Opensuse Tumbleweed - system chce usunąć pakiety, które nie są zainstalowane

Sytuacja wygląda tak:
Od jakiegoś czasu, gdy zaktualizuje system i wpiszę ponownie “zypper dup”, konsola wywala mi komunikat że pewien pakiet zostanie usunięty. Jednak po potwierdzeniu czynności, system informuje mnie że komponentu nie da się usunąć bo… nie jest on zainstalowany. Jedyne działanie które do czegoś prowadzi to… zignorowanie błędu, który jednak powraca po ponownym wpisaniu zypper.
Początkowo był to pakiet Opensuse Addon NonOss jednak po dzisiejszej aktualizacji dołączył do niego program Mesa.

Sama sytuacja na razie chyba nie jest szkodliwa, ale nie chcę żeby lista “nieusuwalnych” programów mi się poszerzała. Dlatego proszę o pomoc w tej sprawie - jak usunąć te rzekome programy?

Istnieje możliwość odbudowania bazy danych RPM. Kiedyś to robiłem, ale obecnie nie pamiętam, jak to wykonać (i czy pomoże).

1 polubienie

Próbowałeś zainstalować te pakiety, które twierdzi, że są nieobecne i potem odinstalować?

1 polubienie

Opensuse Addon NonOss w ogóle nie ma w Yasta, zaś Mesa jest tylko w nowszej wersji.

Próbowałeś aktualizacji w YaST?

Jaki jest sens instalacji takiej kobyły jak openSUSE żeby potem do aktualizacji używać konsoli?

1 polubienie

hm.

aktualnie nie mam nigdzie openSUSE pod ręką ale na początek możęsz spróbować tak

rpm -qa | grep addon - to sprawdzi wszystkie pakiety rpm w systemie
zypper lr - pokaż jakie masz repozytoria
zypper dup - ogólnie pokaż co Ci się wyświetla.

@saturno

Jaki jest sens instalacji takiej kobyły jak openSUSE żeby potem do aktualizacji używać konsoli?

żeby szybciej zaktualizować system? bo nie rozumiem pytania trochę.

1 polubienie

Dobra, no więc tak:

rpm

Na początku korzystałem z systemowego aktualizatora, ale od którejś aktualizacji sam system mówi mi, bym użył “zypper dup”. :stuck_out_tongue:
I to w sumie była dobra decyzja, bo aktualizacja przez konsolę jest szybsza, paradoksalnie wygodniejsza a i odnoszę wrażenie, że pobiera ona więcej update’ów niż jak ściągałem je normalnie przez system.

Najpierw spróbuj tak - jako root:

zypper clean
zypper dup

Jeśli to nie pomoże, przebuduj bazę RPM:

rpm --rebuilddb
zypper dup

Oni akurat dość porządnie robią pakiety, ale pomyłki mogą zdarzyć się wszędzie.

1 polubienie

Pomogło!
Po komendzie “rpm --rebuilddb” system poprawnie usunął oba programy i już nie wyświetlają się w konsoli, po wpisaniu “zypper dup”.

Dzięki!

1 polubienie

ciesze się, że rozwiązałeś problem :slight_smile: