Optymalizacja dokumentów strony WWW

Cześć,

Ostatnio dość dużo czasu poświęcam tworzeniu stron WWW, takich stron robionych od zera, od pustego pliku tekstowego. Dużo korzystam z różnych poradników, skryptów, kawałków kodu. Kilka razy spotkałem się z takimi praktykami np. w JS, że gdy pobieram taki skrypt, to znajdują się tam dwa pliki- jeden z ładnie ułożonym kodem drugi tak jakby w “jednej linii”.

  1. Czy taka praktyka ma jakoś przyspieszyć wykonywanie skryptów?

  2. Czy można optymalizować tak dokumenty HTML, PHP, CSS?

  3. Czy są do tego jakieś programy?

  1. Tak, taka praktyka ma na celu przyśpieszyć wykonywanie skryptów.

  2. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby dokument HTML, pisać w jednej linijce. Z JS(nie wiem dokładnie, ale cyba po coś się stosuje _ ; _ ) i CSS tak samo.

  3. Co do CSS zapoznaj się z LESS-em, on kompiluje cały kod CSS do jednej linii. W necie jest dużo TuTków :wink:

Dodane 02.10.2013 (Śr) 21:24

Sam też zaczynam przygodę z webmasterstwem, więc w razie problemów możesz pisać na PW :wink:

1 - Taka praktyka ma na celu przyspieszenie pobierania plików - pozbywasz się zbędnych znaków.

2 - Dokumentów php nie ma sensu, natomiast html/css/js/itp. jak najbardziej.

3 - Zamiast programów lepiej napisać sobie skrypt w np. php, który parsuje stronę przed wyświetleniem.Odwiedzający widzi kod np. w jednej linijce, bez komentarzy, bez zbędnych spacji itp., a Ty masz dalej oryginał w jednym pliku.

Taka optymalizacja ma na celu zmniejszenie rozmiaru pliku a co za tym idzie zmniejszenie czasu pobierania go przez użytkownika. Często (jeżeli jest to możliwe) pliki js łączy się w jeden i wtedy dopiero optymalizuje.

Inne sztuczki na optymalizację stron to np. łączenie grafik w jedną całość, przycinanie zdjęć przed wysłaniem do użytkownika itp.

Taka technika nazywa się CSS Sprites :wink:

Dobra, dzięki wielkie. Wasze odpowiedzi w zupełności wyjaśniły mi wszystko co chciałem wiedzieć. :slight_smile:

wydłużają ich wykonywanie :stuck_out_tongue:

Co do wspomnianego przez mario@ parsowania przez php. Lepiej sobie stworzyć cache i nie parsować ich za każdym razem (zmniejsza to obciążenie serwera). Zmieniasz zmienne / klasy itd na jednoliterowe zmniejszając wagę całej strony. Co do css sprites, warto też ładować tylko to co potrzebujesz (przy dużej witrynie ładowanie wszystkich grafik do jednego pliku mija się z celem). Możesz też je wysłać w formie tekstowej / łącząc to czego aktualnie potrzebujesz po stronie serwera.