Opłacalność wymiany procesora 775

Witam

Posiadam aktualnie procesor Intel Pentium Dual Core E2160 1.80 GHz i jest on słaby nie daje rady uciągnąć filmików na youtube 720p oraz streamów HD i zastanawiam się nad procesorem Intel Core 2 Duo E6600 lub E6700 i nie wiem czy się opłaca upgrade. Czy będzie odczuwalna różnica w wydajności po zmianie procka?

Witam

 

Zastanów się może nad wymianą na Core 2 Quad.

Zerknij na porównania

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-E2160-vs-Intel-Core2-Duo-E6600

i

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-E2160-vs-Intel-Core2-Quad-Q6600

oczywiście najwięcej zyskasz przy operacjach które potrafią wykorzystać więcej niż 2 rdzenie procesora

 

Możesz też wymienić na procesor o wyższym taktowaniu niż E6600 lub Q6600. Wówczas większy będzie przyrost mocy obliczeniowej również przy operacjach nie korzystających z wielu rdzeni.

 

Pozdrawiam

AdamW

Chodzi o to że mam płytę główną ASUS P5VD2-VM i ona nie obsługuje Quad Core dlatego patrzę Core 2 Duo, narazie nie zmieniam platformy.

Ta płyta jest na mało wydajnym chipsecie VIA i wymiana procesora nie będzie tak efektywna jak np. na Asusie P5B (w lutym wyszedł do niej nowy BIOS, a płyta ma już 8lat!). Ale zmienić procesor możesz, na pewno zyskasz troche na wydajności, a procesory o których mówisz można kupić bez kłopotu  w cenie do 100zł.

Procesor powinien sobie poradzić z filmami 720p na YT. Zmiana jednego dwurdzeniowca na innego nie ma dużego sensu.

Karta graficzna ze sprzętowym wspomaganiem video byłaby tutaj bardziej efektywna, nawet zwykły HD 5450.

Dokładnie jak napisał @Odyniec_Stary. Mam jeden komputer Pentium 4 (jeden rdzeń) i z kartą Geforce 520 Youtube śmiga bez problemu w Full HD.

 

Ja mam E2180 i 720p chodzi bez żadnych problemów. Na dobrą sprawę można konwertować film i bez problemów przeglądać internet czy oglądać film:). Problem może leżeć w samej karcie graficznej.

Moja karta graficzna to nvidia 8600 gt 256 MB mam 2 GB RAM i Windows XP

Szału nie ma ale na tym sprzęcie powinny działać filmy w HD

Przeskanuj system pod kątem syfu, oczyść system ze zbędnych plików za pomocą programu CCleaner, zdefragmentuj dysk.

Zainstaluj też najnowsze dostępne sterowniki do karty graficznej.

filmy w HD działają owszem w 720p ale teraz pytanko czy jak bym wymienił ten procek na core 2 duo e6600 to czy 1080p będzie działać płynnie na youtube?

Włącz akceleracje sprzętową GPU a zapewne nawet przy aktualnym procesorze 1080p będzie ok.

W przeglądarce włącza się akceleracje gpu czy w jakiś sterownikach? Bo mam zaznaczoną akceleracje gpu w chrome

W przeglądarce. Choć jeśli masz grafikę zintegrowaną to nic nie zrobisz, fullhd nie będzie płynne, wiem bo mam taką samą płyte, dopiero jak kupilem Radka 5450 (za 33 z wysyłką) zrobiło się płynnie.

Ja mam P4 3.0 ghz z HT i Radka x1950 GT i mi bez problemu ciągnie filmy w hd i lajvy też :slight_smile:

procek E6700, 2.66 GHz, 1066FSB, L2:4MB, rev.B2 - będzie ok

sprawdź dysk czy to nie jest stara konstrukcja na 5400 obrotów. ew. wymiana na 7200 obrotów. 

twoja grafika jest ok ale możliwe że tylko potrzebujesz format C i nowy system.

Możesz też wejść do ustawień karty graficznej i przestawić żeby obraz był by generowany z karty graficznej albo z procesora  i wtedy będziesz mógł mieć większe FPS.