Opis sytuacji i pytanie

Nie tyle co sam sprzęt komputerowy. Nurtuje mnie parę rzeczy. Panel przedni dwa wejścia, jest dla mnie jasny. Panel tylni rząd trzech wejść na dole działa (głośniki, słuchawki, mikrofon), ale górny rząd trzech wejść również należące do panelu tylniego, nie działa. Znaczy czy podłącze głośniki czy mikrofon czy słuchawki, głosu nie ma. Domniemam, że w tym przedziale podłącza się spdf. Teraz z menadżera urządzeń. Sterowniki zaktualizowane, ale… Są jakieś dwa kontrolery zgodne z hd audio w systemowych. Jeden z nich odpowiedzialny za via hd audio bez problemu aktualizuje się do amd hda bus, natomiast drugi odpowiada za nvidia hda i nie chce się zaktualizować za chiny. Od razu, w dźwiękach są zainstalowane 4 nvidia hda bus. Inna rzecz, amd smbus (brak zainstalowanych sterowników dla tego urządzenia) oraz w Windows 7 ati pci communication bus, a w Windows 10 jeden z mostków PCI (to urządzenie nie korzysta z żadnych zasobów, bo wystąpił w nim problem). Cały sprzęt działa poprawnie wg menadżera urządzeń. I moje pytanie, czy czymś z tego mam się przejmować ?

Sterowniki NVidia High Definition Audio zawarte są w sterownikach od karty graficzcznej (też NVidia). Wg. mnie nie ma się czym przejmować.

P.S. Natomiast SMBus - dla pewności przeinstaluj AMD Chipset Driver. Możesz podać typ płyty głównej?

Stara płytka asus m4a88t-m/usb3. Co prawda Windows 10 sam sobie pobrał smbus. Ale usunąłem go i pobrałem z amd odpowiednie sterowniki pod mój chipset (chyba to jest a8 series, co bądź a7 series ma to samo) - 15.7.1 a ostatni dobry pci bus znalazłem w catalyst 15.11.1 beta (15.201.0.0). A hda bus od amd był w pakiecie chipset 15.7.1 Tak więc sterowniki są odpowiednio dobrane pod moją płytę główną. Choć nie wiem czy W10 to w końcu potrzebuje, bo podobno ma zintegrowane pod chipsety od AMD do sb9xx series. Czy jakoś tak.

No dobra… gdzie problem?

Zasada: jak Cię nie swędzi, to się nie drapiesz i tyle - pracuje poprawnie, to używaj i już.

Zasada też taka : kto pyta, ten nie błądzi. Nie wiedziałem czy to jest w porządku, czy z winy, że coś popsute, dlatego spytałem. Czy to źle ? :wink:

Nie, ale po co sobie komplikować życie. Podstawą jest poprawne działanie systemu + menadżer urządzeń, który nie wykazuje problemu + inne.

No chyba, że szukasz problemu, gdzie go nie ma.

Edit:

Sterowniki do chipsetu ma system W10 i najlepiej niech sobie na nich pracuje. Jak dopiero jest problem z urządzeniami instaluje się dedykowane do Intela lub AMD. Z reguły AMD nie wykazuje problemów, gorzej z chipsetami Intela.

Ok. Dziękuję za informacje. :blush: