Optymalizacja - Windows 10

Na optymalizacji Win7 się trochę znam, natomiast na Windows 10 już średnio.
Co warto zrobić aby usprawnić działanie systemu?

Po co pisać to samo ileś razy - wystarczy poczytać.

https://www.google.pl/search?q=optymalizacja+windows+10&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=4aTDWNyvD-Kv8wet04GgBA

Pierwsze użyć 10apps menager i wywalić, co niepotrzebne. Dwa ccleaner i wywalić też to co zostanie niepotrzebne. Trzy znaleźć slrypty i wywalić pozostałe aplikacje ms, jak nie korzystasz. Cztery znaleźć przeglądarkę inną niż IE. Pięć wyłączyć IE oraz funkcje systemu typu tablet. Można włączyć składniki dx game oraz net framework 3.5. Sześć privazer i wyczyścić śmieci. A potem defragmentacja dysków. Pomogło ? A i poustawiać opcje systemu, które ciebie interesują. Mi to pomagało. Ale zależy od humoru Windows 10 i używanego sprzętu.

Może to nie jest “optymalizacja” w pełnym tego słowa znaczeniu, ale warto zastosować: https://www.securilla.com/privacy-repairer
Uruchomić koniecznie jako Administrator i wystarczy nacisnąć przycisk “Enable all recommended options”. Zrestartować komputer.

  1. Mogę zobaczyć
  2. CCleaner jest, ale nie ma dużo śmieci.
  3. Jakie skrypty?
  4. Jest Edge + Opera
  5. Funkcje typu tablet akurat są potrzebne
  6. OK

Jaką funkcję ten program spełnia? Sam w ustawieniach już odznaczyłem większość “szpiegowań”.

Jak sama nazwa mówi, chroni prywatność, wyłącza niepotrzebne opcje, ale umożliwia ich odtworzenie. Warto spróbować!

Ccleaner ma w deinstalatorze funkcje usuwania w10 apps, a skrypty z the windows club umożliwiają usunięcia między innymi edge, cortana, feedback, ale trzeba wpisać w google i znajdziesz.

Tyle, że Windows 10 raczej nie wymaga optymalizacji. Pomijam kwestie prywatności, bo to osobny (waży) temat. Ale dla płynności i responsywności systemu wszelkie optymalizacje nie mają znaczącego wpływu.
Ja prywatnie używam Windows 10 na kilku różnych wydajnościowo komputerach i służbowo administruję siecią z różnymi komputerami z Windows 10. Wiele z nich ma 2 GB RAM, procesor C2D lub corei3 drugiej generacji i system oraz aplikacje działają bez problemu.

1 polubienie

A jakieś softy typu privazer, ccleaner czy inne też używasz ?

Raczej nie.
Mam zmiany dotyczące prywatności (rejestr, usługi), oczywiście w przeglądarkach dodatki typu uBlock i podobne, ale jako takiej samej optymalizacji systemu nie stosuję.

Jak wierzysz w teorie spiskowe, to możesz używać.

W przeciwnym razie tylko narobisz sobie problemów, bo kiedyś w najmniej spodziewanym momencie system całkiem ci się wyłoży z powodu braku/zmiany plików systemowych, których żaden scenariusz nie przewidywał, że będą zmieniane przez użytkownika.

Ok. Czyli ccleaner de facto też odpada, choć można wywalić bloatware z w10. Chyba, że macie sprawdzony sposób na wywalenie wszystkich aplikacji MS z w10 ?


Proszę o przeanalizowanie logów @IPSEN

@Atis

@ref

Coś Wam doradzę,
kombinujecie z programami do optymalizacji, próbujecie wyłączyć to czy tamto, narzekacie że Windows to rozpasiona kobyła, i poniekąd macie rację, ale tylko poniekąd moim zdaniem. Takie optymalizowanie jest potrzebne, ale ja proponuję zainstalujcie sobie program typu WinReducer, NTLite itp, pousuwajcie z obrazu instalacyjnego wszystkie niepotrzebne bzdety, wykastrujcie wedle potrzeb i zainstalujcie taki system, nawet na VB dla testów. Ja zrobiłem w ten sposób zarówno XP, Vista, 7 i 10, testowałem wszystko. Nawet Win10 śmigał aż miło. Efekt: WIndows 10 na starcie zużywa jakieś 360 mb RAMu, hdd i cpu siedzi cichutko jak mysz pod miotłą. Tylko uważajcie żeby nie usunąć czegoś potrzebnego. Spróbujcie.

A coś, co okroi metro w windows 10 z apek, które chcę wywalić (cortana, onedrive, połącz , etc) ?

Toż właśnie o tym mówię żeby system był bez zbędnych apek itp. Ale po co je usuwać z systemu skoro lepiej zainstalować czysty system bez tych wszystkich rzeczy? Poczytaj o tych programach co napisałem :slight_smile:

Powiedzmy, że wolę oryginalny obraz, a wycinać zbędności po zainstalowaniu. Bez urazu, ale mam złe doświadczenia ze zmodyfikowanymi obrazami instalacyjnymi i wolę wyciąć już na gotowcu, jak widzę, co się zainstalowało. :slight_smile: