openSUSE Tumbleweed - wysoka temparatura

(Frankfurterium) #1

Pewien czas używałem stabilnej wersji 12.2 i było całkiem przyjemnie. Postanowiłem więc wszystko (nawet z nową partycją home) zainstalować od nowa (z Network Install), przejść na otwarty sterownik graficzny radeon (poprzednio zamknięty, dostarczony przez ATI) i wersję Tumbleweed. Problem w tym, że temperatury podzespołów podskoczyły mi o co najmniej 20 stopni. 55 stopni na rdzeniach było maksem przy dużym obciążeniu, teraz jest normą, a przy odpaleniu głupiego filmu we Flashu z małą rozdzielczością skacze do 70 stopni (przy HTML5 podobnie), chociaż obciążenie nie przekracza kilkunastu % na jednym wątku, a reszta ma po kilka. Karta graficzna też grzeje się 'sama z siebie' bardziej niż wcześniej.

Laptop stoi na podstawce i nie ma pozatykanych otworów. Windows i niedawno testowane dystrybucje (w tym Chakra z tym samym albo podobnym kernelem) nie mają tego problemu. Szukałem rozwiązania w internecie i znalazłem parę podobnych postów, ale z reguły bez odpowiedzi. Pasuje mi system, pasuje mi model wydawniczy Tumbleweed, ale coś jest ewidentnie nie tak. Może przegapiłem jakiś element konfiguracji? Poradnik zbijania temperatury? Szkoda byłoby mi wracać do zamkniętego sterownika i 12.2 albo innej dystrybucji...

openSUSE Tumbleweed z KDE 4.9.3

system 64-bitowy, kernel 3.6.9-14

Radeon HD 5470 (otwarty sterownik), Intel Core i5-430M

(Kaka') #2

Jeżeli jednak chcesz mieć niższe temperatury, to musisz niestety skorzystać z fglrx.

(ra-v) #3

Do tego trzeba użyć cpufrequtils