openSUSE - pomoc w ustawieniach dysku przy instalacji

Hejka

Właśnie jestem w trakcie instalowania na drugim komputerze systemu oper. openSuse 11.0. Mam taki problem, że mam stworzone trzy partycje. Na jednej jest Vista i dokumenty, na drugiej Ubuntu, a na trzeciej katalog /home. Chcę się pozbyć Ubuntu i zainstalować openSUSE. Instalator poradził mi coś takiego:

  • partycja /dev/sda2 (20 GB) zostanie usunięta

  • partycja rozszerzona /dev/sda2/ (19.9 GB) zostanie utworzona

  • -II- główna /dev/sda5/ (7.9 GB) zostanie utworzona z systemem plików ext3

  • -II- /dev/sda6 (11.9 GB) dla /home zostanie utworzona z systemem plików ext3

  • -II- /dev/sda6 zostanie użyta jako swap

  • Punkt montowania /dev/sda1 zostanie ustawiony na /windows/C

pod spodem :

Oparty o partycje (aktywne) i Oparty o LVM

Czy to dobre rozwiązanie? I co to znaczy “Punkt montowania /dev/sda1 zostanie ustawiony na /windows/C”? Boje się, aby Viście coś się niestało, bo są tam dokumenty i jak coś to żona mnie zabije:(

Przełącz się na konsolę (ctrl+alt+f1), sprawdź czy masz dostępne polecenie cfdisk(cfdisk /dev/sda), zrób zdjęcie jakimś aparatem komórkowym lub wciśnij ctrl+c i wpisz fbdump -fb /dev/fb0 > pliczek. Jeżeli użyłeś drugiej opcji, to musisz jakoś przenieść ten plik. Podaj nam linka na tym forum. Komputer uruchamiasz ponownie przez CTRL+ALT+DEL.

Podejrzewam, że /dev/sda1 jest dla Windowsa(jest to raczej domyślnie). Partycja ta nie jest formatowana. Na /dev/sda2 pewnie miałeś Ubuntu. I tutaj STOP. Na jakiej partycji trzymałeś swoje dane? Z twojego tekstu wynika, że na oddzielnej partycji(nie z Ubuntu).

Spróbuj wejść w ustawienia partycji /home i odznacz opcje formatowania lub zaznacz “nie formatuj”(nie pamiętam tego okna).

Więc tak, nie mogłem się dostać do konsoli, bo po wybraniu kombinacji klawiszy pokazywało się logo (openSUSE) a pod spodem był pasek załadowany tak na 100% i przez dłuższy okres czasu nic się nieruszyło. Próbowałem tak z trzy razy i nic. Wklejam zdjęcia z graficznego instalatora:

6f2e9d788502a346m.jpg 6d9e48321b71400fm.jpg

A wracając do rzeczy to katalog/home chyba jest na innej partycji niż Ubuntu

Z drugiego obrazka wynika, że masz dobry rozkład. Prawie.

Masz jedną wolną partycję (/dev/sda4). Możesz ją usunąć i powiększyć np. /dev/sda5 lub /dev/sda6. Ale jeśli chcesz zachować pliki ze starej partycji /home to musisz zaznaczyć, aby instalator jej nie formatował.