Oprogramowanie/skrypt do robienia kopii dysku 1:1 podczas pracy w systemie

Hej,
czy istnieje fizyczna możliwość automatycznego wykonywania kopii dysku twardego (nie pojedynczych plików, a całości, tak jak robi to np. Clonezilla) mając uruchomiony jednocześnie Windows (bez konieczności restartu systemu, bootowania Linuksa z Clonezillą itp)? Jeżeli istnieje taki skrypt/oprogramowanie i dodatkowo ma ono możliwość ustawienia harmonogramu tworzenia kopii i zapisu jej na dysk sieciowy, to chętnie bym się takim programem zainteresował.

Macrium Reflect, Veam i pewnie jeszcze trochę takich które potrafią wykorzystać VSS …

Jeśli nawet taki jest (a na pewno jest) to zdecydowanie odradzam takie rozwiązania. Sam pomyśl ile trwa kopiowanie całego dysku (nawet SSD) i się zastanów ile plików przez ten czas zmieni uruchomiony system. Dojdzie do sytuacji, że część plików w kopii będzie w starszej wersji, a część w nowszej. Pal licho jeśli to będą nieistotne pliki, ale przy systemowych mogą pojawić się jakieś konflikty.

Zawsze może robić tylko kopię z plików, które uległy zmianie, w sensie kopię różnicową/przyrostową zamiast pełnej.

1lajk

Żeby tylko nie był to przypadek jak z powiedzenia, że ludzie dzielą się na tych którzy robią kopie, tych którzy będą robić kopie, oraz tych którzy myślą, że robią kopie :wink:

Ja używam służbowo i prywatnie Veeam. Jest za darmo i robi kopie tak jak chcesz na dysk lokalny czy NAS.