Opensuse Tumbleweed - pomimo połączenia z WiFi, nie ma internetu

Sprawa wygląda tak:
Podczas użytkowania Linuksa, system mi się zawiesił. Po restarcie laptopa, Opensuse połączył się bezproblemowo z WiFi, ale nie można wejść na żadną stronę - przeglądarka informuje o niepowodzeniu połączenia się z serwerem. Aktualizacji również nie pobiorę.
Nie mam szczerze pomysłu, jak podejść do tego tematu.

Proszę o pomoc w tej sprawie.

hmm. może dnsy? sprawdz plik /etc/resolv.conf czy są ustawione poprawnie.

btw co za net? multimedia?

Też mam podobny problem. Jak napisał AnonimowyUzytkownikDP, trzeba ustawić na sztywno adres DNS. Ja mam 8.8.8.8 (serwery google), a plik wygląda tak:

### /etc/resolv.conf file autogenerated by netconfig!
#
# Before you change this file manually, consider to define the
# static DNS configuration using the following variables in the
# /etc/sysconfig/network/config file:
#     NETCONFIG_DNS_STATIC_SEARCHLIST
#     NETCONFIG_DNS_STATIC_SERVERS
#     NETCONFIG_DNS_FORWARDER
# or disable DNS configuration updates via netconfig by setting:
#     NETCONFIG_DNS_POLICY=''
#
# See also the netconfig(8) manual page and other documentation.
#
# Note: Manual change of this file disables netconfig too, but
# may get lost when this file contains comments or empty lines
# only, the netconfig settings are same with settings in this
# file and in case of a "netconfig update -f" call.
#
### Please remove (at least) this line when you modify the file!
nameserver 8.8.8.8
1 polubienie

Fiberlink.

W resolv.conf nie widzę wpisanych żadnych DNS’ów. Wpisanie “nameserver 8.8.8.8” na końcu też nic nie daje(przeglądarka myśli i myśli, po czym wywala info o niepowodzeniu).

Co to jest za plik resolv.conf netconfig? Z tego co widzę to wygląda tak samo jak jego zwykły odpowiednik, tylko ma jakiś adres na samym dole wpisany?

A ping 8.8.8.8 działa?

1 polubienie

w resolv.conf masz wpisane adresy dns, spróbuj znów wpisać i zrób komende netconfig f update netconfig update -f. pamiętam, że ostatnio tez miałem z tym problemy i chyba to rozwiazało.

1 polubienie

Po pierwsze:

  • jaką masz konfigurację sprzętową?
  • dlaczego system się zawiesił?
  • co znajduje się w logach systemowych?

Poproszę o wyniki poleceń:

dmesg > ~/dmesg.log

PLIK dmesg.log wrzuć na pastebin.com
Dodatkowo wyniki poleceń:

lspci -k
iwconfig
nmcli dev show
nmcli device wifi list
nmcli radio wifi

Odnośnie DNS:
Stwórz plik

/etc/resolv.conf.head

Z kodem w środku:

nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

Restart usługi NM:

sudo systemctl restart NetworkManager
1 polubienie

Zrobiłem pewien test, a mianowicie skopiowałem adres z resolv.conf netconfig do resolv.conf. Test przyniósł pozytywny skutek - miałem znów dostęp do neta.
Cofnąłem zmianę, po czym użyłem komendy :

Owe działanie spowodowało, że resolv.conf wygląda treściowo identycznie jak resolv.conf netconfig - i oczywiście net działa.
Więc chyba problem rozwiązany, choć nie wiem czy osiągnąłem to dobrym sposobem :stuck_out_tongue:

Nie działał, zatrzymywał się na pierwszym komunikacie.

https://www.morele.net/laptop-lenovo-ideapad-310-15isk-80sm015spb-976022/

Jakbym wiedział :stuck_out_tongue: Po prostu dałem wylogowanie. Jednak zamiast pojawienia się ekranu logowania, miałem czarny ekran z kursorem na środku ekranu. Nic nie mogłem zrobić, poza restartem laptopa.

Możesz wtedy ruszać tym kursorem?

Mogłem nim ruszać.

Ekran logowania na mojej maszynie długo się ładuje. Ekran konsoli (z tekstem) + kursor, którym mogę ruszać, to nic nadzwyczajnego. Trzeba czekać.

1 polubienie

W takim razie system się całkowicie nie zawiesił, a może wystarczyło poczekać aż procesy zostaną uwolnione (co może trwać nawet kilka minut).

W podobnym przypadku czasem można dowiedzieć się czegoś o problemie przeglądając zawartość konsoli wirtualnych: CTRL + Alt + F1 do F8

Można też ustawić tak aby w każdej chwili możliwy był podgląd logów systemowych. W Debianie mam tak ustawione że jak wcisnę: Ctrl + Alt + F12 to mam logi systemowe, a wciśnięcie: Ctrl + Alt + F7 to z powrotem pojawia się zawartość pulpitu.

1 polubienie

Dobra, Czas zamknąć temat. Net działa, więc problemu nie ma.

Dzięki wszystkim za pomoc :slight_smile: