Opera - strony www wyglądają inaczej - czcionki, grafiki

Witajcie,

Od czasów klasycznej Opery 12, próbuję powrócić do tej przeglądarki i właściwie nic by mnie już przy Firefoxie nie trzymało, gdyby nie dziwne wyświetlanie stron www. Różnicę pokażę na kilku zrzutach ekranu.
Zaznaczę, że FF oraz IE wyświetlają czcionki oraz grafiki prawidłowo (w moim mniemaniu), na Operze grafiki są dziwne - zamiast np. gwiazdek są prostokąty, ikona “wygląd” na DP niczym nie przypomina wałka do malowania z FF czy IE, czcionki w Operze są inne, poszerzone, większe, niewyraźne i jakby zblurowane.

Zobaczcie zresztą sami i powiedzcie, czy da się coś z tym fantem zrobić (efekt mam identyczny na dwóch moich komputerach).
Opera oczywiście najnowsza…

Allegro Firefox

Allegro Opera

DP Firefox

DP Opera

Forum Firefox

Forum Opera

Nie ładują się tobie czcionki zdalne tyle zauważam z obrazów dotyczących DP i Forum.

Allegro bym musiał sprawdzić czy ma zdalne czcionki - też ma ale jak blokuje je uBlockiem w Operze 46 i z odświeżeniem z pominięciem cache to mało widoczne różnice.

Przejrzyj opcje czy nie blokujesz zdalnych czcionek, z tryb zaawansowanego ustawień po aktywacji spróbuj wyłączyć akceleracje sprzętową.


Zrób test na wersji przenośnej - ma osobny profil niezależny od zainstalowanej (najlepiej zamknąć zainstalowaną przy testach - sprawdź w menadżerze zadań):


Jak widzę chyba blokujesz reklamy, sprawdź czy on nie blokuje zdalnych czcionek (jest taka opcja w uBlock, Fanboy.co.nz ma też listę do blokowania hostingów z zdalnymi czcionkami).

1 polubienie

Wyłączenie uBlocka, oraz wbudowanego blokera nie przyniosło żadnych rezultatów jeśli chodzi o czcionki.
Wyłączenie akceleracji sprzętowej i ponowne uruchomienie - podobnie - zarówno grafiki jak i czcionki są nieprawidłowe.

Opera Portable: jest postęp - zaczęły poprawnie wyświetlać się grafiki, na stronie gł. DP w końcu w jednej linii znajduje się przycisk “FORUM”, czcionki wyglądają bardziej poprawnie, ale Firefox oraz IE wyświetlają je zdecydowanie wyraźniej, bez zauważalnego rozmycia w poziomie.

Podobnie krój czcionki w pasku adresu oraz w nazwach kart:
W FF i IE czcionka w pasku adresu jest minimalnie mniejsza, ale wyraźna i ostra, Opera czcionka większa i rozmyta.
Nazwy kart - FF, IE oraz Opera mają chyba identyczną wielkość, W IE, FF czcionki ostre, Opera wyraźnie rozmyta w poziomie.

W Operze jedyna wyraźna i ostra czcionka, mimo iż tego samego rozmiaru co na na nazwach kart, jest na przycisku “Menu”.

Otwieram swoją starą ukochaną i już niemal nieużytkowalną 12.18 i nie mam jakichkolwiek problemów z wyświetlaniem i ostrością czcionek gdziekolwiek.

edit:
PS. Po wyłączeniu akceleracji sprzętowej dziwnie zachowywał się kursor - ani na chwilę nie wyłączył się kursor praca w tle, do tego dziwnie dość szybko mrugał, jedynie po najechaniu na link lub tekst zamieniał się na odpowiedni już bez mrugania :slight_smile:

opera://flags/#disable-accelerated-2d-canvas

Ustaw na wyłączone na próbę.

Rozmazanie poziome może powoduje DirectView jak jest w Operze dalej, bo obecnie nie można go wyłączyć (http://forums.opera.com/discussion/1873864/disabling-option-to-disable-directwrite-font-rendering-in-opera-beta-39-0-2256-15/p1).


PS. Po wyłączeniu akceleracji sprzętowej dziwnie zachowywał się kursor - ani na chwilę nie wyłączył się kursor praca w tle, do tego dziwnie dość szybko mrugał, jedynie po najechaniu na link lub tekst zamieniał się na odpowiedni już bez mrugania

Też tak czasem mam na niektórych stronach że miga (chyba błąd webmastera wtedy np. z javascript) lub w bliżej nieokreślonych momentach (błąd w przeglądarce wtedy raczej).


Opera Portable: jest postęp - zaczęły poprawnie wyświetlać się grafiki, na stronie gł. DP w końcu w jednej linii znajduje się przycisk “FORUM”, czcionki wyglądają bardziej poprawnie

Menu > informacje o operze > i przenieś folder Opery gdzieś indziej by program zainstalowany zrobił nowy:

Przykładowa ścieżka C:\Users\NAZWA-UŻYTKOWNIKA\AppData\Roaming\Opera Software\Opera Stable.

Lub dopisujesz do nazwy folderu Opera Stable coś np. - old.


Co do akceleracji, to ja mam wyłączoną by dymki w DPI 125% były wyraźne a nie kompletnie rozmazane (może u ciebie jak wrócisz to ona rozwiąże problem z rozmazaniem poziomym).

Jak nie masz czasu na szukanie i tworzenie własnego zgłoszenia błędu (np. http://forums.opera.com/categories/en-opera-for-windows) to bym polecał sprawdzać co około “pół roku” lub sobie odpuścić Operę.

1 polubienie

zastosuję i dam znać jutro.

Dziękuję!

Witaj,

Niestety żadna z sugestii nie wprowadziła jakichkolwiek zmian w wyglądzie. Nawet po usunięciu folderu użytkownika z Roaming grafiki na DP nadal wyglądają jak na zrzutach w pierwszym poście. Tym bardziej dziwi mnie, że Opera portable nie ma z tym problemu - gdzie haczyk? - może pozostać pytaniem retorycznym, bo odpuszczę sobie Operę jeszcze na jakiś czas, szkoda.

Jestem ciekaw czy na Chrome występują podobne zjawiska, jako przeglądarce o tym samym(?) silniku - ale sam sprawdzać nie mam ochoty, mam ostrą alergię na ten twór googla. :wink:

może pozostać pytaniem retorycznym, bo odpuszczę sobie Operę jeszcze na jakiś czas, szkoda.

Widać coś ustawia dziwną konfiguracje profilu możesz tą portable przenieść też do wersji zainstalowanej.
Albo może wersja 32 bitowa i 64 bitowa zachowują się u ciebie różnie.

Jestem ciekaw czy na Chrome występują podobne zjawiska, jako przeglądarce o tym samym(?) silniku - ale sam sprawdzać nie mam ochoty, mam ostrą alergię na ten twór googla.

Może też portable:

Zrobiłem małą rewolucję. Przeniosłem w bezpieczne miejsce swój profil z Roaming, odinstalowałem Operę przez Revo Uninstaller - ten znalazł rózne śmieci m.in. w folderze Program Files x86 (a miałem zainstalowaną wersję 64-bitową - zapewne pozostałości po Operze gdy jeszcze nie było x64). Pobrałem instalkę x64, zainstalowałem, przeniosłem swój profil i voilas - grafiki ładują się prawidłowo! :slight_smile:
Pozostał jedynie problem lekko rozmazanych czcionek, ale ten występował również w Portable, czyli uznaję, to za jej “urok”.

Najwyraźniej coś kiedyś musiało pójść nie tak przy aktualizacji programu - podejrzewam ową zmianę z wer. 32 na 64 bit.

Śliczne dzięki za zaangażowanie!