Oprogramowanie producenta laptopa

Witam.

Mam pytanie odnośnie “opłacalności”, niezbędności trzymania oprogramowania zainstalowanego przez producenta na laptopie. Niektóre programy są przydatne jak np. ochrona baterii ale czy lepiej zainstalować system z oprogramowaniem producenta czy wyrzucić taki system i zainstalować czysty Windows bez oprogramowania producenta oraz bez możliwości jego instalacji(instalacja oprogramowania do ochrony baterii tylko na systemie od producenta, Dysk Recovery).

IMO, poza nielicznymi wyjątkami lepiej instalować “czysty” system, bez pierdułek dodawanych przez producenta. ALE! bardzo ważne jest, żebyś zanim wykosisz starą, OEM-ową wersję systemu zrobił gdzieś na boku kopię zapasową, obraz partycji, czy coś… tak, aby w każdej chwili można było wrócić do starego systemu.

A jak nie, to przynajmniej upewnij się, że jesteś w stanie zdobyć wszystkie niezbędne dla danego laptopa sterowniki. Najlepiej ze strony jego producenta, albo z jakichś znanych i zaufanych stron.

Zrobiłem kopię dysku Recovery na 4 płytach DVD.

Jakie są to wyjątki?

Podobno przy instalacji systemu można wyłączyć daną usługę i wtedy żaden dodatkowy program producenta oprócz office, antywirusa itp. nie będzie się instalował. Czy już lepiej czysty system? Lub też programy np. w przypadku sony producent dostarcza oprogramowanie “VAIO Applications Uninstaller” gdzie usuwa to czego nie chcemy. Noi nie wiem a nie chcę czegoś popsuć.

to wszystko zależy od twoich preferencji, ale ja bym instalował czysty i doinstalował to co potrzębuję

Programy od producenta sobie daruj, zadbaj tylko o najnowsze sterowniki, ale bez dodatkowych aplikacji.

A co np. z niedziałającym oprogramowaniem battery checker? Jest ono zbędne?

Najlepiej postaw czysty system + konieczne oprogramowanie od producenta, takie jak do obsługi klawiszy multimedialnych itp. Resztę sobie daruj.

Dobra, dzięki:)

Jeszcze jedno pytanie przez oprogramowanie producenta zaktualizował się bios to po usunięciu systemu będę mieć nadal najnowszą wersje biosu czy muszę ściągnać i zainstalować?

BIOS będziesz miał nadal taki, jaki jest aktualnie.

Dodane 14.02.2011 (Pn) 17:31

http://slimcomputer.com/ Jeśli chcesz pozbyć się niepotrzebnego oprogramowania, pobierz, zainstaluj, uruchom i zeskanuj. Zaproponuje usunięcie, to usuń co niepotrzebne. Reinstalacja będzie zbędna.