Optymalizacja mojego grata

Witam. Mam 4 - letni komputer z Vistą (widać zresztą w podpisie), który strasznie muli. Zauważyłem, że dużo RAMu zużywa svchost.exe odpowiedzialny za:

  • Wykrywanie sprzętu powłoki (ShellHwDetection)

  • Windows Update (wuauserv)

  • Użytkowanie aplikacji (AeLookupSvc)

  • Usługa profilów użytkowników (ProfSvc)

  • Usługa powiadamiania o zdarzeniach systemowych (SENS)

  • Usługa inteligentnego transferu w tle (BITS)

  • Serwer (LanmanServer)

  • Przeglądarka komputera (Browser)

  • Pomoc IP (Iphlpsvc)

  • Moduły obsługi kluczy Ipsec IKE i AuthIP (IKEEXT)

  • Menedżer połączeń obsługi Dostęp Zdalny (RasMan)

  • Logowanie pomocnicze (seclogon)

  • Instrumentacja zarządzania Windows (Winmgmt)

  • Harmonogram zadań (Schedule)

  • Harmonogram klas multimediów (MMCSS)

Dużo procesora używa:

  • Instalator modułów systemu Windows (TrustedInstaller)

Miałbym prośbę: która z usług za co odpowiada? Co wyłączyć, czego lepiej nie? Zauważyłem też, że sporo zasobów zużywa Usługa Kaspersky Anti - Virus (AVP), czyli Kaspersky Internet Security 2011. Z czwórki pakietów: Kaspersky Internet Security 2011, Norton Internet Security 2011, G Data Internet Security 2011, McAfee Internet Security 2011 który pakiet jest najmniej zasobożerny?

http://www.google.pl/search?q=us%C5%82ugi+windows+vista+wy%C5%82%C4%85czanie&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

Co do pakietu zabezpieczającego ja korzystam z Comodo IS i bardzo sobie chwalę. W zasadzie to pomimo iż antywirusa tez mam zainstalowanego to korzystał głównie z firewalla i modułu defence+. Zero problemów.

Co do usług, które może wyłączyć zwykły (niezaawansowany) użytkownik, to są to na 100%:

  • Menedżer połączeń obsługi Dostęp Zdalny (RasMan) - odpowiada za podłączenie się do twojego komputera z innego komputera podłączonego do sieci. Jest to narzędzie przeznaczone głównie dla administratorów sieci i serwisantów, ale zwykły użytkownik też może mieć z niego pożytek (jednak oprócz mnie znam może z 5 osób, które korzystają ze zdalnego pulpitu)

  • Logowanie pomocnicze (seclogon) - odpowiada za pozycję w menu kontekstowym “Zaloguj jako” albo “Uruchom jako”. Przydatne, gdy pracuje się na koncie użytkownika i gdy od czasu do czasu trzeba uruchomić np jakiś konkretny program z prawami administratora. Jednak przeciętny użytkownik i tak pracuje na koncie admina (ewentualnie z włączonym UAC) tak więc usługę tą można również wyłączyć.

Reszty bym nie ruszał.

Za pomoc bardzo dziękuję, tylko mam pytanko - jeśli chcę uruchamiać ręcznie raz na miesiąc Windows Update, to mam oprócz ustawienia usługi Windows Update na ręczny wyłączyć (zatrzymać) ją?

Tak. A co do zabezpieczeń - polecam Nod32. Napisany w asemblerze, jest naprawdę szybki i bezpieczny.

Możesz także spróbować z szybkim pendrivem i podłączyć go tak, aby współpracował z przyspieszeniem ReadyBoost - u mnie na 7-demce dało nie dużego, ale zawsze kopa :slight_smile: A chyba każdy procent jest ważny :slight_smile: