[OpenSUSE Tumbleweed][Zwiechy] Prawdopodobnie winny sterownik NVidii


Co o tym myślicie? Zaczęło objawiać się wczoraj w nocy. Podczas wyłączania nic się nie działo - wiecznie ekran wyłączania, z chodzącym kółkiem. Dzisiaj odpalam kompa, a po raz pierwszy, zwiecha podczas włączania DE. Potem brak normalnego ekranu Pylmoutha, tylko szary ekran z trzema kwadracikami o zmiennej jasności - jeden zawsze najjaśniejszy, a dwa pozostałe ciemniejsze, jasność przechodziła. To już jest objaw o braku możliwości zainicjonwania KMS, moim zdaniem. Uruchomiłem ponownie, zwiecha podczas startu. Uruchomiłem normalnie i próba wyłączenia - zwiecha podczas wyłączania, z migającą diodą caps lock. Oczywiście, że piszę z pamięci, i pomiędzy błędnymi uruchomieniami, były też normalne, a komp działał dobrze. Jednak opisałem, co mnie niepokoi. Jako, że na zrzucie są informacje o sterowniku NVidii, to jego podejrzewam.

EDIT: Byłem przekonany, że problemem są sterowniki NVIDII, choć nadal jestem. Po prostu - przed zrobieniem zdjęć, wydawało mi się, że widzę napis w stylu: NVIDIA: Unable to initialize KMS. Był na samym dole. Na zdjęciu go nie widać. Jednak, problem z Plymouthem wskazują na dracut-a lub sterowniki graficzne. W laptopie jest iGPU od AMD i dGPU od NVidii. Modeli nie znam,

> lspci
...
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GP107M [GeForce MX350] (rev a1)
...
04:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Renoir (rev c2)

Nie chcę zgadywać, bo zdjęcie jest słabe. Widzę natomiast invalid op lub invalid sp. Oznacza to nieobsługiwana przez procesor instrukcje, albo coś nie tak że wskaźnikiem stosu.

IOMMU > Input–output memory management unit - Wikipedia

The Read-Copy-Update (RCU ) system is a lockless mechanism for mutual exclusion of threads inside the kernel. As a consequence of performing RCU operations, call-backs are sometimes queued on CPUs to be performed at a future moment when removing memory is safe.

Myślę, że to problem ze sterownikiem. Zgłosić błąd na bugtrakerze jądra czy innym?

OpenSUSE Bugzilla > Bugzilla Main Page
Najwyżej odeślą na Linux Kernel Bugzilla > https://bugzilla.kernel.org/