Oprogramowanie a firma

Witam,

Mam takie oto pytanie.

Czy komercyjne oprogramowanie, które chcę używać na laptopie na którym będę pracował (webdesign) MUSZĘ mieć zakupione na dane osobowe działalności gospodarczej? Tj. czy mogę zakupić je prywatnie, czyli na dane osobowe… imię, nazwisko adres zameldowania?

Pytam ponieważ w momencie otwarcia działalności i uzyskania wpisu do EDG chcę po prostu usiąść przed “firmowym” komputerem na którym mam oryginalne softy z licencją komercyjna i zacząć pracować. Nie chcę dopiero po uzyskaniu wpisu do rejestru zajmować się tą całą zabawą z zakupem programów i konfigurowaniem sprzętu.

Wiem, że przy ew. kontrolach wymagają faktur na oprogramowanie, stąd też moje pytanie:-)

Mam nadzieję, że dobrze wyłożyłem o co mi chodzi.

Bardzo proszę o pomoc.

PS Mam świadomość, że sobie nie odliczę wtedy sobie ich od podatku.

Pozdrawiam!

Rozumiem, że prowadzisz działalność jako osoba fizyczna.

  1. Faktury na firmę potrzebne Ci są tylko wtedy, jeśli zakup oprogramowania chcesz wciągnąć w koszty działalności tj. odliczyć od podatku. Jeśli kupisz jako osoba prywatna to nici z odliczeń. Biorąc pod uwagę ceny oprogramowania myślę, że warto poczekać. Jakiś czas temu wszystkie formalności (bez niesławnego jednego okienka) można było załatwić w góra 3 dni.

  2. Jeśli chodzi o legalność liczy się dowód zakupu (bez różnicy czy faktura na firmę czy rachunek) oraz odpowiednia licencja. Nie możesz np. kupić oprogramowania na licencji studenckiej lub do użytku domowego. Pozbywając się prawa do odliczeń idziesz na rękę państwu i nie będą się o to czepiać.

  3. Z tego co wiem to rachunki są anonimowe. Nie figuruje na nich imię, nazwisko czy adres zameldowania kupującego. Może chodzi Ci o rejestrację oprogramowania? Należy zarejestrować je na firmę.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Nie mam więcej pytań :slight_smile:

Pozdrawiam!