openSUSE 11.3,Kubuntu10.10 i Windows 7 na jednym dysku

Witam chciałem zainstalować sobie na trzy systemy operacyjne openSUSE 11.3,Kubuntu10.10 i Windows 7 i teraz pytanie od jakiego systemu zacząć instalacje i jak odpowiednio podzielić dysk na partycje aby dało się uruchamiać wszystkie trzy systemy za wszelką pomoc będę wdzięczny.

Rozpocznij od Windows 7. Tak będzie najprościej. Potem openSUSEŁ i na końcu Ubuntu. Słyszałem, że suseł lubi “nie odnajdywać” innych systemów, co jest dziwne u Linuksów. Nie instalowałem kilku Linuchów obok siebie, ale powinno wystarczyć jedno /home/.

Witam.

Jeśli masz laptopa z partycją recovery , której nie chciałbyś utracić - odradzam takie zabawy. W takich przypadkach znaczenie ma również także oryginalny rozmiar partycji.

Jeśli jednak decydujesz się na takie rozwiązanie to tak:

Win7 instalujemy na początku - musi być na partycji podstawowej. Potem instalujesz linuxa - obojętnie w jakiej kolejności - one mogą być na partycjach rozszerzonych.

Dysk proponuję podzielić tak:

* uruchom Kubuntu live-cd - uruchom program GParted bądź QTParted

* utwórz partycję podstawową (dla Win jakieś 30-40 GB albo doczytaj w internecie) - z flagą boot

* utwórz sobie drugą partycję podstawową (jeśli chcesz mieć osobną na swoje dane pod Win).

* utwórz partycję rozszerzoną (w przybliżeniu ~62 GB) i tak:

*w jej obrębie utwórz nastęujące partycje logiczne:

  • 10 GB na system “/” Kubuntu (system plików ext4)

  • 10 GB na system “/” OpenSuse (ext4)

  • 20 GB na " /home " Kubuntu (lepiej ją utworzyć jako osobną) (ext4)

  • 20 GB na " /home " OpenSuse (j.w.) (ext4)

  • 2 GB na partycję wymiany - Linux-Swap - ta partycja może być bezpiecznie współdzielona między linuksami - wskażesz tylko punkt montowania - ten sam w przypadku obu systemów.

Home też można dzielić między systemami, ale tego narazie nie polecam.

Instalatory linuksów zapytają, gdzie zainstalować BOOTLOADER. Jeśli będzie taka możliwość w instalacji pierwszego w kolejności wybierz - bez instalacji. W instalatorze drugiego wskaż domyślny dysk /dev/hda (jeśli masz tylko jeden dysk nie będzie innego wyboru ).

W zależności od wersji bootloadera (Grub1 lub Grub2) i od tego czy wykryje automatycznie wszystkie pozostałe systemy, być może trzeba będzie dodać wpisy uruchamiające pozostałe systemy.

Tutaj jest instrukcja jak edytować Grub2 :

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 … generacji/

a tutaj Grub1 :

http://www.mariuszdybala.cba.pl/artykul … agrub.html .

Miłej zabawy :slight_smile:

Dzięki marcin’82 wszystko działa jak należy :slight_smile: .

Co prawda działa, jak należy i problem rozwiązany ale dodam tak na przyszłość, że /home też można współdzielić, z tym, że współdzieląc /home, każdy system posiada te same ustawienia użytkownika, żeby tego uniknąć, wystarczy stworzyć nowego użytkownika podczas instalacji systemu i w tedy ustawienia dla obu systemów będą niezależne na każdym systemie. Obaj użytkownicy (pod warunkiem, że będą dodani w każdym z systemów) będą mieli własne ustawienia na współdzielonym /home, dlatego bez obaw wystarczy jedna partycja, nie ma sensu tworzyć dwóch. W przypadku swap, jeśli się go współdzieli, to z hibernacją trzeba uważać, zamiast partycji swap, lepiej stworzyć plik wymiany na każdym z systemów, tak jak w Windows, a jak to zrobić, to pisałem o tym zarówno na moim blogu na vortalu, jak i na forum. Jeśli nie chcesz korzystać z hibernacji, to wspóldzielona partycja swap w zupełności wsytarczy.

Pozdrawiam!

Miłość dziecka, radość rodziców :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam roobal’a.