Opera 45 - muli na starszym sprzęcie

(vento00) #1

Witam. Dziś mi się zaktualizowała opera do wersji 45. Niestety, strasznie przycina. Mam dość stary komputer (na windowsie 7) i widzę, że ta wersja ma właśnie problemy na starszym sprzęcie. Chętnie wrócił bym do poprzedniej wersji ale nie wiem jaką miałem i skąd pobrać taką wersja oraz jak zablokować aktualizacje. Poprzednia wersja działała wyśmienicie. Wiem tylko, ze poprzednia wersja była aktualna. Bardzo prosze o pomoc bo nie mogę wręcz przeglądać teraz internetu.

(Zero Ghost) #2

Ta nowa najprawdopodobniej zainstalowała się w wersji 64bit.
Możesz odinstalować ,przeczyścić kompa CCleaner ,pobrać i zainstalować 32bit.
Kliknij po prawej stronie na wszystkie wersje ,rozwiń i pobierz 32bit

Wersja 32bit instaluje się w Pliki programów (x86) , zaś 64bit do Program files.
Na wolniejszych kompach lepiej chodzi wersja 32 bit.

(vento00) #3

Instalowałem wersje 32bitową. Wgl przeinstalowałem kilka razy wywalając wszystko. I dalej mam problem. Chce wrócić najlepiej do poprzedniej wersji.

(Zero Ghost) #4

Tu masz ostatnią 44 http://filehippo.com/pl/download_opera/74943/

Skopiowane z komentarzy pod Operą :
Aby wyłączyć automatyczne aktualizacje Opery w systemie Windows należy:

1. Przejść do Panelu sterowania, wybrać “System” i “Zaawansowane ustawienia systemu” (aby otworzyć okno “Właściwości systemu” na karcie “Zaawansowane”);
  2. W oknie “Właściwości systemu”, na karcie “Zaawansowane”, kliknąć przycisk “Zmienne środowiskowe”;
  3. W oknie “Zmienne środowiskowe”, w części zatytułowanej “Zmienne użytkownika dla (tutaj będzie nazwa użytkownika)”, kliknąć przycisk “Nowa…” i wpisać jako nazwę zmiennej:
    OPERA_AUTOUPDATE_DISABLED
    i jako wartość:
    1
  4. Zatwierdzić zmiany klikając “OK” we wszystkich wcześniej otwartych oknach.

(vento00) #5

Dobra chyba działa! Pobrałem z linku wyżej niby wersje 44, ale zainstalowało taką:
Wersja: 40.0.2308.54 - Sprawdzanie aktualizacji jest wyłączone
Mam nadzieję, że nie jest dziurawa i będzie działać jakiś czas.

Niech cię piekło pochłonie :smirk: (żart).

https://ftp.opera.com/pub/opera/desktop/
Wybierasz wersję, potem win i wersje bez x64 i bez _Autoupdate

Jeszcze można do firewall dodać regułę blokującą dostęp do internetu dla pliku “opera_autoupdate” z lokalizacji:
C:\Program Files (x86)\Opera\40.0.2308.54

(pikaczu) #7

Tu masz 12.18 http://ftp.opera.com/pub/opera/win/1218/int/ dla twojego kompa.

Boję się że będzie szok jak przynajmniej 1/4 stron nie będzie działa wystarczająco poprawnie.

(Zero Ghost) #9

W piekle przynajmniej jest ciepło :stuck_out_tongue:
A filehippo to dobra stronka podobnie jak majorgeeks ,nie wciskają tam dodatkowego szmelcu.
Jeszcze tam nie umoczyłem ,ale widać że i oni mają swoje za uszami :blush:

W sumie przez jakiś czas był też u nich jakiś downlader ale zniknął, tak szybko jak go dodali.

(vento00) #11

Z wersją 40 która zainstalowała się z filehippo był problem z certyfikatami. Jak na olx można było to pominąć, tak do banku już nie mogłem się zalogować.
Pobrałem z ftp opery najnowszą wersje Opery 44 tj. 44.0.2510.1449 i teraz jest chyba dobrze. Mam nadzieję, że skoro pobrałem bez autoupdate to nie będzie mi się na siłę aktualizować i nic więcej nie muszę robić. Pytam bo jak wejdę w informacje o Operze to pokazuje, że jest dostępna aktualizacja.
Pliki opera_autoupdate.exe, opera_autoupdate.licences i opera_autoupdate,version cały czas mam w folderze tej pobranej teraz Opery.

Jak się nie instaluje nowa wersja i nie masz komunikatu by uruchomić ponownie operę (w celu aktualizacji) to jest OK.

Widać zmienna środowiskowa OPERA_AUTOUPDATE_DISABLED = 1 działa (chociaż dawniej był komunikat o wyłączeniu mechanizmu).

(vento00) #13

Niestety instalowała się nowa wersja mimo wszystko. Miałem własnie komunikat w menu, żeby uruchomić ponownie w celu aktualizacji. Więc wersja bez auto_update to pic.
Ale problem rozwiązałem dodając zmienne środowisko i wszystko śmiga. Miejmy nadzieję, że poprawią coś w tej najnowszej wersji Opery. Bajery które dodali związane z facebookim, whatsupem są mi zbędę. A komputer wcale taki stary nie jest (pentium g2020, 4gb ram, dysk ssd). Być może to przez w7. Możliwe, że grafika zintegrowana mi nie wyrabiała, bo największe problemy miałem gdy w tle miałem film albo jakaś niezbyt wymagającą grę. A zużycie procesora nie przekraczało i tak 25% w czasie poruszania się w przeglądarce (w spoczynku 1-2%). Ramu też było z 50% wolnego.
I oby nie było problemu z certyfikatami na tej starszej operze.

W sumie trochę podobnie jak do mojego starego komputera z procesorem AMD 64 x2 5000+, ATI Radeon HD 2400 XT, dysk hdd, 2 GB RAM i Windows 7 32 bit.
Przez jakiś czas miałem 3GB ram ale chyba jedna kostka się zepsuła lub może slot nawalał tam gdzie była.

(vento00) #15

Odświeżę temat bo mam dalej problem. Nie wiem jakim cudem ta opera mi się aktualizuje do wersji 45 co drugi dzień. Mam wersję 44 bez autoupdate i mam dodane te zmienne środowisko. W wersji 44 pokazuje mi, że sprawdzanie aktualizacji jest wyłączone ale po 2 dniach po uruchomieniu opery włącza się wersja 45. Próbowałem wywalić wszystko od opery i nic to nie daje. Zawsze to samo.

Używasz domyślnej zapory Windows? To te pliki autoupdate.exe dodaj do zapory z zabronieniem łączenia się.

Możesz użyć tego programu by nie szukać w ustawieniach zapory i dodać na ~5 kliknięć moduł aktualizacji na brak dostępu do internetu:
http://www.tweaking.com/content/page/tweaking_com_(right_click)_allowblock_or_remove_windows_firewall.html

Dodatkowo zobacz czy nie masz w usługach i w autostarcie opcji związanych z aktualizacją Opery.
Dobry będzie tam CCleaner:
https://www.piriform.com/ccleaner/download/standard

narzędzia :arrow_right: Autostart :arrow_right: Windows / Zaplanowane zadania
(tools :arrow_right: Autostart :arrow_right: Windows / Scheduled tasks)

Wpisy możesz wyłączyć a nawet ostatecznie usunąć.

W przypadku jakieś innej poszukaj w instrukcji jak to wykonać.

Ja domyślną zaporę mam rozbudowane nakładką i tam opcje rygrostycznych połączeń.
Co nie jest dopuszczone nie może się połączyć z internetem i opera nie potrafi się u mnie aktualizować bez chwilowej aktywacji mniejszego filtrowania a strony mogę przeglądać dowoli.

(vento00) #17

Nie wiem co robię źle.
W usługach nic nie znalazłem.
W zaporze zrobiłem tak: panel sterowania > system i zabezpieczenia > zapora systemu windows (zapora jest oczywiście włączona) > ustawienia zaawansowane > reguły wychodzące > nowa reguła > program > ta ścieżka programu i tu wybrałem plik opera_autoupdate.exe z folderu opery w plikach programów (x86). Chyba tak to się dodaje. W regułach wychodzących na górze mam dodane, czerwony znaczek jest i pisze, że zablokowano. Ale nic to nie dało i mi się znów zaktualizowała.

Bo to nie powinno być w usługach, zaplanowane zadania lub autostart.
Z jednej strony dziwne że dodane reguły blokujące pozwalają na aktualizacje - dodane przed uruchomieniem programu po cofnięciu wersji?