Opłaca się kupić dysk SSD?

Podajcie jakie są zalety :wink: bo nie wiem czy warto.Planowałem kupić 64GB bo tyle mi wystarczy. :wink:

PS.ile by kosztowała wymiana na taki dysk i przerzucenie całego systemu? Lapotp lenovo r60

Podstawowa zaleta to szybkość takiego dysku,zarówno w zapisie jak i odczycie plików.Dysk 64GB nie opłaca się kupować,choć można taki kupić już od 200 zł w górę.Zależy jaki system bo do XP to nie najlepszy pomysł.

Jeśli kupisz z programem to praktycznie nic.Producenci do dysku dołączają oprogramowanie do przeniesienia systemu na SSD.Choć nie wszyscy.

moim skromnym zdaniem tak , ale pod warunkiem że Masz w “laptoku” miejsce na drugi dysk

Mam windowsa 8 Pro opłaca się do niego kupować?

Do Windowsa 7 lub 8 tak.Dyski SSD mają tą wadę że gdy połowa pojemności jest zajęta to nieco zwalniają.

Podstawowa sprawa to ile możesz przeznaczyć na dysk (tanich nie opłaca się kupować)

Enzo1

Poczytaj http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/czy_dysk_ssd_zwalnia_po_zapelnieniu_test_obciazeniowy

Nie każdy wie co zrobić w przypadku spowolnienia dysku,mówię tutaj a wgraniu nowego firmware.Wystarczy zobaczyć na przykładzie OCZ z podanego linku.

Zgadza się ale update firmware to nie taka wielka filozofia jakby się mogło wydawać, można używać narzędzi spod Windows. Kolejna Sprawa to starać się unikać SSD na kontrolerze SandForce i nie będzie problemu, OP może iść spokojnie w M4 labo Samsunga 830, dyski z najlepszym stosunkiem wydajność/cena, będzie miał pewność że problemy przez Ciebie przytoczone go nie dotkną.

OD siebie dodam że używam SSD od ponad roku, najpierw Vertex II teraz Crucial M4, w Vertexie (snadforce) problem występował, w M4 nie ma najmniejszych problemów z działaniem. :slight_smile:

Dysk SSD w laptopie możesz podłączyć w interfejs SATA. Czyli:

  • jeżeli w Twoim laptopie są dwa interfejsy SATA, jeden pewnie zajmuje Twój aktualny dysk, to możesz podłączyć dodatkowo dysk SSD

  • jeżeli w Twoim laptopie jest jeden interfejs SATA, jeden pewnie zajmuje Twój aktualny dysk, to możesz wymontować swój stary dysk i na jego miejsce wstawić SSD.

Dysk SSD 64GB kupisz za ponad 300 zł. Skoro zastanawiasz się nad zakupem dysku SSD, to może zainteresuje Cię Ranking dysków SSD.

Sytuacja na rynku jest trochę przewrotna. Ceny dysków tanieją. Nie wiem czy potrzebujesz dysku SSD “na już”, ale za jakiś czas być może będziesz mógł kupić 100GB SSD w aktualnej cenie 64GB SSD.

dyski 64 GB sa wolniejsze niż 128GB , popatrz na testy, nie wiem dlaczego ale tak jest.

Ja kupiłem do laptopa dysk OCZ Vertex 4 128GB, zainstalowałem windowsa 8 - system uruchamia się w 3-4 sekundy, w trakcie użytkowania wszystko uruchamia się w ułamku sekundy, dlatego tez polecam dysk SSD na system , tylko bierz wersje 128GB

NIE