Oprogramowanie na Ubuntu

Witam.

Jestem linuxowym noobem, ale się uczę, i mam kilka pytań do osób bardziej w tym obeznanych.

Uruchomiłem LiveCD Ubuntu.

Pierwszy problem - pultpit wraz z fragmentem paska wykracza poza obszar monitora, co prawda mam regulację w monitorze, ale czy jeżeli wyreguluje go pod Ubuntu to z kolei zapewne będzie źle przy Windowsie.

// Już dałem sobie radę

Korzystałem z Firefoxa na LiveCD - Jednak czcionki są tam malutkie (i w ogóle treść stron). Jak to troszkę powiększyć?

Poszukuję programu pod windowsa który pozwoli mi wydzielić z mojej dużej partycji 10 GB wolnego miejsca na dysku pod Ubuntu. Chciałbym żeby był to program jak najprostszy, bez żadnych rejestracji itd.

/// Już załatwoine

Jak mogę uruchomić w najprostszy (jak najmniej wpisywania, klikania itd) sposób pod Ubuntu (jeżeli w ogóle mogę) te aplikacje:

Corel Photo Paint i Draw

Dreamweaver 8

AQQ

Total Commander

Gdybym miał jakieś problemy z instalacją thunderbirda to też napiszę, może w osobnym temacie.

Z góry dziękuję za pomoc, FilipS

Polecam

http://forum.ubuntu.pl/index.php

oraz

http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_pl

co do programów do windowsa - emulatory, zresztą potrzebne informacje znajdziesz w wyżej podanych linkach :slight_smile:

Ok. Dziękuję. Zauważyłem że jest GParted na LiveCD Ubuntu!

Czy za jego pomocą uda mi się bez straty danych wydzielić te 10 GB?

Złączono Posta : 05.10.2006 (Czw) 10:09

Dobra, zrobiłem to.

Po zatwierdzeniu akcji Nie stracę żadnych danych?

“Nieprzydzielonych 10.58 GB”

FilipS teoretycznie tak, jeśli nic nie namieszasz w czasie zakładania partycji.

Chcesz to zrobić na partycji z windowsem czy na innej, którą możesz wykorzystać ??

Mam partycję D:/ z Windą i E:/ z progsami.

Na D: mam winde, na E programy.

Na E było kilkadziesiąt GB wolnego. Wydzieliłem 10 GB. Jest to teraz zaznaczone jako “nieprzydzielone”

Nic nie powinienem chyba stracić?

Nie. Jeżeli wykorzystałeś wolne miejsce, to dane zostaną nienaruszone. Na wszelki wypadek warto przed tym zrobić kopie danych

Bardzo dziękuję, kompie najważniejszych danych mam, pierwszy problemik rozwiązany :slight_smile:

Złączono Posta : 05.10.2006 (Czw) 10:43

Założyłem temat na forum ubuntu.