openSUSE 12.1 - błąd bootloadera po instalacji

Witam. Muszę w najbliższym czasie zainstalować openSUSE’a na komputerze. Specjalnie do tego zadania przygotowałem drugi dysk twardy. Instalacja przebiega bezproblemowo, dopiero w momencie ładowania bootloadera pojawiają się schody. Podczas gdy ma ładować się bootloader wyskakuje informacje “Grub Error 21” i nic więcej nie da się zrobić. Błąd wyskakuje bez względu czy mam podłączony ten pierwszy dysk czy nie, oraz bez względu na architekturę. Czy instalacje openSUSE’a polega na czymś więcej niż przeklikaniu instalatora ustawiając w odpowiednim momencie punkty montowania dysku i wpisania danych do konta?

Pewnie GRUB nie może doszukać się pliku konfiguracyjnego, ze względu na to że jest zainstalowany w MBR pierwszego dysku, a plik znajduje się na drugim dysku. :slight_smile: W tym wypadku skorzystał bym z LILO, bo IMO cała konfiguracja GRUBa nie jest zbyt wygodna.

Na którym dysku zainstalowałeś Gruba? Na płycie instalacyjnej powinien możliwy do uruchomienia tryb przywracania/naprawy systemu, coś na wzór konsoli odzyskiwania i tam możesz się zalogować do systemu i zainstalować Gruba na nowo w odpowiednim miejscu lub możesz pobrać sobie obraz Super Grub 2 Disk, przy jego pomocy uruchomić system i ponownie zainstalować Gruba w odpowiednim miejscu lub po prostu ponownie go zainstalować.

Bez przesady, konfiguracja Grub2 wcale nie jest skonfigurowana i nie jest nawet bardziej skomplikowana, niż w starej wersji Gruba.

Pozdrawiam!

Chciałbym przypomnieć, że openSUSE 12.1 korzysta z grub 1. Grub 2 będzie w openSUSE 12.2

http://opensuse.swerdna.org/susebootfive.html

Zajrzyj tutaj:

http://debian.linux.pl/threads/24705-Na … owego-Grub

Dotyczy Cię punkt I oraz II 1.