OpenSuse Leap 15 - kodeki

Witam serdecznie Wszystkich Forumowiczów :slight_smile: Mam pewien problem związany z dystrybucją OpenSuse Leap 15, a dotyczącą kodeków (dźwięk-film). Otóż brak odtwarzania filmów (mpge4) i muzyki (mp3). Oczywiście znalazłem możliwość instalacji potrzebnych kodeków w formie gotowego pliku (na stronach poświęconych OpenSuse). Jednak w czasie instalacji otrzymuję komunikat, że klucz nie jest zaufany. Po zatwierdzeniu, zainstalowaniu i przeskanowaniu przez Clamav okazuje się, że pliki zawierają szkodliwe dodatki. Być może jestem przewrażliwiony, ale zależy mi na “czystości” sytemu. Czy “niewolne” kodeki można zastąpić czymś działającym z repozytoriów OpenSuse? Pozdrawiam.

jakie repozyporium dodałeś?

Chodzi o Packman Repository (libdvcss repository). Klucz: ID: B2F796E76867F5BE
Nazwa: Martin Schlander (cb400f)
Odcisk: BB43 B333 6DDF 49C5 C5A6 3613 B2F7 96E7 6867 F5BE
Utworzony: 09.03.2011

…i drugi klucz: ID: 45A1D0671ABD1AFB
Nazwa: PackMan Project (signing key)
Odcisk: F887 5B88 0D51 8B6B 8C53 0D13 45A1 D067 1ABD 1AFB
Utworzony: 16.09.2014

jak dodajesz nowe repozytorium to musisz dodac klucz do zaufanych inaczej będziesz miał problemy, repozytorium packman jest akurat sprawdzone i dziwnie, że clamav cokolwiek pokazuje.

No właśnie, też się bardzo zdziwiłem, a najgorsze, że nie jest to pojedyncza rzecz, tylko tych “szkodliwości” jest wyłapanych coś ok. 6 sztuk… Czyli Twoim zdaniem nie ma się czego obawiać?

niestety nie wiem co clamav wykrył

Niestety w tej chwili piszę z innego sprzętu, ale jedną z rzeczy był z pewnością trojan (nazwy nie pamiętam), reszta miała dłuuuuugie literowo-cyfrowe tytuły.

Chyba jednak postawię system od nowa. Jeśli to repozytorium jest ok., ponowię na nowym systemie jego instalację i zobaczę jak to będzie. Dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie.

Może fałszywy alarm.
Sprawdź pliki na: https://www.virustotal.com/

Dziękuję za poradę, sprawdzę to dziś - pozdrawiam.