Opera - od pewnego czasu nie aktualizuje się?

Problem dotyczy przeglądarki Opera, z której korzystam ostatnio raczej rzadko dlatego dopiero teraz to zauważyłem.

Chodzi o to, że gdy klikam w menu Opera > Pomoc > Opera Informacje to pokazuje mi, że to wersja 12.16, tymczasem najnowsza wersja widzę to już 16.0.1196.

Także w menu Opera > Pomoc > Sprawdź dostępność aktualizacji wyświetla mi, że … Używam najnowszej wersji Opery.

Pamiętam, że ta wersja 12 jest dostępna od dość dawna i zapewne już kilka wersji zdążyło być wydane.

Więc zastanawiam się co się stało, przecież instalację i sprawdzanie aktualizacji mam dane na automatyczne i do tej pory rzeczywiście tak było.

W czym tkwi ten problem i jak go rozwiązać ? Help ! :slight_smile:

Opera 12 i Opera 16 to dwie różne przeglądarki - mają inne silniki i w Operze 12 nie zobaczysz aktualizacji do tej nowszej wersji.

Opera 16 to klon Google Chrome - jeśli chcesz to ją zainstaluj, ale nadal brakuje w niej wielu funkcji znanych z prawdziwej ‘Opery’. Jednak wątpię czy przypadnie ci do gustu, wciąż większość narzeka na tę przeglądarkę (16). Osobiście również na razie pożegnałem się z tym wytworem Opero-podobnym i powróciłem do Firefoxa… :stuck_out_tongue:

Niestety Opera 12 zakończyła swój żywot. Prostym wyjściem jest zainstalowanie obu równolegle.16 jest aktualizowana.

Ale zaraz czy chcecie powiedzieć, że ostatnią stabilną bo ta 16 a w Next to nawet ponoć 17 jest ta wersja 12.16 ?

To by wyjaśniało - przecież to chyba wersje BETA.

I czy dobrze zrozumiałem nie jest kontynuowana aktualizacja tych wersji począwszy od tej 12.16 i dalej do nowszych … ?

O tej 16 nie mówię skoro to inny kod źródłowy.

Czy to faktyczny koniec projektu Opera ?

Ja tam nie narzekałem nigdy. :shock:

Dwie naraz to raczej nie, ale skoro 16 to stabilna już wersja to czy nie można by po prostu zmigrować danych i personalizacji do tej 16 i już ?

Ano faktycznie, że “schromili” Operę że się tak wyrażę, bo to teraz silnik Chromium jest, a był Presto i ponoć dopiero pod 17 ma być stabilnie.

Czy mimo to możliwe jest zmigrowanie tych danych, haseł itp. - tu zapytam szczególnie ekspertów od kodu źródłowego ?

Co z tą 12-ką ? :expressionless:

Nic. Projekt leży. Tak, to koniec prawdziwej Opery - niestety. Nie chcesz chropery, musisz się przerzucić na coś innego - też sugeruje FF albo IE od wersji 9.

Nie mówię, że nie chcę Chropery - jak ją nazwałeś bo jej jeszcze po prostu nie znam.

Pytam natomiast bo widzę, że userzy na nią trochę narzekają, a to że brzydka, a to że mało funkcjonalna. Czy faktycznie… ?

Bo ta 16 jeżeli jest stabilna a o ile wiem to jest może byłaby i dobra i wziąłbym ją… ?

Podobno 17 ma być jeszcze lepsza, teraz jest w Opera Next w testach.

Tylko czy jest sens - no skoro używam Chrome i bardzo sobie ją cenię, ponadto korzystam z Dragona, FF, i IE 8 (bardzo rzadko).

Chciałbym też usłyszeć jak to jest z przenosinami tych danych osobistych z 12 do tej 16 ?

Czy 16 wyeksportuje je zwyczajowo z Googla gdzie mam konto zsynchronizowane, czy lepiej je teraz zmigrować - ale skoro to inny silnik to nie wiem… ? :x