Opłaca się dokupić kolejną kość pamięci RAM?

Obecnie posiadam 2 GB RAM, nigdy nie miałem wykorzystania ramu w powyżej 80% (nawet w grach).

Czy jest sens dokupić więcej pamięci? Czy może system specjalnie blokuje maksymalne wykorzystywanie ramu przed czymś i jeśli dokupię 1GB ram, to gry będą lepiej działały?

Oczywiście dokupić, ale nie 1 tylko 2 GB RAM nawet jeśli ten Win 7 jest 32 bitowy bo wtedy pamięć będzie działać w trybie dual channel co bardzo poprawia wydajność, szczególnie w grach. Jeśli system jest 64 bit to tym lepiej bo będzie widział całe 4GB.

Poprawka, teraz zauważyłem w podpisie, że masz 2x1GB ramu.

Musisz mieć 2x2GB albo 2x1GB do dual channel. Jak do tego co masz teraz dorzucisz 1 GB to chyba dual channel już nie będzie i będzie gorzej niż jest teraz.

Kup 2x2 GB, ale 1066 kompatybilne z 800. Jak podkręcisz FSB to wskoczy na 1066 i pamięć nawet nie będzie podkręcona. Ja tak zrobiłem właśnie, mam 1066 a płyta obsługuje do 800, zmniejszyłem na procku mnożnik o 0,5 żeby wszystko ładnie pasowało bo procek nie chciał już pójść na więcej MHz i jest super, wszystko śmiga idealnie i szybko na FSB 356.

A co z tym wykorzystywaniem pamięci?

Czy jest sens dokupować ją, skoro nie jest ona wykorzystywana w powyżej 80%?

80% , a resztę ładuje do pliku wymiany jak system “widzi”, że się RAM kończy i całość zwalnia. Na pewno nowsze gry ci się trochę tną, co?

Ja mam 2x2 GB ramu i tez jest około 80% wykorzystywane.

Gorzej niż teraz? Ale przecież 1 dual będzie, nie?

Dziwne, że przez dokupienie 1GB, wszystkie kości będą słabiej działać…

Jak coś, obecnie mam trochę kasy na 1 kość 1GB, później dokupię kolejny 1GB.

Bios dostosuje pamięć do najwolniejszej wliczając w to CL, dual channel to współpraca 2 kości o takiej samej pojemności i daje 128 bitową przepustowość zamiast 64 bit, jak dorzucisz do tego 1 GB to te 2 kości co teraz masz wyjdą z trybu dual żeby nadążyć za tą co chcesz dołączyć do zestawu i będzie każda pracowała oddzielnie co daje z powrotem szynę 64 bit dla przepustowości całej pamięci. Nie wiem jak na twojej płycie to wygląda ale są takie co mogą współpracować z 2 zestawami dual channel i wtedy lepiej mieć 4x1GB niż 2x2GB bo 1GB kości mają mniejsze CL.

Znalazłem specyfikację tej płyty http://www.motherboardpro.com/ASUS-P5QL … p-696.html

Ma 4 sloty pamięci i obsługuje do 16GB więc wydaje mi się, ze obsługuje 2x dual channel.

Odczuję spadek wydajności przy 3x1GB ? Czy to tylko znikome opóźnienia?

Im więcej ramu tym system bierze więcej dla siebie aby sprawniej funkcjonować ale im więcej ramu tym system rzadziej odwołuje się do pliku wymiany z HDD czyli jest wzrost wydajności.

Ja aktualnie mam 5GB 2x2GB + 2x512MB 980MHz i jak dla mnie to jest zalecane minimum po za tym zawsze lepiej mieć więcej ramu niż za mało.

Dodane 27.11.2010 (So) 10:37

Tak bo ram zamiast pracować w dual channel 128bit będzie pracować w single channel 64bit. Jak masz nabyć ram to tylko dwa dodatkowe moduły no chyba że masz i7 1366 to tam masz możliwość pracy w single channel, dual channel i triple channel.

I zalecane jest dokupienie 2x1GB zamiast 1x2GB, tak?

Zalecane jest 1GB 2x512MB, 2GB 2x1GB lub 4GB 2x2GB.