Opis najpopularniejszych dystrybucji


(Steal) #1

Jeśli tego jeszcze nie wiesz to: tak naprawdę linuks to jądro systemu, a dystrybucja to jądro systemu wraz ze zbiorem aplikacji oraz narzędzi oraz instalatorem.

Wiele początkujących osób ma dylemat, jaką dystrybucję zainstalować i zadają pytania na grupach dyskusyjnych typu: chciałbym zainstalować sobie linuxa, co polecicie. Każdy jednak poleci najczęściej swoją ulubioną dystrybucje, ale trafiają się również bardzo dobre odpowiedzi: zainstaluj taką, jaką ma twój znajomy.

Generalnie dla początkujących polecane są dystrybucje: Mandrive oraz Red Hat - czy polska wersja Red Hata "Aurox", z racji tego, iż są bardzo łatwe w instalacji, mają wygodne narzędzia do partycjonowania dysku, miły interfejs, szereg konfiguratorów, bardzo wiele narzędzi jest dostarczanych wraz z tymi dystrybucjami, co sprawia że komputer jest od razu po instalacji gotowy do pracy.

Porównanie dystrybucji Linuxa

Mandrive(dawny Mandrake)

Dystrybucja uważana za najprostszą w użytkowaniu, instalacja tej dystrybucji nie powinna stwarzać problemów osobie troszkę znającej się już na komputerach. Bardzo wiele wersji językowych w tym polska. Mandriva dostarcza użytkownikowi bardzo dużo aplikacji oraz narzędzi programistycznych czy administracyjnych zazwyczaj jest to oprogramowanie najnowsze na rynku, co przez jednych uważane jest za plus, a przez innych za minus, gdyż wersje te nie są jeszcze dokładnie przetestowane.

zalety:

- prosty w instalacji i obsłudze

- duża ilość gotowego oprogramowania (potężne objętościowo repozytoria pakietów .rpm dostępne przez ftp)

- wygodne i szybkie zarządzanie pakietami - urpmi

- kompletne środowiska graficzne KDE i GNOME oraz inne

- instalacja w języku polskim

- wzorcowy instalator

wady:

- słabsze komputery mogą narzekać na powolność, dlatego by korzystać z KDE czy GNOME trzeba mieć minimum 128MB ramu i procesor taktowany zegarem ok. 500MHz lub lepszym

Download v.10.2

______________________________________________

SuSE

Jest dystrybucja komercyjna, za darmo można jedynie zainstalować ją z sieci, poza tym dostępna jest w wersjach pudełkowych , być może suma ok. 300 PLN może się wydać zbyt wygórowana, ale za to dostajemy stabilną i bogatą także w komercyjne aplikacje dystrybucję oraz dobre wsparcie techniczne. SuSE bazuje na pakietach .rpm .

zalety:

- stabilność

- wsparcie techniczne producenta

- elastyczność

- zarządzanie systemem YaST

wady:

- cena

- wymagania sprzętowe nowych wersji

Download SuSe Linux

______________________________________________

Red Hat

O tej dystrybucji można powiedzieć prawie to samo, co o Mandrive, jednak jest to dystrybucja troszeczkę trudniejsza od Mandrivy, przedewszystkim w administracji, ale i tak uważana za prostą w obsłudze, Od Mandrivki wyróżnia ją również to iż instalator nie posiada polskiej wersji (można jednak wybrać dystrybucję Aurox stworzoną na bazie RedHata przez i dla Polaków).

minimalne wymagania sprzętowe: - procesor x86 Intela lub zgodny z nim model istnieje wersja dla użytkowników pracujących na platformie SPARC i przy komputerach z procesorami Alpha firmy DEC (obecnie Compaq)

  • RAM: 64 MB (tryb tekstowy), 128MB (tryb graficzny)

zalety:

- łatwa instalacja w środowisku graficznym

- dobra detekcja sprzętu

- najlepsza pomoc techniczna

- uproszczona konfiguracja

wady:

- posiada więcej dziur i niedoróbek niż Debian czy Slackware

- brak polskiej instalacji

- toporny system zarządzania pakietami

Download RedHat Linux

______________________________________________

Slackware

Dystrybucja ta stworzona została w 1992 roku i uważana jest za dystrybucję dla bardziej zaawansowanych użytkowników, nie posiada żadnych konfiguratorów. Patrick Volkerding zdecydowanie postawił na stabilność i bezpieczeństwo, w zamian za nieco wcześniejsze wersje oprogramowania zyskujemy system doceniany przez administratorów sieci.

zalety:

- jedna ze najbardziej stabilnych dystrybucji

- małe wymagania sprzętowe

wady:

- uboższy zestaw aplikacji

______________________________________________

Debian GNU/Linux

Całkowicie darmowa dystrybucja, tworzona przez luźno powianą grupę programistów, a nie jak w większości przypadków konkretną firmę. Tak jak w Slackware postawiono największy nacisk na stabilność i bezpieczeństwo. Oprogramowanie dostępne jest w formie pakietów .deb, , dodatkowo istniej możliwość zainstalowania Debiana z jądrem GNU/HURD, powoli dojrzewającym, kolejnym systemem UNIX'owym. Jednak trudno szukać w niej konfiguratorów i kreatorów co czyni z Debiana dystrybucją dla zaawansowanych.

Ostatnimi czasy pojawiło się sporo dystrybucji Live (uruchamianych z płyty CD), najpopularniejsza z nich, Knoppix to nic innego, jak zainstalowany na płycie Debian.

zalety:

- stabilny

- szczególny nacisk na bezpieczeństwo - małe wymagania sprzętowe

- elastyczny

wady:

- trudno się doszukać ale: tylko dla zaawansowanych

Download Debian Linux

_____________________________________________

Gentoo

Gentoo to dystrybucja bazująca na archiwach ze źródłami, praktycznie wszystko należy sobie skompilować samemu (pomaga w tym system flag), co jest czasochłonne i raczej trudne dla niezaawansowanych użytkowników. Jednak w zamian za te niedogodności otrzymujemy stabilne środowisko pracy idealnie dopasowane do naszych potrzeb oraz świadomość, że zainstalowane oprogramowanie jest maksymalnie dostosowane do architektury sprzętowej naszego komputera.

zalety:

- stabilność

- szybkość działania aplikacji

- małe wymagania sprzętowe

- elastyczność

- rewelacyjny system zarządzania skryptami startowymi

wady:

- konieczność kompilacji praktycznie każdej aplikacji

_____________________________________________

Copy right by Dr.Steal ©


(Monczkin) #2

nie zmienił przypadkiem nazwy na Mandriva ??


(Steal) #3

Już poprawiłem wszystkie błedy :slight_smile: No to jak z przyklejeniem?


(boczi) #4

Warto zapytać ich o zgodę.


(Steal) #5

Według mnie to są ogulno dostepne informacje i nie z prawami autorskimi :?


(Czarno to widzę...) #6

Sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem?

Ja bym to przykleił w tym dziale.


#7

Mandrake/Mandriva :nie istnieje już firma MandrakeSoft. Co do reszty się nie wypowiadam, ale od wersji 9.2 widać zauważalny spadek jakości produktu. Może w nowszych wersjach coś się poprawi.

Slackware :

Od kiedy to dopisanie dwóch linijek w pliku (bo do tego sprowadza się polonizacja trybu tekstowego), albo zainstalowanie lokalizacji do KDE/GNOME (robi się to podczas instalacji) jest kłopotliwe?

Co do SuSEa : Novell udostępnia obrazy ISO na swoich serwerach, więc można je sobie legalnie ściągnąć. Cena też chyba dotyczy starszych wersji, bo 9.3 można kupić za trochę ponad 300zł.

RedHat

Już od kilku wersji wstecz Aurox jest oparty o Fedora Core. Pozatym, nowych wersji RedHata nie można już pobrać z sieci. Możliwe jest jedynie jego kupno.

Debian.

Ogólnie to opis starej wersji. W nowej wprowadzono sporo udogodnień, tak że nawet początkujący mogą sobie z nim poradzić. Dodatkowo, płyt jest już kilkanaście.

Radziłbym sprawdzać informacje, a nie żywcem kopiować tutaj już nieaktualne.


(Steal) #8

Prosze macie czego chcecie wersja tekstu jest moja orty poprawione na wordzie i mysle ze juz tyle jesli zobaczycie blad w informacji o jakiejs dystrybucji prosze na PW