Oprogramowanie P2P - Zestawienie

Sieć ed2k :

:arrow: eMule

bef13d70bd6603a1m.jpg

Download :

http://www.emule-project.net/home/perl/ … m=download

Program eMule jest najpopularniejszym programem wspierającym sieć ed2k, posiada on również swoją wewnętrzną sieć KAD, która w połączeniu z ed2k, daje bardzo dobre rezultaty. Jest to sieć wielocentowa, gdzie informacje o poleżeniu plików na dyskach klientów, znajdują przechowywane są na wielu serwerach. Jest to sieć kolejkowa, użytkownicy zdobywają kredyty za wysyłanie plików co zmniejsza ich czasz oczekiwania w kolejce do następnego pliku. Największą zaletą tej sieci, jest posiadanie największej bazy plików

eMule Konfiguracja :

Prędkość pobierania : 0 kb/s (Czyli transfer nieograniczony, dzięki któremu może osiągać jak największe transfery)

Prędkość wysyłania : 10 kb/s (Jeżeli dysponujemy słabym łączem taka prędkość wystarczy, ponieważ mamy juz wtedy możliwość nieograniczonego transferu. Natomiast, jeżeli mamy lepsze łącze zwiększamy według uznania)

Ilość źródeł : Dla najsłabszego łącza ustawiamy 500 (128 kb/s) a maksymalną zalecaną prze zemnie ilością to 900.

Ilość połączeń : Optymalnym ustawieniem w tym wypadku jest od 800-1000 połączeń W zupełności wystarczy.

Głównie działanie programu eMule opiera się na serwerach ed2k , po podłączeniu do danego serwera, każdemu użytkownikowi przypisywany jest identyfikator (który jest obliczany według wzoru). Jeżeli wynik jest większy od stałej to zostaje przypisany nam High ID, jeżeli mniejszy to Low ID.

ID nie wpływa bardzo znacząco na prędkości pobierania, ale zmniejsza okres czekania w kolejkach oraz umożliwia użytkownika z High ściągać od użytkowników z Low ID.

Aby otrzymać High ID należy spełnić kilka warunków:

-Musimy mieć w pełni odblokowane porty na których pracuje program ( Domyślnie 4662 TCP i 4672 UPD ). Jeżeli posiadamy Neostrade nie mamy z tym problemów, ale gdy korzystamy z sieć LAN jesteśmy zmuszeni poprosić Admina sieci o odblokowanie nam portów.

-Poprawne ustawienie firewall. Ponieważ mimo odblokowanych portów firewall może je blokować, ale także zakłócać prawidłową pracę programu.

:arrow: eDonkey2000

073996a095fbe2a4m.jpg

Download :

http://edonkey2000.com/downloads.php

eDonkey2000 to oryginalny klient sieci o tej samej nazwie zwanej inaczej (ed2k), oraz posiada obsługę bez serwerowej sieci Overnet. Mimo wcześniejszych pogłosek program jest dalej rozwijany, najnowsza wersja dalej posiada oprogramowanie szpiegujące, najbezpieczniej instalować program z odłączonym kablem sieciowym i po instalacji usunąć szkodniki..

eDonkey2000 Konfiguracja:

Network :

Limit Download Speed : 0 kb/s (Prędkość nieograniczona )

Limit Upload Speed : 0 kb/s ( W zależności od posiadanego łącza można zmniejszyć )

Line Down Speed Hint : Identyczna liczba co w oknie Limit Download Speer.

Maximum Connections : 150 ( W zupełności rozsądna ilość połączeń, w przypadku podania większej liczby można spodziewać się zapchania łącza )

TCP Port : W razie zablokowanych portów można opuścić jeżeli mamy możliwość odblokowania to odblokowujemy port 4662 lub 5662 na protokole TCP.

UDP Port : Generowany wraz ze startem programu, nie ma znaczenia na prędkość działania.

Sieć Torrent :

Sieć torrent to najpopularniejsza z sieci wielocentowych , czyli takich gdzie informacje o położeniu pliku na dyskach klientów znajdują się na wielu serwerach. Swoją popularność sieć zdobywa dzięki ogromnej bazie plików oraz szybkości działania. Ponieważ pliki wysłane są z komputera na komputer dzięki czemu nie występuje spowolnienie. Do najpopularniejszych programów nalezą uTorrent, Azureus oraz BitComet.

:arrow: Azureus

3b92f6e0014d2240m.png

Download:

http://azureus.sourceforge.net/download.php

Klient oparty na Javie, przez co jest pamięcią żerny i nadaje się dal dość dobrych komputerów. Mimo tego pozwala on na największą konfiguracje i co za tym idzie największe osiągi. Do pracy potrzebuje on odblokowanych portów w zakresie 6881-6889. Mimo to zalecane jest posiadanie odblokowanych portów z zakresu 49152 do 65535, dlaczego polecam lekturę.

Azureus Konfiguracja

Transfer :

Globalna maksymalna prędkość wysyłania : 0 kb/s ( Nieograniczona prędkość, w razie słabszego łącza zmniejszamy odpowiednio.

Globalna prędkość pobierania : 0 kb/s (Prędkość nieograniczona )

Ilość połączeń wychodzących na Torrent : 3-5 ( Inne ustawienia spowalniają znacząco łącze )

Maksymalna ilość połączeń na Torrent : 200

Globalna ilość połączeń : 500 ( Jak w przypadku innych programów nie polecam ustawienia większej liczby)

Kolejkowanie :

Maksymalna ilość pobieranych plików : 10 (Oczywiście ustawienie zgodnie z wola )

Liczba aktywnych Torrentów : 5

Serwer :

Najważniejszą opcją jest ustawienie odblokowanego portu z zakresu 49152 do 65535.

Wtyczki

W zakładce tej znajdują się konfigurację zainstalowanych wtyczek.

Wtyczki dostępne tutaj.

:arrow: uTorrent

24522f84cd3c0fa9m.jpg

Download:

http://utorrent.com/download.php

Klient posiadający coraz większą ilość nowych użytkowników, program cechują bardzo mały rozmiar, istnieje wersja instalacyjna do rozpakowania. Posiada on obsługę sieci DHT która stała się mało popularna i z powodzeniem możemy ją wyłączyć. Program pobiera bardzo małą ilość pamięci przez co nie obciąża systemu.

Konfiguracja uTorrent

Sieć

Port dla połączeń przychodzących : Jeżeli nie mamy zamiaru korzystać z sieci DHT to zablokowanym portem się nie przejmujemy ponieważ klient ten świetnie radzi sobie z omijanie NAT.

Włącz mapowanie portów UPnP : Zaznaczone

Dodaj uTorrent do wyjątków Zapory Internetowej : Zaznaczone

Globalny limit wysyłania : 0 kb/s

Globalny limit pobierania : 0 kb/s

Szyfrowanie protokołu : Wyłączone (Niektóre Trackery zwracają błąd w przypadku innych ustawień )

Pozwalaj na połączenia nie szyfrowane : Koniecznie Zaznaczone

Torrenty :

Całkowita maksymalna ilość połączeń : 500

Maksymalna ilość połączonych peerow na torrent : 50

Otwórz dodatkowe połączenie, gdy szybkość wysyłania 90% : Zaznaczone

Sieć Direct Connect :

Jest to również sieć wielocentowa, znacznie mniej popularna niż ed2k. Sam program Direct Connect jest to komunikator który pozwala na przesyłanie plików między użytkownikami. Najpopularniejszym zmodyfikowanym pod kątem udostępniania plików jest DC++. Informacje o położeniu plików znajdują się na specjalnych serwerach Hubach, aby dołączyć do niektórych musimy udostępnić odpowiednią ilość danych. Ilość danych jest największą zaleta tej sieci, mimo to posiada kilka dużych wad jak na przykład straszne zapychanie łącza niepotrzebnymi połączeniami.

:arrow: DC++

eec2d9ae66c68810m.jpg

Download:

http://dobreprogramy.com/index.php?dz=2id=448t=46v

Jest to najpopularniejszy program w sieci Direct Connect, który cieszy się wielkim powodzeniem wśród użytkowników. Jego największymi zaletami jest przejrzysty interfejs łatwość w konfiguracji, stabilność działania , oraz szybkość i małe wymagania sprzętowe.

Istnieje wiele rodzajów modyfikacji oraz osobnych klientów wspierających sieć Direct Connect. Wszelkie informacje znajdziemy tutaj .

Konfiguracja DC++

Konfiguracja najnowszej wersji 0.69

Connection Settings

Ustawienia w tej zakładce wpływają na osiągi i funkcjonowanie programu. Musimy zaznaczyć, jedną z czterech opcji charakteryzujących nasze łącze :

Direct Connect – Połączenie bezpośrednie, nie przechodzące przez żaden router. ( Dla użytkowników Neostrady)

Firewall with UPnP – Połączenie dzielone, gdzie porty odblokowujemy na komputerze udostępniającym nam Internet ( Dla użytkowników rozłączonych wszelkiego rodzaju połączeń DSL itp. )

Firewall with manual port forwarding – Połaczenie przechodzące przez router, gdzie mamy pełna swobodę w działaniu programu.

Firewall (Passive) – Połączenie w sieci LAN z zablokowanymi portami.

Ports – Należy wpisać tutaj odblokowane porty dla protokółów TCP i UPD, klient obsługuje porty z zakresu 1025 – 32000.

Temat zamknięty. Jeśli masz jakieś sugestie, pytania czy inne - skontaktuj się z autorem tego tematu poprzez kanały prywatne.

Więcej informacji można uzyskać w tym temacie:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=63241