Oprogramowanie w instutycjach publicznych

Mam taki problem:

naprawiam w pewnej szkole (publicznej) komputery, te które obecnie większość szkoł dostają od EFS (unia europejska).

Nie jestem serwisantem, ale byłym uczniem tej szkoły. Mam zgodę dyrektora na taką “działalność”.

Mam wziązku z tym pytanie: Jaki rodzaj licencji mogę używać w takich komputerach??

I jakiego av mogę zainstalować na tych komputerach??

Zapewne będzie to freeware z wyłączeniem zastosowań komercyjnych oraz GPU. Każdą licencję należy jednak przeczytać z osobna.

Niestety szkoła nie może stosować legalnie takiego oprogramowania.

Nowsze pracownie dostarczane są już z AV na pokładach (ostatnio była ta chyba Arcavir).

Z darmówek trudno coś znaleźć.

Avast , Avira , AVG , RISING Antivirus nie można.

Comodo Internet Security 3.5.57173.439 jest free ale trzeba by poczytać szczegółowe zasady licencji i musiał byś poświęcić trochę czasu na konfigurację zapory na klientach, albo całkiem zrezygnować z niej podczas instalacji, a na serwer to zdecydowanie za słabe rozwiązanie.

Jeżeli interesuje Cię płatne oprogramowanie to polecam NODa (mają co raz jakieś promocje dla edukacji) i sam korzystam z tego rozwiązania zarówno na servie jak i stacjach uczniowskich. Tak samo Kasperski ma ciekawe oferty dla edukacji: niedroga licencja dla szkoły z możliwością instalacji AV nawet chyba do 100 stanowisk.

http://www.kaspersky.pl/products.html?s=edu_gov_spec

Serdeczne dzięki za link do Kaspersky’go :slight_smile:

Niestety tylko do serwerów, a w “mojej” szkole jest tylko 1 serwer, 12 komputerów (1 serwer, 1 laptop i 10stanowisk uczniowskich).

Na serwerze zainstalowany jest ArcaVir,ale nie dokońca tadzi sobie z problemami(tak twierdzi opiekun tej dużej pracowni).

A te komputery(kolejne 4), które chce zabezpieczyć są niezależne od tamtych.

Mam jeszcze pytanie dot. programów ComboFix i CCleaner

Czy z nich moge korzystać?? O CCleaner wydaje mi się, że tak, a co z CF??

Obydwa na licencji freeware bez wyłączenia zastosowań komercyjnych, więc można śmiało korzystać.

Dzięki serdeczne

Masz duuużego plusa u mnie :PP

mam jeszcze jedno pytanie:

jaką przeglądarke poza IE mogę zainstalować??

Firefoksa, Operę, Chrome’a - co Ci się podoba.

Dzięki serdeczne

Tylko wczoraj dyrketorka tej szkoły powiedziała, że nie można instalować żadnego oprogramowania, które nie jest zgodnie z wymaganiami unii.

Czy to prawda? Dyrektorka nie jest zorientowana, ściemnia czy taka jest prawda??

Jeśli tak to jaki soft mogę zainstalować??

mroczny30 , Zignoruj to po prostu. Niektórzy nauczyciele u mnie mówią, że zniszcze komputer klilkając w menu start. :stuck_out_tongue: Opery nie możesz zainstalować, bo nie da się tego zrobić na koncie z ograniczeniami. Firefox da się, ale musisz wybrać folder w którym chcesz zainstalować. Chrome też pewnie nie w chodzi w grę, bo podczas instalacji nie można wybrać, gdzie chcesz zainstalować.

A jakie oprogramowanie nie jest zgodne z wymogami unijnymi ??

W takim układzie musisz poczytać szczegółowe warunki pracowni dostarczanych w ramach EFSu.

A masz jakiś dostęp do takich papierków?? Bo ja szukałem ale wszędzie znajduje tylko regulamin ICIM (dla uczniów).

Olać też tego nie mogę, co jak co, ale zależy mi, żeby panowie z niebieskim nie przyszli do szkoły, a tam pewnie na mnie wskażą.

Poza tym ja mam dostęp do kont Administratora( aktualizacje już zainstalowałem, łącznie z sp3) , ale nie chce robić czegoś wbrew prawu.

Ja nie mam pracowni z EFS więc niestety nie mam takowych dokumentów, no ale skoro szkoła dostała pracownię to i powinna dostać kompletną dokumentację.

Pogadam tylko w wicedyrektorem (on jest bardziej zorientowany niż dyrka), może będzie coś więcej wiedział, albo w papiery pozwoli zajrzeć.

Jeśli czegoś się dowiem to podzielę się wiedzą z “resztą klasu”;P.

Z tego co pamiętam, licencja na pracownie EFS nie pozwala jedynie na fizyczną dezintegrację sprzętu przez okres 5 lat i bodajże nie pozwala na usunięcie systemu Windows w tym okresie. Pracownię można również rozbudowywać.

dzięki :slight_smile:

i to też się przyda :stuck_out_tongue:

“na usunięcie Windows” czy wchodzi w to również formatowanie dysku i ponowna instalacja Windy??

Nie, instalacja innego OS, niż ten co był dostarczony razem z pracownią, w rachube wchodzi ewentualnie upgarade, lub w niektórych przypadkach downgarade.