Opinie o Linux Manjaro

Z początku używałem Minta, potem Ubuntu.
Służyły mi najczęściej do obsługi internetu.
Teraz znalazłem Manjaro Cinnamon.
Jest polecany przez wielu użytkowników.
Czy naprawdę jest taki dobry? Warto sobie zawracać nim głowę?

Warto. Jest świeży. Stabilny (przynajmniej u mnie). Regularnie aktualizowany. Przyjazny dla użytkownika, który nie lubi konsoli. Mam na wszystkich swoich sprzętach (oprócz Chromebooka) - szczerze polecam :slight_smile:

1 polubienie

Manjaro był u mnie pierwszym Linuxem. Warto zawrócić sobie nim głowę. :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Ostatnio o Manjaro jest głośno jak swego czasu o Sabayon. Jako że ja lubię Gentoo, polecam Sabayon dla początkujących, którzy też nie lubią grzebać w konsoli :wink:

1 polubienie

Sabayon czy Manjaro nie są ani lepsze ani gorsze od Ubuntu. Manjaro nieco częściej się wysypuje. Dla zwykłego poznania czegoś nowego warto je zainstalować i wypróbować (najlepiej na innej partycji aby nie tracić obecnie zainstalowanego systemu).

Mit :slight_smile: Wysypuje się tym, którzy grzebią namiętnie. Ale wtedy wszystko potrafi się wysypać. W wersji “stable” jest dobrze. Używam do pracy. Nawet @anon741072 się zdziwił, że tak można :wink:

I ciesz się swoim Manjaro jak ja swoim Ubuntu. Grzebię w nim, a bydle uparcie wysypać się nie chce. Z Manjaro zawsze mam tak, że po zainstalowaniu przez kilka miesięcy chodzi dobrze i nagle po aktualizacji coś pada. Generalnie jednak Manjaro to świetny system.

Manjaro śmiga aż miło ostatnio aktualizowałem go do najnowszej i wgrałem nowego kernela jest stabilny automatycznie wykrywa sterowniki odrazu przy samym odpaleniu obrazu można wybrać jakie sterowniki chcemy otwarte (free) bądź lepsze (nonfree) zamknięte producenta karty graficznej

Z sypaniem się Manjaro działa linuksowa losowość - jednemu się sypie, innemu się nie sypie. W moim przypadku było raczej po tej drugiej stronie. System się sypał zarówno po tradycyjnemu (czarny ekran), jak i zaczynał działać okropnie albo sadzić widocznymi błędami. Ogólnie Manjaro to jedyne destro, na którym Xfce działało mi źle i najzwyczajniej w świecie się cięło. Miałem na dwóch sprzętach i były podobne przygody. Nie wiem jak tutaj Cinnamon będzie działać, może akurat lepiej.

Czy naprawdę jest taki dobry?
Jest gorszy niż w opowiadaniach jego fanów, ale nadal źle nie jest.

Warto sobie zawracać nim głowę?
Myślę, że tak. Jak chcesz mieć coś w miarę łatwego, co ma też dużo świeżych pakietów, to warto sprawdzić Manjaro, bo może akurat się sprawdzi i będziesz zadowolony. Masz live i wygodny instalator, więc pierwsze zdanie możesz wyrobić szybko, a jak będzie po którejś aktualizacji, to już się zobaczy.