Optymalizacja systemu, brak opcji overclockingu w BIOSie

Cześć!

Na netbooku ASUS Eee PC 1001 został zainstalowany XP SP3 zamiast oryginalnego win7. Usunąłem zbędne programy, czyściłem i czyściłem, ustawiałeniem i nic nie pomogło - zacinał się tak, że szok. Dziś w szkole ( 1 kl tech. inf. ) mieliśmy trochę o DOSie, BIOSie, NC itp i poczytałem w domu trochę o BIOSie. Uruchomiłem Biosa na netbooku w celu sprawdzenia czy overclocking dużo pomoże ( netboot posiada 1,33GHz i 2gb ram ). Niestety takiej opcji nie znalazłem, jednak zaciekawiła mnie opcja “SHE Overclock Value” i zmieniłem opcję z “05%” na “20%” ( max 30 ) i netbook znacznie przyspieszył. Wersja BIOSU - 02.61. Czy da radę w jakiś prosty sposób podkręcić procesor? ( intel atom cpu z520 1.33 ).

Zapytam dodatkowo:

Jaki antywirus nie spowolni bardzo pracy komputera?

Jaka przeglądarka będzie szybka i nie spowolni kompa?

Z góry dziękuję :slight_smile:

phillix ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Temat poruszany wielokrotnie - proszę skorzystać z opcji Szukaj

Wszystkie odpowiedzi w tym zakresie będą traktowane jako OT.

Podkręcenie - jeden z pierwszych lepszych linków z google…

http://www.ehow.com/how_7435011_overclock-asus-eee-pc.html

Pamiętaj, że za OC stoi zawsze ryzyko spalenia hardware’u, przełoży się na czas pracy na baterii itp.

Może najpierw zmień ustawienia zasilania (ot drobna sugestia)?

Dodatkowo

jak coś zmieniasz w BIOS’ie to nie rób tego w ciemno! Takie postępowanie może zakończyć się tragicznie dla sprzętu.

To co zmieniłeś:

http://support.asus.com.tw/faq/asus-faq.aspx?no=220020D5-26B9-DF37-ECA7-35D4D257B800&SLanguage=pl-pl

Po ustawieniu suwaków w programie ekran zrobił się czarny i kolorowe poziome paski były. Resetować musiałem :frowning:

Hm nie wiem o jakich suwakach mówisz. Przypuszczam, że mowa o taktowaniu FSB - jeżeli to robisz, to zwiększaj wartości drobnymi krokami i sprawdzaj stabilność systemu po zmianach. Możliwe, że jak przekroczysz pewne punkt stabilności to zabawa z napięciami pomoże (zaczyna się robić coraz bardziej hard-core’owo).

Sorry, ale temat OC to temat rzeka. Mam wrażenie, że jesteś w gorącej wodzi kąpany - i chcesz szybko osiągnąć jakiś efekt, jak znam życie to skończy się uszkodzeniem hardware’u - bo robisz coś co przynosi nieznane dla Ciebie efekty.

W necie o tym wszystkim są tony artykułów. Zanim cokolwiek zmienisz w BIOSie czy jakimś programie do CO - przeczytaj co robisz i na co to ma wpływ…

Nikt Ci nie powie jak i co masz zrobić, żeby było “dobrze” -> nauka, nauka i jeszcze raz google :smiley:

Co do tematu - “… brak opcji overclockingu w BIOSie”. Sorry, ale to po prostu tak nie działa :frowning:

OC to nie jest opcja w BIOSie “Podkręć mnie 10% 25% 100%”.

Ponadto tej klasy komputery - to nie są jednostki stworzone z myślą o OC - ich zaletą ma być mobilność i gabaryty, a nie wydajność. I pewnie nawet nie oferują takich możliwości jak jednostki klasy PC (z odpowiednimi podzespołami). Więc pewnie cudów i tak nie zrobisz.

Jak dla mnie to optymalizuj system - a jak ci się nie chce, to zmień system na linuxa.

I tak pewnie na tym Asusie w nic fajnego nie pograsz, a do neta, muzy i zdjęć linux nawet dla laika będzie ciekawą opcją.

Ponadto będzie to wszystko milej chodzić po prostu.

No to się rozpisałem…

Użyłem tego do OC:

Ustawiłem w programie suwak 260 ( zalecane od 156 do 260, ale na dole okna programu wciąż widnieje 1331MHz. Próbowałem wielu poradników z optymalizacją. Zaniosłem do serwisu netbooka i jedyne co zrobili, to zamienili 7 na XP i polecili zainstalować Opere Next. Sam ustawiłem szary wygląd okien ( największa wydajność ), ale to chyba w ogóle nie pomogło. Używam też CCleanera, ale różnicy w użytkowaniu nie widzę.

Z chęcią bym zainstalował Ubuntu ( uzywam na PC ), ale niestety jak odpale z Live USB ( pendrive ) to obraz jest tylko na górnej części ekranu. Nie wiem jak będzie jak zainstaluję system, ale wolę nie próbować, bo później musiałbym fragmentować dysk, a nie mam skąd wziąć Windowsa, żeby na pendrive’a zgrać. Pisałem na forum ubuntu o moim problemie, ale niestety nikt nie potrafił mi pomóc :frowning:

To z tym OC z BIOSu, to wyczytałem na internecie.

Może macie jakieś sprawdzone metody na OC? Podkręcałem procek jedynie w telefonie i tablecie z androidem :slight_smile: Z możliwością oc z 1GHz na 2GHz.

Sprawdzałeś dysk twardy?Laptopy nie nadają sie do oc,dlatego nie ma takich funkcji w biosie.

HD Tune nie wykrył żadnych błędów.

Może po prostu już uszkodzony, na XP powinien w miarę chodzić. Do dyspozycji masz tylko jedno rdzeniowy CPU 1.66 GHz.

No ciesz się, że możesz coś w ogóle podkręcić (rzadkość w laptopach) - masz 30 % za darmo.

I nawet po podkręceniu,to dalej bardzo słaby sprzęt i cudów nie będzie.

I jak to fajnie brzmi podkręcanie: standard 1.33 do 1.66, czyli po podkręceniu dopiero pracuje zgodnie ze swoją specyfikacją.

http://ark.intel.com/pl/products/42503

tzn jak 30% za darmo? setFSB mi nie podkręca. SHE ustawione na 30% podkręci mi do 1,6?

Widać laptop w ramach oszczędności energii pracuje standardowo na 1.33 GHz, a jak chcesz, aby pracował z nominalną prędkością 1.66 GHz, w biosie podnosisz taktowanie o 30%.

Przynajmniej wiesz, który punkt powinieneś w przyszłości omijać :slight_smile:

Ehh WINDOWS, żeby poprawić wydajność/bezpieczeństwo musisz zainstalować dodatkowe 10 programów na samym początku (gdzie każdy z nich musi być odpalony cały czas i jakby nie patrzyć zajmować zasoby, których i tak już brakuje - wtf?).

Masz całą masę dystrybucji - nie ograniczaj się do ubu :slight_smile:

Formatować? Sorry, ale w szczegółach tkwi diabeł…

Nie - jeszcze raz nie ma pewnych metod OC.

Zresztą twój sprzęt de facto nie stwarza możliwości do podkręcania!

Nie osiągniesz znacznego wzrostu wydajności, może tak jak zostało napisane wyżej, twój komp jest uszkodzony?

Skoro miał na pokładzie 7kę, a po downgrade’zie do XP’ka wciąż nie daje rady - to coś tu jest mocno nie tak jak powinno…