Oprogramowanie na Ubuntu

(Filipsko) #1

Witam.

Jestem linuxowym noobem, ale się uczę, i mam kilka pytań do osób bardziej w tym obeznanych.

Uruchomiłem LiveCD Ubuntu.

Pierwszy problem - pultpit wraz z fragmentem paska wykracza poza obszar monitora, co prawda mam regulację w monitorze, ale czy jeżeli wyreguluje go pod Ubuntu to z kolei zapewne będzie źle przy Windowsie.

// Już dałem sobie radę

Korzystałem z Firefoxa na LiveCD - Jednak czcionki są tam malutkie (i w ogóle treść stron). Jak to troszkę powiększyć?

Poszukuję programu pod windowsa który pozwoli mi wydzielić z mojej dużej partycji 10 GB wolnego miejsca na dysku pod Ubuntu. Chciałbym żeby był to program jak najprostszy, bez żadnych rejestracji itd.

/// Już załatwoine

Jak mogę uruchomić w najprostszy (jak najmniej wpisywania, klikania itd) sposób pod Ubuntu (jeżeli w ogóle mogę) te aplikacje:

Corel Photo Paint i Draw

Dreamweaver 8

AQQ

Total Commander

Gdybym miał jakieś problemy z instalacją thunderbirda to też napiszę, może w osobnym temacie.

Z góry dziękuję za pomoc, FilipS

(Monczkin) #2

Polecam

http://forum.ubuntu.pl/index.php

oraz

http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_pl

co do programów do windowsa - emulatory, zresztą potrzebne informacje znajdziesz w wyżej podanych linkach :slight_smile:

(Filipsko) #3

Ok. Dziękuję. Zauważyłem że jest GParted na LiveCD Ubuntu!

Czy za jego pomocą uda mi się bez straty danych wydzielić te 10 GB?

Złączono Posta : 05.10.2006 (Czw) 10:09

Dobra, zrobiłem to.

Po zatwierdzeniu akcji Nie stracę żadnych danych?

"Nieprzydzielonych 10.58 GB"

(Monczkin) #4

FilipS teoretycznie tak, jeśli nic nie namieszasz w czasie zakładania partycji.

Chcesz to zrobić na partycji z windowsem czy na innej, którą możesz wykorzystać ??

(Filipsko) #5

Mam partycję D:/ z Windą i E:/ z progsami.

Na D: mam winde, na E programy.

Na E było kilkadziesiąt GB wolnego. Wydzieliłem 10 GB. Jest to teraz zaznaczone jako "nieprzydzielone"

Nic nie powinienem chyba stracić?

(Monczkin) #6

Nie. Jeżeli wykorzystałeś wolne miejsce, to dane zostaną nienaruszone. Na wszelki wypadek warto przed tym zrobić kopie danych

(Filipsko) #7

Bardzo dziękuję, kompie najważniejszych danych mam, pierwszy problemik rozwiązany :slight_smile:

Złączono Posta : 05.10.2006 (Czw) 10:43

Założyłem temat na forum ubuntu.