Optymalizacja nowego sprzętu - Ryzen

Cześć, ostatnio zrobiłem mały upgrade komputera, wymieniłem procesor, płytę, ram, dorzuciłem ssd i zainstalowałem win 10. Niby wszystko fajnie, ale mam wrażenie, że nie wyciskam, z tego zestawu to co najlepsze.

Zestaw:
Ryzen 3 2200G
Asus Prime A320M-K
8GB Ram ddr4 3000MHz G Skill (1 kość)
Rx 570 4gb sapphire pulse

Jeśli chodzi o fpsy w grach to nie zauważyłem dużej różnicy od mojego starego i3-4130, co mnie strasznie zdziwiło.
Instalowałem sterowniki, ustawiałem taktowanie ramu w biosie, czyszczenie dysku itp Ale nadal to samo.
Trochę irytuję mnie, że na takim sprzęcie mam 50fps na niskich w AC Unity.
Może ktoś doradzi, co z tym zrobić, żeby to działało jak należy, bo wiem, że potrafi być lepiej.
Kręcenie procesora raczej nie wchodzi w grę. (Chyba, że ta płyta da radę i ktoś mnie pokieruje jak to zrobić.)

Tutaj typek ma 60 fps na ultra, na takim samym sprzęcie (no tyle, że ma dual channel, ale nie wierzę, żeby robiło to aż taką kolosalną różnicę.) - https://www.youtube.com/watch?v=IU0Dzv2Qb4I&t=4s&ab_channel=RezaNauma

Jeżeli Ty masz 53 w single, on 60 w dual, to właśnie jest te 10-15% straty za pojedynczą kość-> standardowo.

Ryzen 3100 wymiana.

On ma 60 fps na ultra settings, ja 50 na niskich.

Teraz sprawdziłem i mam mniej fps w Wiedzminie 3 niż miałem wcześniej i jeszcze spadki do 20 fps XD

Dopiero co kupiłem ten i nie mam pieniędzy na zmienianie od razu, ten ma mi wystarczyć na pół roku min.

Nawet lepiej, w ciągu 14 dni oddasz i wymiensiz na porządny procesor. 2200G jest o lekko 30% słabsze od 3100, a kosztuje tyle samo.

I to właśnie jeden z powodów Bootlenecka i spadków u Ciebie.

Drugi to 8 GB RAM w jednej kości, gdy on ma 16 w 2 kościach.

Trzeci to niedokładne oglądanie filmu. Na ulicach w mieście jemu FPS też spadają i widać 100% obciążenie procesora, patrz punkt 1. :slight_smile:

Last but not least: wideo ma 1,5 roku, optymalizacja gry mogła się zmienić.

Jesteś pewien, że pamięć pracuje z pełną prędkością? Profil XMP w UEFI włączony?

Kupiłem używkę, używka 3100 jest 200zł droższa.
Typek ma 8gb w 2 kościach nie 16.
Cały czas mówię, że to są ustawienia ULTRA, na niskich miałby pewnie koło 100.
Gra jest stara i nie wychodzą do niej żadne update.

Wygląda na to, że tak.

… i co z tego, ze ULTRA? Dla karty Ustawienia Ultra/NIskie nie mają w Waszym przypadku znaczenia, bo ona nie pracuje na 100%, buja sie tam koło 60%-70%, gdyż ją procek blokuje.

Zresztą zobacz Twój screen :+1:

Procek jest 100% obciążony i karta to samo, tu się nie wyciągnie nic więcej.
Powinieneś zacząć na 100% od dołożenia RAM, to CI da zysk, sprawdź XMP w BIOS i powiedz, na czym masz gre i system, czy oba ssd, czy dwa, czy jeden etc.?

… ale zmieniły sie sterowniki do karty, wersja Windowsa etc. To moze mieć wpływ in plus lub in minus na wydajność.

Tu masz zresztą kolejny filmik z lata 2020, lokalizacja w budynku 16 GB RAM, wiecej od CIebie, i gra spada na wysokich do 40 nieraz. Winny ponownie procek, choć grafika jest czasami bardziej obciążona, to widać też jej partner jest za słaby… AC ma duże wymagania do CPU 4 rdzenie, to MINIMUM do gry w nią.
(225) Assassins Creed Unity With Ryzen 3 2200G + RX 570 & 16GB RAM - YouTube

Użycie procesora waha się w okolicach 80-100%, GPU 70-100%.
System mam na ssd, grę na HDD.

Ale nie ma to dla mnie praktycznie żadnego sensu, skoro jakieś kilka miesięcy temu grałem na i3-4130 i miałem tyle samo fps, a te procki dzieli całe 5 lat, a ta i3 nawet nie była z wyższej półki.

No dobra może rzeczywiście nie daje rady w Assasinie (choć ludzie normalnie odpalają na nim te nowe z wiele większymi wymaganiami, nie wiem jak…). Zdarzają mi się też spadki w league of legends i też czasami użycie procesora na 100%, gdzie w takiej grze to wydaje mi się strasznie śmieszne.

zobacz jak się ma ten Twój Ryzen do Ryzena 5 2600(500-600 zł)


Ten chipset to chyba najbiedniejszy pod ryzeny, kilka złotych różnicy i masz na B450 ,jak powyżej ktoś napisał RAM. I po co Ci grafika zintegrowana?

Nie wiem czy panowie wiedzą, ale rynek używanych części rządzi się swoimi prawami. Miałem ograniczony budżet i udało mi się wyrwać najlepsze co mogłem.

Z ciekawości ustawiłem sobie na ultra settings i wygląda to tak:

Chyba coś tu nie gra mi się wydaję

A powiedz TY mi, ile masz RAM widocznego w systemie ? NIe zamontowanego, ale ile RAM widzi Windows.
I jak te gry są zainstalowane, HDD/SSD, pisałeś o ssd , ale wyglada, ze tylko Windows?

Też na początku się władowałem w Ryzena 3 1200 i 8 GB RAM, Zaoszczędziłem parę złoty. Ale szybko mnie życie ustawiło do pionu. Gościł ten procek może 2 miesiące.

Ram 8gb.
Na ssd jest tylko windows.

image

No to 3 1200 unikałem, bo wiedziałem, że słaby jest, ale wersja AF już podobno daję radę, a według benchmarków 2200g nie odbiega daleko od 1200 AF.
W przyszłości dorzucę 8gb ram i wejdzie R5 2600 lub 3600, a na razie myślałem, że to mi wystarczy, bo nie gram i nie robię nie wiadomo co, ale jak widać coś nie pasuje temu prockowi i powoduje mi spadki fps nawet w tych słabych grach. Tego assasina jeszcze przeżyje, ale spadki do 20 fps w csgo albo lolu już tak średnio.

No to teraz test : uruchom menadżer zasobów, to okienko i minutka rundki po mieście, alt+tab i wrzuć screen wykorzystania. Zobaczymy jak to wygląda w praniu.

Z ciekawości, ile masz stopni na procku w czasie gry? Dziwne, ze zatrzymuje się na 80%, a nie dobija do 100%, mimo że mu brakuje mocy. Nie zmieniłeś w BIOS płyty 65 na 45 W?

Z gry na niskich

BIOS zaraz sprawdzę
image

Trochę nie wiem za bardzo gdzie tego szukać, nie ma nigdzie opcji z Watami

Nie mam tej płyty, ale zwykle w advanced czy w power było ctdp, tylko to nie wszystkie płyty/procki mają. Temperatury wyglądają OK, tylko te 80% nie daje mi spokoju. W sumie nie wiem gdzie tego przyczyna.