Oprogramowanie producenta laptopa

(Sumek) #1

Witam.

Mam pytanie odnośnie "opłacalności", niezbędności trzymania oprogramowania zainstalowanego przez producenta na laptopie. Niektóre programy są przydatne jak np. ochrona baterii ale czy lepiej zainstalować system z oprogramowaniem producenta czy wyrzucić taki system i zainstalować czysty Windows bez oprogramowania producenta oraz bez możliwości jego instalacji(instalacja oprogramowania do ochrony baterii tylko na systemie od producenta, Dysk Recovery).

(goomish) #2

IMO, poza nielicznymi wyjątkami lepiej instalować "czysty" system, bez pierdułek dodawanych przez producenta. ALE! bardzo ważne jest, żebyś zanim wykosisz starą, OEM-ową wersję systemu zrobił gdzieś na boku kopię zapasową, obraz partycji, czy coś... tak, aby w każdej chwili można było wrócić do starego systemu.

A jak nie, to przynajmniej upewnij się, że jesteś w stanie zdobyć wszystkie niezbędne dla danego laptopa sterowniki. Najlepiej ze strony jego producenta, albo z jakichś znanych i zaufanych stron.

(Sumek) #3

Zrobiłem kopię dysku Recovery na 4 płytach DVD.

Jakie są to wyjątki?

Podobno przy instalacji systemu można wyłączyć daną usługę i wtedy żaden dodatkowy program producenta oprócz office, antywirusa itp. nie będzie się instalował. Czy już lepiej czysty system? Lub też programy np. w przypadku sony producent dostarcza oprogramowanie "VAIO Applications Uninstaller" gdzie usuwa to czego nie chcemy. Noi nie wiem a nie chcę czegoś popsuć.

(Bdogieros) #4

to wszystko zależy od twoich preferencji, ale ja bym instalował czysty i doinstalował to co potrzębuję

(MłodyWilk) #5

Programy od producenta sobie daruj, zadbaj tylko o najnowsze sterowniki, ale bez dodatkowych aplikacji.

(Sumek) #6

A co np. z niedziałającym oprogramowaniem battery checker? Jest ono zbędne?

(prz3m3k84) #7

Najlepiej postaw czysty system + konieczne oprogramowanie od producenta, takie jak do obsługi klawiszy multimedialnych itp. Resztę sobie daruj.

(Sumek) #8

Dobra, dzięki:)

Jeszcze jedno pytanie przez oprogramowanie producenta zaktualizował się bios to po usunięciu systemu będę mieć nadal najnowszą wersje biosu czy muszę ściągnać i zainstalować?

(system) #9

BIOS będziesz miał nadal taki, jaki jest aktualnie.

-- Dodane 14.02.2011 (Pn) 17:31 --

http://slimcomputer.com/ Jeśli chcesz pozbyć się niepotrzebnego oprogramowania, pobierz, zainstaluj, uruchom i zeskanuj. Zaproponuje usunięcie, to usuń co niepotrzebne. Reinstalacja będzie zbędna.