

opis instalacji neostrady znajdziesz pod suse znajdziesz na http://www.forum.suse.pl

knapik przepraszam za nieścisłości mam dysk podzielony na 2 partycję i omyłkowo napisałem w poście powyżej dysk pierwszy, dysk drugi przepraszam za nieścisłości jeszcze raz

PS chcę skorzystać z tej porady: http://forum.suse.pl/index.php/topic,8842.0.html tylko mam pytanie jak się rozpakowuje takie pliki w linuxie, jakąś komendą gdy będe miał to archiwum na pulpicie to co mam zrobić?? Tylko proszę o szczegółowe i bardzo prosto wyjaśnione bo nie umiem jeszcze korzystać z Linuxa.

Pozdrawiam