Oprogramowanie zasilania bookteta Nokia 3G

Mam ten niby pancerny booklet  Nokii 3G który ma owszem aluminiową obudowę korpusu, ale klapa ze szklanym wyświetlaczem jest z plastiku pomalowanego w kolorze szarym. 

Booleta Nokia 3G (mały netbook – ekran 10,1 cala), ma on z obu stron  na przegubie zawiasowym  łączącym wyświetlacz z korpusem wskaźniki  diodowe  :

wzkaźniki.jpg

wzkaźniki.jpg

 

W domu dla oszczędzenia baterii używam bookleta tylko na zasilaniu zewnętrznym przy włożonej baterii  (pozycja 3 i 2).  Chociaż nie jestem pewny tych oszczędności ponieważ wskaźnik naładowanej do 100% baterii nie gaśnie.

  1. Ostatnio niestety wskaźnik baterii zaczął cały czas migać tj. świecić przerywanym czerwonym światłem i booklet przełączał się tylko na zasilanie bateryjne mimo włączonego zasilania zewnętrznego. Zauważyłem, że ten stan migania czerwonym światłem był poprzedzony jednym mrugnięciem niebieskiego wskaźnika zasilania zewnętrznego.

  2. Czy wskaźnik baterii (niebieski) nie powinien zgasnąć gdy poziom  jej załadowania osiągnie 100 % ?  Nie zgaśnięcie wskaźnika baterii (po osiągnięciu poziomu zasilania 100 %), chyba wskazuje to na ciągłe zasilanie bookleta tylko z baterii, mimo aktywnego zasilania sieciowego, co przyczynia się do szybszego jej zużycia.
    Rozumiem, że bateria  (nie pracująca) załadowana do 100% nie może  takiego stanu utrzymywać cały czas, ale np. te 15 minut powinna i wskaźnik baterii powinien zgasnąć, lub powinien np. przybrać inny kolor.

  3. Dlaczego nie można włączyć bookleta z zasilania zewnętrznego bez obecności baterii w booklecie ?

  4. Gdy booklet jest włączony i jest też zasilanie zewnętrzne to mogę  wyjąć baterię z bookleta  tylko jak bateria jest naładowana powyżej 20 % (wskaźnik baterii jest niebieski), jak bateria jest naładowana poniżej 20% , to przy próbie wyjęcia zasilania zewnętrznego – booklet  się wyłącza – dlaczego ?

    

Skąd myśl, że z powodu zastosowania lotniczego stopu aluminium ten sprzęt jest pancerny ? (to tak na marginesie)

Zaczynając od końca:

ad 3. zgodnie z instrukcją producenta, nie jest zalecane, by wyjmować akumulator jeśli jest naładowany co najmniej do 50%.

ad 2. powinien, ale w kilkuletnim sprzęcie, osiągnięcie takiego poziomu może być po prostu niemożliwe do osiągnięcia. Akumulator - nawet litowo-jonowy się zużywa. Natomiast “nie zgaśnięcie” wskaźnika baterii nie oznacza wcale że “zasilanie jest z baterii”. Sprzęt jest zasilany z zasilacza, a bateria jedynie się ładuje - i jak już wspomniałem, nie jest w stanie osiągnąć poziomu naładowania, które umożliwiłoby kontrolerowi uznanie że została naładowana w 100%

ad. 1 zgodnie z instrukcją, oznacza to że kontroler wykrył iż bateria ma albo niski poziom naładowania (bodajże poniżej 8 %), albo że parametry akumulatora znacząco odbiegają od normy zapisanej w pamięci kontrolera - i tym samym komunikuje on o konieczności wymiany akumulatora. Tak na marginesie - kontroler ma ustawiony próg na bodajże 300 cykli ładowania …

 

Co do oszczędności zaś … to dziwna sprawa - bo niby co takie użytkowanie ma oszczędzać ? Jeśli zamierzałeś oszczędzać akumulator, to trzeba było go naładować nieco ponad 50%, wyjąć i odłożyć w suche miejsce. Tylko jaki jest sens użytkowania sprzętu mobilnego bez baterii ? To trochę tak, jakby po każdej trasie zdejmować opony …

 

 

 

Problem z zasilaniem zniknął zniknął po zastosowaniu zasilacza 19 V na 4,5A.

Okazuje się że oryginalny reklamowany zasilacz do Nokii 3G Booklet ma na wyjściu tylko 1,58 A przy 19V.

Bateria jak bateria ma już 41,2% zużycia,  wydaje się gdybym stosował zasilacz z większym możliwym natężeniem to nie byłoby problemów i bateria  byłaby mniej zużyta.  Tak na marginesie co  oznacza słowo URGENT bowiem program HDD Live tak wskazuje na dysk twardy  ?

Czy zastosowano metal (stop aluminium lotniczego) do obudowy Nokii 3G Booklet  ?

Owszem tak, ale  nie na obwodzie szklanego ekranu - wyświetlacza. Tam jest tylko tworzywo pomalowane na kolor szary imitujący stop aluminium. Stop aluminium jest tylko na wierzchu bookleta obok klawiatury i gładzika oraz pod spodem bookleta  w sąsiedztwie baterii.