Optymalizacja systemu pod dysk SSD


(BlackFX) #1

Witam, kopiłem dysk Samsung SSD 850 EVO i zastanawiam się czy powinienem wykonywać jakieś modyfikacje związane z zapisem na dysku SSD, przeczytałem mnóstwo forum i wszędzie piszą to samo lub nie na temat, że należy zmniejszyć ilość zapisu na dysku SSD, to zwiększy jego żywotność, zastanawiam się po co, dlaczego i czy to ma sens.

 

Chciałbym uzyskać informacje od użytkowników dysków SSD, jak Wy sobie z tym radzicie i co zmienialiście w systemie.


(Kurp55) #2

Ja zainstalowałem ten program  http://www.dobreprogramy.pl/SSD-Fresh,Program,Windows,48266.html

Przenoszenie folderów systemowych np: dkumenty itp. według mojej oceny nie jest to potrzebne.

Po to kupiłem dysk SSD aby z niego korzystać. Jednak jeżeli chcesz to poradników jest dużo: 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2856689.html

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-przyspieszyc-dysk-ssd-w-windows-7-3230.html

http://www.tweaks.pl/instalacja-i-optymalizacja-windows-7-na-dysku-ssd/


(Longhorn2009) #3

Jeśli korzystasz z 8.1 to nie robisz nic oprócz wyłączenia indeksowania. Ssd fresh na tym systemie nie ma nic do roboty.


(BlackFX) #4

Korzystam z Windows 7 x64 i mam zamiar przenieść system, aby zaoszczędzić czas z ponowna instalacją systemu. 


(Odyniec_Stary) #5

Wszelkie tak zwane “optymalizatory” sobie daruj, często przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego.

 

Wyłącz indeksowanie oraz hibernację, jeśli nie korzystasz. 

 

Ilością zapisów się nie przejmuj, chyba że hobbystycznie grasz na SSD w benchmarki i kopiujesz codziennie setki GB danych.


(Longhorn2009) #6

Więc szczególnie jeśli przeniesiemy system (co nie jest zalecane przy zmianie na ssd) to będziesz musiał zastosować większość porad z poradników optymalizacji systemu pod ssd.


(BlackFX) #7

Korzystam z komputera do grania w WOT z włączonym zapisem każdej bitwy oraz standardowo do korzystania z internetu i kilku aplikacji.


(Odyniec_Stary) #8

Zatem nie musisz dmuchać na zimne. 


(BlackFX) #9

To nie problem zainstalować od nowa system! Więc tu mam pytanie co wykonać aby było prawidłowo.

Z tego co się orientuje do dysku jest dołączona płyta z oprogramowanie do przeniesienia systemu oraz samsung udostępnia oprogramowanie do optymalizacji systemu pod dysk SSD  http://www.dobreprogramy.pl/Samsung-udostepnia-narzedzie-do-poprawy-wydajnosci-dyskow-SSD-z-serii-EVO,News,58540.html


(system) #10

Zmniejszanie ilości zapisywanych danych ma znaczenie wtedy gdy faktycznie zapisujesz je w dużej ilości każdego dnia. Dlatego jeśli np. ściągasz z sieci potężną dawkę multimediów to zapisuj je na dysku talerzowym. Ja w podobny sposób prawdopodobnie zajechałem jednego SSDeka (miał ok. 40 - 50 GB zapisu na dzień) i po ponad półtora roku ciągłego użytkowania wyzionął ducha (był to dysk starej generacji).

Jeśli chodzi o pliki systemowe i własne pliki, nad którymi pracujesz to niech siedzą na SSD, tak jak napisał Ci Kurp55. Modyfikacji systemowych nie wykonywałbym żadnych.

 

Wyznacznikiem męczenia SSD powinna być specyfikacja producenta jaką ilość zapisanych GB na dzień dopuszcza, sprawdź sobie to i oszacuj. Gdyby dysk padł w okresie gwarancji to nieprzekroczona ilość zapisów utrzyma gwarancję w mocy.


(BlackFX) #11

Tylko gdzie mam znaleźć taką informację 

http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/ssd850evo/overview.html  oraz http://www.samsung.com/us/system/consumer/product/mz/75/e2/mz75e250bam/850EVO.pdf oraz http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/downloads/warranty/SAMSUNG_SSD_Warranty_Statement_Polish.pdf


(Odyniec_Stary) #12

Przenoś jak chcesz, niczym nie ryzykujesz. Ja przy zmianie dysku SSD stawiam na nowo system, bo wolę mieć świeży Windows.


(BlackFX) #13

Odświeżenie, przenoszenie systemu jest kompletną padaczką nawet uzywając przeznaczonego oprogramowania od Samsunga nie ma to sensu, polecam czysta instalację, a w dodatku mój system utworzył sobie partycje GPT oraz małą uefi więc jest tak jak chciałem, działa bardzo szybko, a system zoptymalizowałem za pomocą oprogramowania dołaczonego przez Samsunga ( Samsung Magician ).