Oprogramowanie do wsadowej zmiany grafiki

Witam,

kochani od kilku godzin poszukuje programu ew. wtyczki lub skryptu do jakiegoś programu by zmienić kilkanaście tysięcy plików graficznych.

Posiadam pliki o rożnej wielkości i w różnej wielkości maja one pozostać, inaczej dałbym sobie rade.

Załóżmy mam pliki:

  • 500 x 700px

  • 300 x 1200px

  • 322 x 268px

Chcę zmienić wszystkie automatycznie tak, by z każdego wyszedł kwadrat przy czym węższy bok został powiększony o canvas size (wolna przestrzeń roboczą w kolorze białym).

Oryginał zdjęcia w środku, natomiast góra i dół lub boki poszerzone o białe pole no i całość w kwadracie.

Wiem, że można rozciągnąć zdjęcie, ale wtedy proporcje się popsuja i zdjęcie się popsuje.

Wiem również, że w PSie można zrobić to ręcznie zmieniając rozmiar obszaru roboczego - ale plików mam ponad 40tyś (1000h przy PC?).

Zaczynam się poddawać stąd też, prośba do Was o pomoc…

IrfanView- w batch conversion ma w zaawansowanych opcjach możliwość dodania canvas size, tylko nie wiem czy podziała tak jak chcesz.

XnView może? I inne przeglądarki grafiki…

Dziękuję za szczera pomoc, ale poradziłem sobie jakoś sam.

Napisałem prosty ActionScript do jednego z programów graficznych.

Niestety IrfaView, którego mam nawet w full wersji mam dobrze obcykanego, nie ma tej opcji, która bym chciał uzyskać.

XnView też nie daje rady.

Dziękuję za chęci i Pozdrawiam :wink:

Rzecz jasna - do zamknięcia.

Trochę odkryłeś koło na nowo. Sprawdziłem właśnie – w XnView są te opcje, których szukałeś (Zmień rozmiar obszaru roboczego + Pozycja). Menu Narzędzia → Konwertuj wiele plików → Przekształcenia.

Nie korzystam z IrfanView, ale nie sądzę, żeby tego nie miał :stuck_out_tongue: Anyway, gratulacje za wytrwałość.

@Wasacz, może i jest - ale czy spełnia wymagania pytającego?

Nie sprawdzałem dokładnie, ale w Irfanie jest chyba tylko możliwość takiego poszerzenia “na sztywno” tj. albo dodanie określonej liczby px z wybranej strony/stron, albo tez do określonego wymiaru width x height px.

W XnConvert chyba tez można tylko na sztywno wymiar ustawić, nie kojarzę jak w XnView to wygląda.

…a przypomnę, pytającemu chodziło o dopasowanie wyniku do obrazu wejściowego na zasadzie:

500x700px -> 700x700

300x1200px -> 1200x1200

322x268px ->322x322

Lepiej misiać niż sprawdzić?

nb721_Capture.JPG

A co do “obcykania full wersji” to mi się nawet pisać nie chce…

@JesperKyd, a Ty sprawdzałeś? -oj, chyba nie.

Przeczytaj jeszcze raz uważnie pierwszy post, następnie to co ja napisałem …na koniec zerknij w zaznaczone przez siebie Ustawienia czy aby na pewno jest tam taka opcja. :roll:

Najważniejsze, że