openSUSE/Opera - Comix jako domyślny program do wszystkiego

Korzystam z openSUSE 12.2 i Opery z repozytorium. Jakiś czas temu zainstalowałem program Comix (też z repozytorium, żadnej lewizny). Nie wiedzieć czemu, Opera zaczęła traktować Comix jako uniwersalny program do otwierania wszystkich rozszerzeń, których nie zna/nie ma przypisanych do czegoś innego. Kiedy klikam w odnośnik do jakiegoś pliku, pojawia się okno wyboru - pobrać czy otworzyć (najczęściej w Comixie). Mogę oczywiście zmienić program manualnie w formularzu, ale szlag mnie trafia, kiedy muszę tak robić prawie za każdym jednym razem. Tak samo jest z dwukrotnym kliknięciem na nazwę pliku w oknie “Pobieranie” - prawie wszystko ładuje do Comixa. Wcześniej domyślnym “programem” do otwierania nieznanych rozszerzeń było kioclient exec (czyli niech system zdecyduje, czym to otworzyć).

Szukałem w opcjach Opery domyślnego programu “do otwierania”, ale nie znalazłem nic pomocnego.

W innych przeglądarkach rzecz wygląda normalnie, w samym systemie Comix też nie jest domyślnym programem od niczego.

A jaki program masz ustawiony w tym oknie?

opera.jpg

Spróbuj tam przestawić na xdg-open :

root@archlinux / % whereis xdg-open

xdg-open: /usr/bin/xdg-open /usr/share/man/man1/xdg-open.1.gz

Jeśli tak nic nie zwojujesz sprawdź jeszcze takie programy jak edytor typów mime lub update-alternatives.

Czy kioclient exec, czy xdg-open - nie ma różnicy. Teraz, kiedy próbuję z tym walczyć, zauważyłem, że nawet ustawienie programu na sztywno nic nie daje. Przykładowo - mam na liście pobranych plików archiwum tgz. Chociaż ręcznie przypisałem tego typu archiwom program Ark, pierwszy na liście w dalszym ciągu jest Comix…