Opinie na temat systemu SOLARIS 10

Witam !!

Chciał bym wiedzieć co sądzicie o tym systemie

czy jest łatwy w obsłudze

dostałem właśnie płytkę i nie wiem czy instalować czy zostawić windowsa

a może oba

nic ciekawego To dział o Linuxsie a nie o Solarisie taki tematy to w OFFTOPIC :slight_smile:

solaris powstal na bazie linuxa wiec jest rodzajem linuxa xD

solaris nie powsta na bazie linuksa…kto ci takich bzdur naopowiadał?

a powracając do tematu to solaris narazie nie nadaje sie na desktop…jedynie na serwer jak narazie…

Się nawet ucieszyłem gdy chłopaki mi go z usa (2xdvd, 1 z systemem na x86 i x 64 i drugi z oprogramowaniem) przysłali, lecz szybko mój entuzjazm zgasł.

Powodem są sterowniki, tzn ich brak. :frowning:

Na jakim forum neostrady do wyczytałeś?

sorry coś mi się pomieszało :oops:

a co do ilości płytek to mam 3

wez stary olej tego solarisa bo to kicz jak narazie na desktop…

zainteresuj sie slackware/ debian/ gentoo/ arch

miałem :

ubuntu- miałem problem z zainstalowaniem grafiki

debiana- zero reakcji po instalacji

mandrive - w ogóle się nie odpaliła po instalacji

knoppix - wersja live cd problem z zainstalowaniem grafiki

na koniec SUSE

miałem go na kompie 6 miesięcy ale nie potrafiłem zainstalować sterowników

do grafiki

może jest jakaś dystrybucja która ma wszystkie potrzebne stery

chciałbym żeby wszystko działało po instalacji

na knoppix-ie działała karta muzyczna (SB Audigy) alee problem z grafiką

miałem jeszcze dystrybucję live cd która miała stery komercyjne nvidia ale brak sterów do muzyki

wiesz nie licz że na solarisie będziesz miał mniej problemów niż na linuksie :slight_smile:

Z jaką grafiką miałeś problem pod ubuntu? Jak nvidia to niema żadnego problemu…

debian - zero reakcji po instalacji? co masz na mysli? że nie było kde itp?

nic ciekawego

coś słabo się starałeś z zainstalowaniem Twojej karty graficznej w pingwinie :stuck_out_tongue:

no chyba, że naprawde jakiś unikat, ale czy to Nvidia, czy ATI, czy VIA, czy Intel… wszystko działa, oczywiście, że nie zawsze tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Ale o to to możesz mieć pretensje tylk do producenta sprzętu…

najbardzej podoba mi się knoppix

karta grafiki to GeForce 5200

problem z tym że aby zainstalować stery muszę wyjść ze środowiska graficznego , jak już wyjdę to instalator wywala jakiś problem i po zabawie

co do suse to instalacja odbywa się przez live update przeczytałem dokładną instrukcję jak zainstalować stery , zrobiłem identycznie i nic to nie dało

co do karty muzycznej to czytałem że trzeba coś zmieniać w plikach więc też odpada :frowning:

jestem zielony z linuxa

To się zacznij coś uczyć, czytać albo zrezygnuj.

matit masz rację - niech “nic ciekawego” poczyta, bo inaczej zniechęci się do Linuksa.

“nic ciekawego” jeżeli chcesz poznać Linuksa to zacznij od PCLinux lub Ubuntu - nie będziesz miał problemów ani z grafiką ani z kartą muzyczną. Oba te distra rozpoznają dużą ilość grafiki i dźwiękówek.

Mniej problemów będziesz miał z PCLinuxOS - to jest naprawdę bardzo fajne distro dla tych, którzy naprawdę chcą poznać Linuksa.

I najważniejsze - to co napisał matit - przedtem należy poczytać!

A Google są bardzo dobrym przyjacielem.

Pozdrawiam

P.S. PCLinuxOS ma polskie forum - bardzo przyjazne (nie tak jak forum Ubuntu - gdzie nowego usera traktują jak “wirusa” - sam tego doswiadczyłem) - http://pclinuxos.vrs.pl/

Ja osobiscie pracowałem na PCLinuxOS prawie pół roku i byłem z niego bardzo zadowolony, ale znalazłem distro bardziej interesujące!

Zapewniam cię że nie musisz wyłączać środowiska graficznego by stery zainstalować :slight_smile:

Jeżeli chcesz to wgraj ubuntu i odezwij się na gg do mnie przeprowadzę cię przez proces instalacji sterowników… ewentualnie pomogę w czymś jeszcze :slight_smile:

Jeżeli jesteś zainteresowany pisz na pw… podam gadu…

Ja coś tu dopowiem

Co do debiana. Nie uruchomił Ci się z jednego powodu. Trzeba w nim skonfigurować środowisko graficzne. Co do sterów instalujesz envy i tyle. Sam Ci znajdzie w necie i dobierze stery.

Jak chcesz mieć po instalacji już sterowniki to kup mandrive pw lub pwp, ma stery praktyczne do wszystkiego.

Jeszcze możesz spróbować fedory core 7, osobiście ta dystrybucja mi się nie podoba.

Dla początkujących najlepszy jest ubuntu. zainstalujesz do niego envy i będzi wszystko śmigać

Pozdro

watras16 po co envy? Instalator ściąga bóg wie co…

Na instalacje sterowników w ubuntu jest jedno polecenie…

W przypadku kolegi “ni ciekawego” wygląda ono tak:

sudo apt-get install nvidia-glx-new

Do tego akceptujemy zależności a potem wystarczy wyedytować xorg.conf

zakomentować moduł dri poprzez dodanie # i zmiana wpisu sterownika z nv na nvidia…

To dosłownie 2 minuty pracy…

No masz rację.

A myślisz, że to początkujący zrobi.

nic ciekawego

chyba coś zalewasz - a mam w swoim kompie GeForce FX 5200 i Ubuntu bez problemów rozpoznał grafę - miałem Ubuntu 3 miesiące , Konppixa maiłem 2 tygodnie i też bez problemu rozpoznał moją grafę .

Jeżeli masz problem z grafą to pobierz stery ze strony producenta i zainstaluj - i po “herbacie” - masz tam nawet opis jak zainstalować stery.

I jeszcze raz - czytaj dużo czytaj - jeżeli naprawdę chcesz poznać Linuksa!

@ watras - w dystrybucjach bardziej ze tak powiem “zaawansowanych” należy skonfigurować Xorga z “palca”, ale to żadna trudność jeżeli wiesz co masz w “maszynce”

pozdrawiam

A co to za problem?? W ubuntu xorg.conf jest bardzo czytelny, wystarczy wiedzieć w jakiej sekcji co zmienic i niema problemu nawet dla nowicjusza…

Aha to fakt każda nowa dystrybucja bez problemu rozpozna GF fx 5200 wiem bo sam taką posiadam :slight_smile:

podczas uruchamiania ubuntu komp się zawiesza (pasek postępu stoi w miejscu) myślałem że trzeba trochę poczekać ale po 3 godz. wkurzony zrestartowałem kompa

po uruchomieniu ubuntu z parametrem acpi=off (takie rozwiązanie podsunąmi koleś z forum linux)system wywala komunikat kernel panic i koniec